Razočaran slučajem Mostara, gde se izbori gotovo deceniju odlažu dok to Bošnjacima ne bude zgodno, pa slučajem Stoca gde se izbori ponavljaju, Dragan Čović odlučio je da započne seriju razgovora u Banjaluci sa predstavnikom srpskog naroda, kojem Sarajevo osporava referendumsku odluku o Danu Republike Srpske i pobedu srpskog kandidata na izborima u Srebrenici.
Prvi dogovor je da parlamentu dostave zajednički predlog Zakona o Ustavnom sudu.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručuje da se „ne može na ovaj način“.
„Prividno je nestao visoki predstavnik, a Ustavni sud sa tri strane sudije i dva muslimana, Bošnjaka, kreira politički sistem u BiH. I sad se neko treba praviti naivan i blesav da nije tako, a jeste tako“, kaže Dodik.
Dodik ukazuje da ne postoji zakon o Ustavnom sudu, već da taj sud „radi po pravilima koje sam donosi“.
Tako su u slučaju referenduma srpske i hrvatske sudije glasale za, a protiv Bošnjaci i strane sudije.
Predstavnici Hrvata u BiH nisu zadovoljni ni radom drugih institucija.
Član Predsedništva i lider HDZ-a Dragan Čović kaže da svaki građanin može da vidi kako funkcioniše parlament i da je to „odgovor kako to funkcioniše“.
„Mi odavno nemamo parlamentarnu većinu. Ona se formira od tačke do tačke dnevnog reda. Naravno da je to nešto neodrživo, a treba da budete kandidati za EU za godinu dana“, kaže Čović.
Milorad Dodik podseća da je uložena apelacija Ustavnom sudu.
„Mi smo uložili apelaciju i tražimo da se ukinu svi organi u BiH privremeno, dok se odluka suda ne donese, i ukinu sve odluke u Federaciji, jer tamo u Domu naroda nema Srba. Nikada nije konstituisana delegacija srpskog naroda, a u Ustavu piše da mora da bude“, objašnjava Dodik.
Da li se krenulo u raspakivanje Dejtonskog sporazuma i ka stvaranju trećeg, hrvatskog entiteta?
Upućeni kažu to nije realno, a dogovor tri naroda jedino je rešenje za konfuznu situaciju.
Bivši ambasador Srbije u BiH Ninoslav Stojadinović smatra da nema ni govora o težnjama za razgrađivanje BiH.
„I Srbija i Hrvatska kao garanti tog Dejtonskog sporazuma, a i međunarodna zajednica, to neće dozvoliti“, smatra Stojadinović.
Međutim, dodaje Stojadinović, Hrvati vrlo vešto koriste svaku situaciju, svako zaoštravanje odnosa između Bošnjaka i Srba, da ukažu da nemaju entitet, da će možda i oni to potražiti.
„Mislim da su i oni svesni da je to nerealno“, kaže Stojadinović.
Ipak, nemir u BiH donosi najava hrvatskog premijera da podržava federalizaciju Bosne i Hercegovine, dok predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović smatra da je vreme za Dejton 2.