DA SE SRBI NE ZABORAVE

Na jugu američke države Ohajo, na imanju od 10 akri, koje je farmer Miloš Jevtić poklonio srpskoj crkvi Svetog Save iz Klivlenda, nadavno je uređeno veliko izletište namenjeno Srbima u Americi. Posed je od Klivlenda udaljen oko 90 milja na jug i nalazi se blizu tromeđe Ohajo-Pensilvanija-Zapadna Virdžinija.
– Miloš je crkvi darivao komad zemlje koji se, kao i cela njegova farma površine 100 akri, nalazi u izuzetno lepom predelu. Na izletištu je otkriven izvor zdrave vode, koji je darodavac nazvao po Svetoj Petki. Na tom mestu je podigao česmu sa pločom i na njoj je na srpskom i engleskom jeziku uklesano ime ove svetiteljke. U blizini je uređeno i poribljeno novonastalo jezero, a darodavac ga je nazvao imenom Svetog Jovana Krstitelja, po svojoj krsnoj slavi – ispričao je za „Vesti“ protonamesnik Mijoljub Matić iz crkve Svetog Save u Klivlendu, koja pripada Mitropoliji novogračaničkoj Srpske pravoslavne crkve.
Miloš Jevtić, rodom iz sela Tornik kod LJubovije, po struci građevinski tehničar, u Sjedinjenim Američkim Državama živi već tri decenije. Prethodno je radio u Beogradu i Užicu, odakle je i otišao u daleki svet.

I šljivici se savili…

Miloš eksploatiše drvo iz svoje šume, u kojoj namerava da uskoro formira i lovište, da se srpski lovci imaju gde okupiti i družiti, a ponešto i za večeru uloviti. Na imanju gaji krave, ovce i koze, ima telad, jagnjad i jariće, bavi se i baštovanlukom. Zasadio je i veliki voćnjak, šljivici se savili od roda, kruška „ilinjača“ takođe, a bogato su, veli on, ponele i kupine.

– Želja mi je da se na ovom izletištu okuplja srpski narod, posebno mladi, da ovde negujemo naše običaje, čuvamo srpski jezik, svoju pravoslavnu veru i svetosavsku tradiciju, ali i da mi, stariji, lečimo nostalgiju uz srpsku muziku, pesmu i igru, uz nacionalnu trpezu i domaću kapljicu. Rečju, da se ne odrodimo i slogu da gradimo – kaže Miloš Jevtić.
Više od četvrt veka Miloš je proveo je živeći urbanim životom u Ohaju.
– Celog veka sam mnogo radio, stekao sam restoran i 35 kuća. Pre nekoliko godina odlučio sam da promenim biznis, batalio sam ugostiteljstvo i biznis sa nekretninama. Postao sam farmer. Danas živim u ekološki čistom području, okružen šumom, na čistom sam vazduhu, proizvodim prirodnu i zdravu hranu, imam lekovitu i nezagađenu vodu. U tome je budućnost, ne samo Amerike već i celog čovečanstva, iako se ljudi baš ne otimaju za ovu vrstu poljoprivrede bez primesa hemije, genetskih modifikacija i raznih ubitačnih otrova, koji i te kako štete ljudskom organizmu. Ali, doći će vreme kad će biti velika potražnja za zdravom hranom i kad će se ona suvim zlatom plaćati, jer je neće biti dovoljno. Međutim, nije samo razvoj farmerskog biznisa bio motiv da odem iz grada, već mirniji i zdraviji način života, kao i veća fizička aktivnost, a sve to je za zdravlje i dugovečnost odlučujuće važno – veli Miloš Jevtić, koji je prevalio 61. godinu života.