DAN „D“ NA KOSMETU
Vojska Srbije na severu Kosmeta? Pa to je ono „niko ne može da dobije sve“
Stiv Kepeš, zamenik glavnog šefa CIA, boravio je ovih dana u Beogradu. Sa kim se sve sastao, kod koga je bio, a kod koga nije bio, to vam ipak ne mogu saopštiti. Iako sam siguran da to niko i ne bi demantovao. Uglavnom, značajnije je ono kod koga nije bio. No, kada god je neki šef CIA boravio na ovim užim i širim prostorima, to je prethodilo nekim istorijskim događanjima. Da li smo i sada pred nekim istorijskim trenutkom?
Decembar se približava, a iz Prištine albanski zvaničnici poručuju da će posle isteka roka od 120 dana najnovije runde pregovora jednostavno proglasiti nezavisnost Kosmeta i bez odluke Saveta bezbednosti UN. Iz Evrope dolaze kontradiktorne izjave da li je 10. decembar kraj pregovora, ili kraj samo jedne faze u pregovorima, pa gospodin Išinger mora britanskim novinama naknadno da objašnjava „šta je on zapravo rekao“. Iz Vašingtona službenici Stejt departmenta poručuju sad ovako, sad onako, što je sve ipak znak da stvari oko nezavisnosti Kosmeta ne idu baš tako lako. Rusija je dosledna u podršci Srbiji, iako Rusi kažu „da su izrađeni“ na tenderu za nišku fabriku MIN i da im još nije omogućeno da kupe bar jednu banku u Srbiji.
Hoće li, dakle, dan „D“ na Kosmetu uslediti odmah posle 10. decembra? Zavisi od toga hoće li Vašington direktno, ili prećutno podržati proglašenje nezavisnosti Kosmeta, ili će narediti Prištini da se od toga uzdrži još neko vreme. Treća je opcija da SAD odluče kako Priština, ipak, mora da se dogovori sa Beogradom.
Šta će uraditi lideri Albanaca na Kosmetu? Mogu da izaberu čekanje, što znači da gube kredibilitet u svom biračkom telu, mogu da objave punu nezavisnost Kosmeta pa šta bude, ali mogu i da jednostavno kažu kako za njih „od danas plan Martija Ahtisarija počinje da se primenjuje“. Znači, u jednoj takvoj proklamaciji se nijednom rečju ne bi spomenula nekakva nezavisnost da se ne bi iritirali oni koji su u vezi s tim bili i skeptični.
Šta ostaje Beogradu da učini u periodu do 10. decembra? Diplomatski napori i insistiranje na poštovanju međunarodnog prava, permanentne konsultacije sa Moskvom o toku pregovora i davanje Moskvi u izgled određenih ekonomsko-političkih benefita. Posete naših ministara Rusiji deo su tog ekonomskog paketa, program Demokratske stranke Srbije i njen stav da Srbija treba da bude neutralna jeste nešto što Moskvi obećava novo strateško etabliranje na Balkanu.
Naravno da u svemu tome sa srpske strane ima i zauzimanja pozicija pred nove lokalne i predsedničke izbore. Konačno, Kosmet je tako važno strateško pitanje za Srbiju da ono i ne može biti izvan konteksta dnevne politike.
Ako je, dakle, Demokratska stranka Srbije izašla s jasnim stavom protiv ulaska države u NATO, i ako se ta stranka zauzima za neutralnost Srbije, a Demokratska stranka, i pored jasnih analiza o tome da skoro dve trećine građana Srbije u ovom času nije za ulazak države u NATO, ostaje na pozicijama ulaska Srbije u taj pakt, onda je to ili čudno potcenjivanje javnosti pred izbore, ili neko ipak ima i rezervni plan za dan „D“. Šta bi bio eventualni scenario za taj dan?
Kako je na Zapadu već više puta rečeno „da oko Kosova ne mogu jedni dobiti sve, a drugi izgubiti sve“, odnosno „da rezultat ne može biti deset prema nula, već eventualno šest prema pet“ (rečeno posle najnovijeg razgovora između predsednika Srbije i predsednika češke), hajde da pretpostavimo da tih „pet“ za Srbiju nije samo čuvanje manastira i bezbednost dece koja idu u škole.
To bi onda moglo da znači da u slučaju da Priština proglasi nezavisnost, ili saopšti „da za nju plan Martija Ahtisarija počinje da deluje“, dakle u tom slučaju može doći i do nemira na severu južne srpske pokrajine. Srbi sa severa Kosmeta mogu takođe da proglase nezavisnost svog područja. Zatim, može doći do puškaranja između Albanaca i Srba, između Kfora i Albanaca, a možda i između Kfora i kosmetskih Srba. I onda NATO lepo pozove Vojsku Srbije da uđe na sever Kosmeta da pomogne u čuvanju reda i mira. Da li je to nemoguće?
U nedavnim razgovorima u Vašingtonu između tadašnjeg načelnika Združenog generalštaba američkih oružanih snaga generala Pitera Pejsa i načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Zdravka Ponoša, u saopštenju o tom susretu bila je i jedna polurečenica kako „Kfor i Vojska Srbije zajednički brinu o bezbednosti u regionu“. Vrata su, dakle, odškrinuta…
Znači, Vojska Srbije po dogovoru sa NATO-om i Kforom, u slučaju nemira i nasilja, ulazi na prostor severnog Kosmeta. Između Vojske Srbije i Albanaca postavlja se Kfor. No, šta ako ne bude nikakvog nasilja pred dan „D“ ili posle njega? Ne brinite ništa, istorija je prepuna događaja koji nisu hteli da se spontano dogode.
Vojska Srbije na severu Kosmeta? Pa to je ono „niko ne može da dobije sve“, ili „rezultat ne može da bude deset prema nula, već samo šest prema pet“. A posle toga? Izbori u Srbiji koje dobijaju stranke koje su bile za ulazak Srbije u NATO. Jer, eto, NATO je bio prema nama velikodušan.
No, šta ako je sve to moja bujna mašta? I ne bude ništa od velikodušnosti NATO-a? E, to onda znači da SAD, zapravo, i ne žele ulazak Srbije u Severnoatlantski pakt.
Ostaje mi samo dilema zbog čega je zamenik šefa CIA bio u Beogradu…
komentari citalaca www.politika.co.yu
Zmaj (), 21.09.2007, 23:21
Vrlo je tesko naci logicku manu ovom tekstu. Lazanski je jos jednom nadmasio samog sebe. Ako neko uspe da nadje nesto nelogicnost, molim neka napise, jako sam zainteresovan da vidim sta bi to moglo biti.
sandra (), 21.09.2007, 23:02
zanimljivo,veoma zanimljivo…miro kao i uvijek „u sridu“.razmisljam samo sto ako onaj zadnji dio kako „stranke koje su za ulazak u nato“ na kraju IPAK ne pobijede na izborima…VEOMA zanimljivo.
Veselinka (), 21.09.2007, 22:52
Pročitah ovo u jednom dahu. Pa to je kao krimi roman . Sve uveženi političari i gospoda. I, naravno, naše sudbine. O kojima odlučuje neko drugi.
Radoznao (), 21.09.2007, 22:50
Što vi iz „Politike“ ne tražite od onog narodnog poverenika za informacije, ili šta je već taj Šabić, tačnu informaciju kod koga je bio, a kod koga nije bio taj zamenik direktora CIA? A ne da nas ovako držite u neizvesnosti.
Onome pod Gde su Nemci (), 21.09.2007, 22:47
Dan „D“ i Gde su Nemci? Pa, Nemci su u Prizrenu, Amerikanci u Bondstilu, Britanci u Prištini,a Francuzi u Kosovskoj Mitrovici.Obale reke Ibar su plaže naše Normandije. A naš De Gol? On je tek upisao prvu godinu Vojne akademije. Moraćemo da sačekamo.
Toma (), 21.09.2007, 22:38
Posle ovog teksta više nikome ništa ne verujem!!!
Ko su Nemci (), 21.09.2007, 22:37
Dan „D“ na Kosmetu? Pa ko su tu Nemci, a ko Amerikanci? Gde su tu Francuzi i ko je De Gol?
član DSS-a (), 21.09.2007, 22:34
Zanimljivo, jako zanimljivo. čitaju li ovo i moji šefovi?
Miso (), 21.09.2007, 22:33
Miroslave nije ti losa ova predpostavka ali ja sam zabrinut za one ljude koji su van severnih granica, hoce li ih zastititi ili ne. I sta onda i ako se ta teorija ostvari, hoce to biti neki novi Bejrut ?
Dečec (), 21.09.2007, 22:32
Vi Srbi ne možete bez teorije zavjere. U svemu vidite urote i zavjere i CIA-u. Pa što ako je zamjenik direktora CIA bio u Beogradu? I zašto to niste lijepo objavili u tisku?
Александар Костић (mial2005@yahoo.com), 21.09.2007, 22:28
Волим коментаре господина Лазанског,али некако ми нешто није јасно.И то већ дуже времена,све чланке које је написао,све књиге које је написао,завршавао је са три тачке.Нека једанпут да коначан суд о некој теми,а не да нас оставља у дилеми.Хвала!
Marko sa Vračara (), 21.09.2007, 22:24
Prvi put se javljam ovako i ne znam šta bih rekao na ovaj tekst? Dosta su intersantno postavljene dileme i opcije, na izgled sve to deluje nekako nemoguće, pa ipak i nije nemoguće. Jer, zaista oni koji su sada za ulazak u NATo gube izbore ako Kosovo ode iz sastava Srbije. Ne mogu da poverujem da ni oni, ni ovi u Vašingtonu nisu toga svesni. Rešenje? Pa to je upravo to što piše u članku Lazanskog. Svi su dobili nešto i niko nije totalno poražen. Javnost Srbije to bi ipak nekako i progutala.
Pitanje (), 21.09.2007, 22:20
Da li se to gospodin Lazanski sa nama šali?
odgovor (), 21.09.2007, 22:16
Da spijunira – opipavanjem srpskog naivnog pulsa…