Srbija i Republika Srpska, od danas po prvi put obeležavaju zajednički praznik – Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Datum 15. septembar je izabran jer je toga dana 1918. godine probijen Solunski front. Praznik se obeležava zajedno i u Srbiji i Republici Srpskoj kao i u svim sredinama u kojima su Srbi širom sveta – što bi trebalo da simbolizuje jedinstvo srpskog naroda.
Dragana Zimonjić, veliki društveni aktivista iz Švajcarske napisala je svoje viđenje ovog praznika uz pitanje da li ćemo se „dozvati pameti i shvatiti da je veran i vredan pripadnik svoga roda“ sa bilo kod drugog mesta sa ove naše planete . Njeno viđenje prenosimo u celosti:
– Od danas još jedan ( više) praznik – Dan srpskog jedinstva…kritičari bi rekli uzalud, oni skloni proslavama će pitati da li će biti neradni dan a za stvarno jedinstvo srpskog naroda pitaćemo se mi, neki treći SRBI rasejani svuda po svetu a ne samo u zemlji sa kojom nas Drina deli…da li ćemo slaviti to jedinstvo samo jedan dan godišnje ili ćemo se dozvati pameti i shvatiti da je veran i vredan pripadnik svoga roda i SRBIN iz Beča, Londona, Ciriha i Kragujevca i bilo kog mesta i meridijana ove zemaljske kugle a ne samo tu negde iz tog našeg komšiluka zavisi samo od nas …teško je ali vredi pokušati i shvatiti da ne postoje oni tamo i oni ovamo i da nas samo to jedinstvo može održati, pa makar i sakupljene ispod one jedne šljive i bez ikakvog praznika…
A kada smo već kod naziva meni se više dopada Dan Srpske sloge pa da eto bar tog jednog dana u godini pokušamo da budemo složni, da poštujemo jedni druge i volimo se onom bratskom ljubavlju kojom nas i naša vera pravoslavna uči a možda nam se i dopadne pa nastavimo, sa nama se nikada ne zna…naravno, ko bi to pitao mene ili bilo koga od nas kakav nam se naziv dopada…nije ni važno ili možda i jeste?
Svašta bi mi to po našem ukusu uredili, prepravili ali nekako kriva se Drina ne ispravlja koliko god se trudili pa tako uzalud i često mnogi od nas upadaju i u verbalne konflikte kada čuju reč „Srbijanci“ …
Ne znajući da se ta reč smišljeno koristi kako bi nastala još jedna podela srpskog naroda SRBI sa druge strane Drine (jesu li oni „republikanci“ ako su iz Republike Srpske ili Bosanci pošto je sve to Bosna?) koriste u svom govoru upravo taj „opis“ za Srbe iz Srbije prenoseći ga u svakodnevni govor i nesvesno nanoseći štetu svom narodu…
Jesu li Hrvati iz Bosne Hrvati a oni iz Hrvatske „Hrvaćani“ ili slično ….?
Nisu. A zašto mi Srbi to radimo?
Poslušajte hrvatske vesti, pročitajte neki od njihovih portala ..nigde nećete naći „srpski predsjednik“ niti „srpski tenisač Đoković“ nego SRBIJANSKI…zapitajte se, da li je slučajno…i Crnogorci su bili Srbi iz Crne Gore pa eto dokle dođosmo…, napisala je Dragana Zimonjić.