Dana živi u stihovima

dana-zivi-u-stihovima
Dana živi u stihovima

L. Kitanović

RADOST U OTADŽBINI: Danica Dodić sa gostima koji su uveličali promociju

Nedavno je u Beogradu, u Udruženju književnika Srbije, promovisana zbirka pesama “Živim u pesmi” naše poznate pesnikinje Danice Dane Dodić koja više od pola veka živi i radi u Parizu, gde stvara i učestvuje u kulturnom životu srpske dijaspore. O poeziji Dane Dodić govorio je Vidak Maslovarić, književnik i recenzent, stihove su recitovali Svetlana Kujavič, Bane Ubović i autorka. Pevao je hor Kraljice Marije i devojčice Andrea Danilović i Lenka Milanović.

Dana za “Vesti” ističe da je nostalgija deo života svih naših ljudi koji žive daleko od otadžbine i da se nostalija oseti u njenim pesmama.

– Svaki čovek ima osećaj da mu mnogo štošta nedostaje, a meni zemlja rađanja koju nosim sobom u pesmama, a i tamo gde živim. Svaki dolazak u Srbiju je popunjavanje praznine koju nosim sobom. Sa čitaocima želim da podelim taj osećaj pripadnosti, kroz čitaoce osećam koliko ih dotiče moja sudbina pesnika – kaže Dana.

Pesnikinja ostaje i na Sajmu knjiga u Beogradu

Vidak Maslovarić, književnik i recenzent je na promociji knjige nadahnuto govorio o Dani.

– Literarno traganje Dane Dodić kroz istorijske slojeve na njenim zavičajnim prostorima setno je i uzneto prema onima koje vekovima pamtimo kao posvećeništvo, kao ljubav prema Višnjem, kao sećanje na zlatovez, kao uzdarje svetostima koje nijedno vreme nije previdelo i prećutlo – Kosovo Polje, Kruševac, Ljubostinju, Smederevsku tvrđavu, Kragujevac, u kome “školski čas još traje”, i još nebrojene pred kojima putnik samotnik nošen unutarnjim drhtanjem – bledi. U istom emocionanom kapacitetu pesnikinja zapada u sećanje na kućni prag koga odveć dugo niko ne preoračuje – istakao je Maslovarić.

Dana još ostaje u Beogradu i na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu knjiga biće prisutna 26. oktobra na štandu Uprave za dijasporu gde će biti i drugi pisci iz rasejanja. Potom se vraća u Francusku.

– Nova knjiga i novi planovi sa mojim saradnicima u Parizu, posebno prosvetnim radnicima koji uče decu srpskom jeziku i kulturi. Uvek sam negde tu oko Kulturnog centra Srbije i Crkve koja takođe otvara vrata za kulturu – navodi pesnikinja koja je na kraju promocije rado posetiocima pisala posvete.

Posveta svakom ko je to poželeo
PROMOCIJA KNJIGE “OVDE DALEKO”: Dana sa đacima, nastavnicama i prijateljima u Parizu 2022.

Saradnja sa školama

Danica Dodić je objavila desetak knjiga poezije. Njene pesme su prevedene na francuski, ruski, bugarski, makedonski, poljski i nemački jezik, a zastupljene su u antologijama i književnim časopisima slovenskih naroda. Predsednica je Udruženja Art et la vie
(Umetnost i život) od 1991. Osnovala je manifestaciju Sabor pesnika srpske dijaspore u okviru Pesničkog proleća, koju u hramu Svetog Save u Parizu realizuje više od dve decenije. Sarađuje sa srpskim dopunskim školama, a deca gostuju u svim kulturnim programima koje organizuje. Učestvovala je na međunarodnim književnim festivalima, na pesničkim susretima u Frankfurtu, Budimpešti, Varšavi, Rumuniji, Bugarskoj i Torontu, sarađujući sa srpskim pesnicima koji žive i stvaraju u Kanadi.

Članica je Udruženja književnika Srbije i Udruženja pisaca Sedmica iz Frankfurta.

Tri života

– Imam tri života. Jedan, vezan za rodnu zemlju Srbiju, drugi život su decenije koje većina od nas već živi u Parizu, a treći je umetnost kroz koju ova dva života prožimamo i živimo. Okupljamo se jer ne želimo da zaboravimo svoj jezik. A tu su uvek i deca koja ga uče i neguju kroz stihove – kaže pesnikinja.

Pesme u notama

Za stogodišnjicu primirja u Drugom svetskom ratu, 2018, na stihove pesme “Ovde daleko” Danice Dodić, melodiju je komponovao Miroljub Aranđelović Rasinski. Zapažene su i melodije Maje le Ru Obradović na stihove pesnikinje posvećene Dositeju, kao i Tanje Andrijić na pesmu Dodićeve posvećenu planeti, uz koju su snimljeni spotovi koji prikazuju Đerdap i druge lepote Srbije.

Podsticaj Desanke Maksimović

Poezija je oduvek bila u srcu Dane Dodić. Još od momenta kad je kao devojka prišla Desanki Maksimović, koja je gostovala u Kulturnom centru Srbije u Parizu, rekavši joj da odmalena voli poeziju.

– Zašto se nisi javila da nešto izrecituješ – upitala ju je tada velika pesnikinja.

Detaljnije