(subota, 19. maj, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Jelena Alavanja, iz Udruženja dece bubrežnih bolesnika i transplantiranih osoba Sve za osmeh, kaže da u inostranstvu deca čekaju na kadaveričnu transplantaciju (sa preminulih donora) šest meseci, a kod nas čak 10 godina. Predstava Zoran đinđić izazvala je podeljene reakcije sinoć u Ateljeu 212, kada je nakon spuštene zavese polovina publike tapšala bez prestanka uzvikujući Bravo, dok je druga polovina nemo napustila svoja mesta. Britanska štamparija novca „De La Ri“ napravila je krizni plan za štampanje banknota grčkih drahmi za slučaj da Grčka napusti evrozonu. Slađana Stojanović (34) u petak je oko 13 časova najverovatnije u trenutku nervnog rastrojstva, ubila sina jedinca, trogodišnjeg Jovana, u porodičnoj kući u selu Mladenovac.
Srbija bez prelazne ocene za transplantaciju bubrega
Zbog nedostupnih podataka, Srbija nije dobila prelaznu ocenu u oblasti transplantacije bubrega u istraživanju koje je ekspertska organizacija Helt konzjumer pauerhaus uradila za potrebe Evropskog parlamenta. Mišljenja stručnjaka u našoj zemlji podeljena su kad je reč o ovoj oblasti, za koju smatraju da je još u razvoju i da treba načiniti još mnogo koraka kako bismo se našli među vodećim evropskim zemljama. Ipak, oni ističi i da neke stvari radimo i na pogrešan način. Jelena Alavanja, iz Udruženja dece bubrežnih bolesnika i transplantiranih osoba Sve za osmeh, kaže za Politiku da u inostranstvu deca čekaju na kadaveričnu transplantaciju (sa preminulih donora) šest meseci, a kod nas čak 10 godina.
Kako da glasaju – mrtvi
Nema trunke elementarnog morala kritikovati Jedinstveni birački spisak (JBS) jer nikada nismo imali ni približno dobar, savremen i precizan birački spisak kao što imamo danas. Sve što u ovom momentu može kao primedba da se stavi odnosi se na manje od jednog promila ukupnog broja birača. A u odnosu na ono što smo imali pre šest meseci ovo je skok iz 19 u 21. vek. Posebno, ne mogu da ga kritikuju oni koji su mogli to da urade u proteklih deset godina pa nisu uradili, kazao je za Politiku Milan Marković komentarišući primedbe koje je posle izbora na račun JBS iznela opozicija.
Ne vidim kako neko može da glasa umesto umrlog. Prvo, treba da zna njegovo ime, pa na kom biračkom mestu je upisan, pa da se tamo pojavi sa falsifikovanim dokumentima tog mrtvog, sa ličnim opisom koji odgovara opisu iz neke lične karte koju je napravio, da niko od prisutnih ne zna da je ovaj umro, da mu prsnu sprej na prst i da, na kraju on, zbog toga ne može da glasa na svom biračkom mestu. Ta priča o glasanju mrtvih je nešto poprilično glupo, kaže Marković.
Izlaznost će biti veća?
Građani Srbije u nedelju biraju predsednika države, između dva kandidata koji su u prvom krugu 6. maja osvojili najveći broj glasova. Pravo glasa ima 6.770.013 građana, a u zemlji i inostranstvu biće otvoreno 8.390 biračkih mesta. Pod rednim brojem jedan na glasačkom listiću je kandidat koalicije Izbor za bolji život – Boris Tadić koji je u prvom krugu osvojio 25,31 odsto, a pod rednim brojem dva kandidat koalicije Pokrenimo Srbiju – Tomislav Nikolić koji je dobio 25,05 odsto glasova. Za predsednika Srbije biće izabran kandidat koji osvoji veći broj glasova. U slučaju da Tadić i Nikolić osvoje isti broj glasova, glasanje bi se ponovilo u roku od 15 dana, piše Danas.
Dosadašnje izborno iskustvo pokazuje da više građana izlazi na birališta u drugom krugu glasanja. Na primer, kada su Tadić i Nikolić prošli put odmeravali snage u prvom krugu se izjasnilo 61,38 odsto birača, dok je dve nedelje kasnije listiće „zaokruživalo“ 67,6 odsto građana, pišu Novosti.
Osim predsednika države građani Vojvodine sutra biraju u drugom izbornom krugu po većinskom sistemu i 60 poslanika za Skupštinu Autonomne Pokrajine Vojvodine. Glasanjem u nedelju 20. maja praktično se završavaju opšti izbori započeti na đurđevdan na kojim su građani birali poslanike za Narodnu skupštinu Srbije i predstavnike u skupštinama gradova i opština, piše Politika.
Građani Srbije moraju sutra u što većem broju da izađu na izbore, poručili su članovi Presovog ekspertskog izbornog tima. Oni su poručili da je drugi krug predsedničkih izbora važniji od đurđevdanskog glasanja za republički i pokrajinski parlament, kao i lokalne skupštine, jer Srbija bira šefa države, koji će nas voditi i predstavljati u svetu u narednih pet godina. Ukazujući da je predsednik Srbije praktično nesmenjiv, čak i kada radi loše po državu, sagovornici ističu da će izlaznost biti od presudnog značaja za legitimitet izbora.
Svaka deseta diploma – falš
Blic donosi nalaze prosvetne inspekcije koji kažu da je svaka deseta diploma u Srbiji falsifikovana, piše Blic. Najčešće se falsifikuju diplome Prištinkskog univerziteta, i to Pravnog, Ekonomskog, te Filozofskog fakulteta.
Raste evro, rastu krediti
Rata kredita od 100 evra danas je tačno 1.500 dinara skuplja u odnosu na isti dan lane. I svakim danom se, zbog skoka evra, uvećava, pišu Novosti. Iako su dužnici od zimus zakonski zaštićeni od bankarske samovolje, pad dinara značajno narušava njihov standard, naročito kada je reč o stambenim zajmovima. Na to ukazuje i porast problematičnih kredita upravo kod građana.
Cvjetićanin: Ukinuti NVO
U nastupajućim mesecima moraćemo da zaboravimo sva predizborna obećanja o zapošljavanju i investicijama, a kada optimizam političara splasne, Srbija će spontano morati da se okrene štednji, recimo da ukine NVO, kaže prof. dr Danijel Cvjetićanin u intervjuu za Pravdu. Država će morati da bude pažljivija u zahvatanju u džepove poreskih obveznika, jer ovako divlje intervencije države će imati realnu osnovu još možda šest meseci ili godinu dana, i ne više. Takođe, ne bi smela da se nastavi ova uništavajuća politika po principu zaduži se, prodaj i potroši – navodi Cvjetićanin.
Mere za poboljšanje finansijske održivosti PIO fonda
Penzije više ne smeju biti socijalna kategorija, a penzijski fond ne može da radi po principu protočnog bojlera. Od njega treba napraviti razvojnu banku za plasiranje kapitala, a to jedino može ako se fond restrukturiše po ekonomskim principima, rečeno je juče na sednici Upravnog odbora PIO fonda s koje je zatraženo da se što pre krene s vraćanjem imovine fonda u koju je godinama ulagan penzionerski dinar. Samo u rehabilitacione centre uloženo je oko 500 miliona evra. Da bi taj cilj bio postignut predložene su i usvojene mere za poboljšanje finansijske održivosti fonda, među kojima je i pokretanje sudskih postupaka kako bi se utvrdilo u kojim sve nepokretnostima fond ima pravo na povraćaj imovine, piše Politika. Zatražena je i izmena Zakona o pravu na besplatne akcije u delu koji se odnosi na javna preduzeća, gde će se precizirati pravo svojine fonda u visini od 10 odsto kapitala u svim javnim preduzećima, a naročito u komunalnim.
Sinod ne zove papu
Sabor SPC neće razmatrati mogućnost da pozove papu Benedikta na proslavu jubileja Milanskog edikta iduće godine u Nišu – rekao je u petak episkop bački Irinej, povodom izjave beogradskog nadbiskupa Stanislava Hočevara da „katolici u Srbiji žele da vide papu“. Vladike SPC okupljene u Beogradu na majskom zasedanju sledeće nedelje, verovatno će izneti kritike na račun pojedinih episkopa. Optužbe vladika Filareta (Mićevića), Vasilija (Kačavende), Konstantina (đokića) i Pahomija (Gačića), prema saznanjima Novosti, arhijereji će razmatrati tokom podnošenja izveštaja iz eparhija kojima upravljaju, ali neće pokretati postupke za njihovo smenjivanje.
Zoran đinđić podelio publiku u Ateljeu
Predstava Zoran đinđić izazvala je podeljene reakcije sinoć u Ateljeu 212, kada je nakon spuštene zavese polovina publike tapšala bez prestanka uzvikujući Bravo, dok je druga polovina nemo napustila svoja mesta, piše Danas. Autorski projekat Olivera Frljića, jednog od najintrigantnijih reditelja u regionu, o ubistvu srpskog premijera Zorana đinđića, zasnovan je na dramskom sukobu između glumaca i publike. Govoreći o tabuiziranim političkim pitanjima, poput umešanosti Vojislava Koštunice u atentat na premijera, uticaja Srpske pravoslavne crkve u društvu i pitanje pedofilije u njoj, neodržavanje Parade ponosa i slično, komad prate brehtovski scenski momenti, poput parola Ruke su nam krvave, ali nam je savest čista, koje se direktno obraćaju gledaocima sa ciljem da u njima izazovu bes zbog zatečene društvene situacije.
Počeo kanski festival
Kanski festival je otvorila američka komedija Moonrise Kingdom, Ves Anderosnova priča o detinjstvu i ljubavi, koja se bavi 12-godišnjacima koji se zaljube i pobegnu zajedno od kuće. Dirljiva priča smeštena u 1965. godine, na obalu Nove Engleske, izmamila je salve smeha i topao aplauz na projekciji za novinare, upriličene pre zvanične premijere, piše Danas. U isto vreme britanski komičar Saša Baron Koen je izazvao haos na Kroazeti, gde je jahao kamilu predstavljajući svoj alter ego: Generala Aladina, severno-afričkog diktatora. Sve je to privuklo brojne fotografe i kamermane, što je tipično za ovakve promocije u Kanu, po čemu je festival i postao čuven.
Otišli američki istraživači
Istraživači Ministarstva odbrane SAD otišli su u petak iz Srbije posle okončane misije sakupljanja informacija o američkim vojnim pilotima nestalih na ovom prostoru krajem Drugog svetskog rata. U Kruševcu su pokušali da odgonetnu sudbinu potporučnika Filipa Bruera, dvadesetogodišnjeg pilota lovačkog aviona, koji je po rečima očevidaca 1944. oboren prijateljskom vatrom sovjetskih lovaca tipa jak. Američka potraga pobudila je veliko interesovanje javnosti jer su upravo Srbi, rizikujući najsuroviju nemačku odmazdu, tokom Drugog svetskog rata spasli najveći broj američkih pilota oborenih iza neprijateljskih linija u operaciji Halijard. Sudbina onih koji su oboreni po okončanju te misije je nepoznata – kaže istoričar Miloslav Samardžić, čija knjiga na ovu temu treba da bude objavljena ovih dana u SAD.
Britanci spremni da štampaju drahme
Britanska štamparija novca „De La Ri“ napravila je krizni plan za štampanje banknota grčkih drahmi za slučaj da Grčka napusti evrozonu i obrati se toj štampariji, izjavili su dobro upoznati izvori, pišu Novosti. Ta vest je stigla nakon što je komesar Evropske unije za trgovinu Karel De Guht izjavio da Evropska komisija i Evropska centralna banka rade na kriznom scenariju ako bi Grčka bila primorana da izađe iz evrozone, što je prvi put da je neki zvaničnik EU potvrdio postojanje kriznih planova.
Vatreno krštenje Olanda na svetskoj sceni
Američki predsednik Barak Obama otvorio je juče dvodnevni samit osam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta, takozvane G 8, u letnjikovcu u Kemp Dejvidu, u državi Merilend. Kako je i najavljeno, dužnička kriza u evrozoni i opasnost koju ona predstavlja po globalni oporavak bila je dominantna tema, piše Danas. Novo lice u G8, francuski predsednik Fransoa Oland, ima vatreno krštenje na svetskoj sceni. Posle Berlina, Oland se svakako nada pozitivnim rezultatima na drugom velikom putu u inostranstvo tokom prve nedelje svog predsednikovanja.
Prostitutka zaradila 6.000 evra na Poljoprivrednom sajmu
Na ovogodišnjem Poljoprovrednom sajmu, svoje društvo bogatim biznismenima iz Evrope prostitutka Nora, čiju ispovest objavljuju Novosti, naplatila je ukupno 6.000 evra. Samo sa dvojicom provela je noć (sa direktorom holandske firme i mlađim austrijskim diplomatom), a još trojici bila je dnevna pratnja. Samo od druženja sa Holanđaninom i Austrijancem zaradila je 4.000 evra. Poljoprivredni sajam je za mene najunosniji posao u celoj godini – priznaje Nora. – Govorim tri jezika: engleski, nemački i mađarski, i na njima, ma koliko to nekome možda zvučalo čudno, sa mojim klijentima i njihovim poslovnim partnerima vodim sasvim intelektualne razgovore – kaže Nora koja je studirala političke nauke u Beogradu, i napustila ih zbog teške materijalne situacije, na četvrtoj godini.
Ubila trogodišnjeg sina kuhinskim nožem
Žitelji Sela Mladenovac kod Mladenovca ne pamte ovakav zločin koji se u petak zbio u njihovom selu. Slađana Stojanović (34) u petak je oko 13 časova najverovatnije u trenutku nervnog rastrojstva, ubila sina jedinca, trogodišnjeg Jovana, u porodičnoj kući, u Ulici Desimira Blagojevića 12. U trenutku kada je zločin počinjen, u dvorištu kuće bili su Slađanin suprug Zoran, njegova majka Vera, kao i supruga njegovog rođenog brata i njihovo dvoje dece, pišu Novosti. Prema prvim nezvaničnim informacijama, Slađana Stojanović je, kako se priča, bila iznervirana detetovim neprekidnim plačem. Navodno, mali Jovan se pre toga igrao u dvorištu i u kuću je ušao plačući. Majka je pokušala da ga smiri, ali nije vredelo. Uhvatila ga je za ručicu i odvela na sprat kuće na kojem je inače živela sa suprugom i sinom. Pokušala je da uspava Jovana, ali joj to nije pošlo za rukom. Dete je i dalje plakalo.
Kako Pravda nezvanično saznaje, majka je sina, koji je ležao u krevecu, najpre pokušala da zadavi golim rukama, a smrtonosni stisak je popustio tek u trenutku kada joj se učinilo da je dete izdahnulo. Potom i uzela kuhinjski nož i njime ubola sina u stomak.
Maltretiraju dete policajca?
Nikada nisam pomislio da moja profesija može da mi diskriminiše decu. Tuđu decu branim na ulici, a ispade da svoje dete ne mogu da zaštitim… Ovako počinje ispovest za Pres Slobodan Stefanovski iz Jabuke, vođa interventne patrole u Pančevu, čijeg sina Borisa (8), učenika prvog razreda OŠ Goce Delčev“ u tom selu, već tri meseca psihički i fizički maltretiraju četvorica četvrtaka. Stvar je otišla toliko daleko da su siledžije, uz mnoštvo pretnji, zabranile dečaku čak i da prolazi ulicom kojom inače ide u školu, da bi ga 4. maja krvnički pretukli bukvalno nasred ulice. Slobodan priča da se njegov sin mesecima vraćao kući s pola puta ka školi jer mu stariji učenici nisu dozvoljavali da prolazi ulicom. I on i supruga su se obraćali školi, međutim, osim razgovora sa nasilnicima i njihovim roditeljima, direktorka i psiholog nisu preduzeli ništa više, uz objašnjenje da to nije njihova nadležnost, jer se sve dešava van škole.
Štrajk u Zvezdi
Posle euforije izazvane osvajanjem nacionalnog kupa na Marakani“ je zavladao haos i štrajk kompletnog igračkog kadra, piše Pres. Prvotimci crveno-belih juče nisu želeli da odrade redovan trening uoči poslednje prvenstvene utakmice sa Vojvodinom, već su odlučili da stupe u štrajk nezadovoljni činjenicom da im rukovodstvo kluba u ovom trenutku duguje nekoliko plata i ugovornih rata.