DELEGACIJA MINISTARSTVA ZA DIJASPORU U MONTREALU

Ministarka Milica čubrilo i šef kabineta Dragana Petrović posetile su 5. decembra Montreal, grad u kome živi veliki broj naših ljudi. Deo posete bio je posvećen susretima sa predstavnicima kanadskih institucija. Ministarka čubrilo se susrela sa pomoćnikom ministra za imigraciju i kulturne zajednice, Ivanom Turkotom i članom izvršnog veća grada Montreala, zaduženim za kulturne zajednice, Marselom Trembajem.

Ministarki je predstavljena aktivnost grada Montreala u okviru koje se godišnje dodeli 180 000 kanadskih dolara za kulturne događaje imigracionih zajednica kao i 120 000 dolara za kongrese, seminare, skupove i sl. Konstatovano je da srpska zajednija nikada nije podnela zahtev i da takva praksa mora da se ispravi. Takođe grad Montreal organizuje Week end du Monde ili Vikende Sveta, koji predstavljaju kulture iz celoga sveta, festivale za decu koje poseti blizu 300 000 porodica. Logistiku za ovu manifestaciju obezbeđuje grad Montreal. Ni u ovom projektu srpska zajednica nije do sada učestvovala, što znači da nije dovoljno iskoristila potencijale i široke mogućnosti koje ovaj grad pruža u cilju promocije svoje kulture i tradicije. Konstatovano je da treba mnogo više raditi da se ova situacija promeni, a Ministarstvo za dijasporu će u tom smislu dati svoj doprinos i podršku.

Pored ovih sastanaka ministarka je imala i brojne susrete sa predstavnicima naše dijaspore. Posetila je Crkvu Svete trojice u Montrealu i susrela se sa tamošnjim parohijanima. Jedan od susreta je bio i sa prof. dr đorđe Ajdukovicem iz koji je od Republike Srbije dobio priznanje za „humanitarnu delatnost, nesebičnu pomoć i dobročinstvo prema svome narodu u matici“.Takođe, ona je razgovarala i sa kompozitorom Anom Sokolović, koja je osvojila brojne nagrade za svoj umetnički rad u Kanadi. Dogovorene su zajedničke akcije u cilju povezivanja i učvršćivanja kulturnih veza

SUSRETI MINISARKE čUBRILO SA ZVANIčNICIMA KANADSKIH VLASTI I INSTITUCIJA U OTAVI

U okviru svoje posete Otavi ministarka Milica čubrilo, 4. decembra sastala se sa predsedavajućim Komiteta za spoljne poslove Senata pri federalnom parlamentu, Konsilio di Ninom.

Visoki kanadski zvaničnik , koji je nedavno boravio u Srbiji u svojstvu posmatrača OEBS-a smatra da je Srbija među najperspektivnijim zemljama Evrope za ulaganje i smatra da je veliki potencijal Srbije kvalitet njenih ljudi. On je ponudio pomoć u promociji Srbije, za koju je primetio da je u Kanadi nedovoljna, kao i u razbijanju negativnih stereotipa o našoj zemlji. Ministarka je imala susrete i sa federalnim državnim sekretarom za multikulturalizam, Džejson Kenijem i parlamentarni sekretarom za kulturu i multikulturalizam pri federalnom parlamentu, Džimom Abotom.

Predstavnici kanadskih institucija istakli su da je Kanada sačinjena od multikulturalnog društva u kome kulturna politika ohrabruje očuvanje identiteta i tradicije svih imigracionih zajednica. Kanadski zvaničnici su takođe istakli da se srpska zajednica nedovoljno iskazuje u kanadskoj javnosti i kulturnom životu, ali i da postoji veliki broj uspešnih pojedinaca srpskog porekla. Međutim, oni nisu podržani od strane onih delova srpske zajednica koja je organizovana u udruženja ili se okuplja pri Crkvi, niti su podržani od strane institucija Republike Srbije. Kanadske institucije podržavaju stvaranje multietničkog društva, koje podržava integraciju, ali ne podstiče asimilaciju što podrazumeva moguću finansijsku i logističku podršku, ali da je za ostvarenje tog cilja potrebno da se podnesu odgovarajući projekti od strane srpske zajednice.

Delegacija se susrela i sa profesorom ruskog jezika Endru Donskovim na Katedri za slavistiku na Univerzitetu u Otavi, koji je poreklom Srbin, kao i sa direktorom Odseka za moderne studije i književnost, Agatom Švarc iz Sombora. Tom prilikom ministarka se susrela i sa prorektorom Robertom Majorom. Načelno je dogovoreno da srpske institucije treba da nađu način da se finansira lektor koji bi jedan semestar, za početak, držao kurs pod nazivom – Srpski jezik i kultura. Na taj način bi se omogućilo interesovanje studenata za ovu oblast, a kasnije bi se otvorila i mogućnost za uvođenje srpskog jezika na ovoj katedri.

Delegacija Ministarstva za dijasporu takođe se susrela i sa brojnim predstavnicima dijaspore i tom prilikom predstavila svoje aktivnosti i planove i odgovarala na pitanja koja se tiču vojnog roka, priznavanja radnog staža, letnjih škola, razmene studenata i mnogih drugih aktuelnih tema. Delegacija je prisustvovala i službi u Crkvi Svetog Stefana u Otavi. Sastala se sa učiteljicama srpskog jezika, koje predaju subotom u kanadskim školama.Takođe se susrela i sa istaknutim članovima dijaspore u Otavi tokom prijema u rezidenciji ambasadora gde se razgovaralo o mogućnosti ulaganja u Srbiju i boljoj promociji Srbije koja bi ovdašnjim privrednicima učvrstila pozicije vezane za biznis.