17. Мај 2016 – 11:17
Поводом текста „Српска црква утајила порез у Швајцарској“ који је Слађана Вукашиновић објавила у дневном листу Блиц, 12. маја 2016., истине ради, обавештавамо нашу јавност да је цео текст нетачан.
1. Српска Православна Црква у Швајцарској никада није била државно призната (није имала статус цркве), него је од свог оснивања 1969. године па до данас имала статус удружења грађана (Verein), што се може видети из Статута наше Црквене општине из 1969. године.
2. Данашње статуте које користе све Црквене општине у Швајцарској направила је СПЦ у Швајцарској, у сарадњи са Савезном владом Швајцарске и представницима државних цркава (Landeskirchen).
3. На оснивачкој скупштини наше Српске Православне црквене општине Цирих, дана 26. фебруара 2016. године, (уједињење две Црквене општине у једну кровну организацију) протиница Хелена Тодоровић (супруга пензионисаног протојереја Драшка Тодоровића; а који се у тексту Блица помиње), изјавила је након прегледа предложеног статута, пред присутнима на скупштини, да се ради о статутима које је тада урадила Савезна влада (ова изјава забележена је у записнику Црквене општине Свете Тројице са горе поменуте скупштине).
4. Црквена општина Свете Тројице је 2001/2002 године покушала да добије државно признање у кантону Цирих, али је на референдуму овај захтев одбијен. Све православне цркве у Швајцарској покренуле су поступак за државно признање које је у току.
5. У Швајцарској су све православне цркве организоване као удружења грађана (Verein). Будући да наша црква има статус религиозне заједнице у Швајцарској, она је на основу Закона о порезу, члан 171а, ослобођена плаћања истог.
6. Наш Преосвећени владика Андреј није нити сменио нити поставио било кога у Швајцарској, будући да таква овлашћења ни нема. За то су задужени ИСКЉУЧИВО управни одбори наших Црквених општина у Швајцарској. Поменути у тексту Блица, господин Милутин Шћепановић, бивши председник Црквене општине Свете Тројице, лично је донео одлуку и писмено поднео оставку. На вандредној годишњој скупштини 8. септембра 2015. ова одлука је прихваћена.
7. Не постоји никаква „група послушника” која злоупотребљава печат наше Црквене општине, са циљем да узме банковне рачуне. Постоји легално, на Скупштини као врховном органу једног удружења грађана, изабрана Управа, која је на легалан начин преузела све банковне рачуне на којима је од 1969. године па до 8. септембра 2015. године било 18’554.75 швајцарских франака. Поред тих поменутих средстава наследили смо дуг Црквене општине од преко 120.000 швајцарских франака.
Да бисмо појаснили, потребно је напоменути да је сав новац који је наш народ више деценија давао Црквеној општини, пребациван на рачун Легата, који је основала некадашња управа, уз сагласност, или без сагласности тадашње Скупштине. Волшебно или не, у Управи Легата данас нема нити једног члана Црквене општине, али су зато чланови исте управо господин Тодоровић и његова супруга, који својим потписима управљају тим истим милионима који се у тексту помињу.
8. Сходно наводима, не ради се ни о каквим финансијским неправилностима, него о ширењу неистина и дезинформација на штету првенстевно наше Свете цркве, нашег поштованог Епископа Андреја, нашег свештенства и верног народа. Народ се уверио у рад наших Црквених општина, што потврђују пуни храмови на недељним и празничним богослужењима.
9. На нашу велику жалост морамо да констатујемо да упркос напорима и покушајима да се успостави контакт са протојерејем Драшком Тодоровићем, Високопреосвећеног Митрополита, господина Амфилохија (Радовића) 2009. године, Преосвећеног Епископа бачког, господина Иринеја (Буловића) половином јуна 2012. године и надлежног Епископа, господина Андреја (Ћилерџића), од његове хиротоније па до данас, нису уродили плодом.
10. Изузетно смо изнанађени радом новинарке Блица, као и уредничком политиком листа. Наиме, нама је јасно да морате да продате тираж, али такође постоји и нешто што се зове професионална етика. Када пишете о некој теми, најмање што можете да урадите је да се информишете о истој. Конкретно, пре него што сте било шта објавили, могли сте барем да проверите рад Црквених организација у Швајцарској. Једним кликом, то би вас коштало 5 минута времена. Нас о теми која је писана у Блицу нико није контактирао, а наша искуства са швајцарским медијима потпуно су другачија. Седиште СПЦ у Цириху није храм који је приказан у Блицу, него је храм Свете Тројице у Цириху. Толико о вашој професионалности. Принуђени смо да протесну ноту упутимо власницима Блица који се налазе недалеко од нас у Цириху. Верујемо да они врло добро познају ситуацију у вези са мањинским црквеним организацијама и сигурно им неће бити драго што су излошени оваквој бламажи, узрокованој чистим незнањем и непрофесионалношћу своје кћерке компаније.
11. Мишљења смо да није случајност што се чланак у Блицу појавио управо два дана пред Свети Архијерејски Сабор.
Из Канцеларије Српске православне црквене општине Цирих, на дан Светог Василија острошког и тврдошког, 2016. лета Господњег