Nekada je ovu školu koja se nalazi u dolinama planine Velebit pohađalo više stotina učenika. Danas, ovde nastavu sluša svega desetoro đaka srpske nacionalnosti, i to raspoređenih u četiri razreda, javlja za Program za dijasporu RTS-a Tatjana Đorđević.
„Pre tri godine sam došla u ovu školu i tu sam zatekla samo jedan razred koji je zapravo bio trorazredna kombinacija i brojao je samo sedam učenika. Nakon godinu dana, situacija se popravlja i broj učenika se povećava, tako da smo dobili dva razreda sa dvorazrednom kombinacijom. Samim tim, takođe se poboljšavaju i uslovi za rad koji su na početku bili veoma loši. Dobili smo salu za fizičko, dobili smo kompjutere i internet. Trenutno je takođe u toku sređivanje školske biblioteke“, kaže učiteljica Marijana Pejčinović.
Svakodnevna nastava podeljena je u dva razreda, i to između prvog i trećeg i drugog i četvrtog razreda. Poteškoće u održavanju ovakve nastave postoje, ali uz kompromise i veliki trud dveju učiteljica, ova škola može se pohvaliti kao jedna od retkih u ovim krajevima koja je opstala u uslovima koji su na početku bili gotovo nemogući.
„U mom odeljenju imamo dva učenika drugog i dva učenika četvrtog razreda. Prednost je u tome što smo mi jedna mala porodica i možemo se posvetiti svakom učeniku u potpunosti. Ja sam njima i mama i tata u isto vreme. Lepo nam je, družimo se i dosta toga i naučimo. S dtuge strane, najveća mana je ta što ih je malo, fali im društvo i druženje u većim grupama“, kaže učiteljica Marina Martinović.
U školi u Žegaru radi se po planu i programu modela C Ministarstva prosvete Republike Hrvatske, što znači da uz redovnu nastavu učenici pohađaju i časove na kojima se u i kultura i jezik srpske nacionalne manjine. Takođe, zavhaljujući humanitarnim organizacijama iz regije i inostranstva, ovih desetoro đaka posetilo je prošle godine Italiju.
„Naša škola osim redovnog plana i programa ima i saglasnost ministarsta za pohađanje nastave po modelu Ce. To nije samo mrtvo slovo na papiru, već mi zaista radimo po tom planu. Recimo prošle godine, zahvaljujući našim donatorima iz inostranstva učestovali smo na jednom likovnom takmičenju na kojem smo i pobedili. Nagrada je bila boravak u Italiji od četiri dana. Osim toga, trenutno radimo na jednom projektu koji se zove – negovanje jezika i srpskih običaja – i taj projekat podrazumeva letnji kamp koji će se održati od 22. do 26. juna kod nas, gde nam dolaze deca srpske nacionalnosti sa Kosova, iz Srbije, iz Italije i s područija Knina. Najveći deo učenika biće smešten u bogosloviji manastira Krka. Plan je da obiđemo i posetimo sve manastire u ovom kraju. Ja se iskreno nadam da će ovakav jedan događaj postati vremenom i tradicija“, kaže učiteljica Marijana.
Takođe, osnovna škola u Žegaru je jedina škola u celoj Zadrskoj županiji koja slavi i svoju školsku slavu – Svetog Savu.
„Dolaskom veroučitelja Slađana Tubića, školska slava Sveti Sava je zapravo zaživela i prošle godine smo je prvi put i proslavili“, naglašava Marijana.
Iako svakodnevno putuju iz svojih retko naseljnih sela, kako bi došli do svoje škole, ova deca zajedno sa svoje dve učiteljice raduju se svakom provedenom danu, u igri ili učeći. Njihova škola okružena predivnim pejzažima plodne planine Velebit, za njih predstavlja mali dečiji raj. A jedina želja im je da ih sledeće godine u školskim klupama bude više.