Autor: Jelena Tasić
Beograd – U skladu sa Dopunskim rešenjem Republičke izborne komisije, pored 8.352 biračka mesta u Srbiji, građani s boravištem u inostranstvu na predstojećim parlamentarnim izborima glasaće na 35 birališta u 20 država.
Politika Marketing
Kako se navodi u dokumentu RIK, to su – Austrija, Belgija, BiH, Velika Britanija, Italija, Libija, Makedonija, Norveška, Nemačka, Ruska Federacija, SAD, Slovačka, Turska, Ujedinjeni Arapski Emirati, Francuska, Holandija, Hrvatska, Crna Gora, češka i Švajcarska. U diplomatsko-konzularnim predstavništvima glasaće se uz pasoš ili ličnu kartu Republike Srbije.
Zbog kriterijuma iz Uputstva Ministarstva pravde i državne uprave da je za otvaranje biračkog mesta u rasejanju potrebno da se prijavi najmanje 100 birača, prvi put od 2004, kada je vlast u Srbiji dijaspori priznala pravo glasa, birališta neće biti otvorena u Kanadi, Australiji i Švedskoj.
Ambasade Srbije u Kanadi i Švedskoj zvanično su objavile da do 22. februara, kada je isticao Uputstvom predviđen rok za podnošenje zahteva za glasanje u inostranstvu, nije prijavljeno dovoljno birača. Podatke o Australiji objavili su mediji.
Svi koju su se prijavili za izbore, a nemaju gde da glasaju, biračko pravo 16. marta moći će da ostvare u Srbiji. Ministarstvo pravde i državne uprave najavilo je da će oni automatski biti vraćeni na birački spisak opštine u Srbiji u kojoj imaju prijavljeno prebivalište.
Na problem glasanja u dijaspori zbog cenzusa za otvaranje birališta reagovao je jedino Pokret Dveri, koji očekuje značajnu biračku podršku u rasejanju. Dveri traže da MIP, ambasade i konzularna predstavništva Srbije omoguće svim građanima u dijaspori da ostvare svoje ustavno pravo da glasaju, a ne samo tamo gde je ispunjen uslov iz Uputstva, jer se ovim dokumentom previđa da u izuzetnim slučajevima može biti organizovano glasanje i na biračkim mestima gde je upisano manje od 100 birača.
Odnos prema rasejanju
Dijaspora je u Srbiji prvi put glasala na predsedničkim izborima 2004. i od tada je njeno interesovanje, sudeći prema podacima sa glasanja 2007, 2008. i 2012, sve manje, dobrim delom i zbog odnosa matične države prema rasejanju, od kog, kako u dijaspori tvrde, želi samo novac, ali ne i ravnopravne misleće birače.
– See more at: http://www.danas.rs/danasrs/politika/dijaspora_na_35_biralista_u_20_drzava.56.html?news_id=276961#sthash.8OzLtr5U.dpuf