Multimedijalni katalog s lokacijama za ulaganje biće poslat na više od 5.000 adresa u svetu
Farma vetrogeneratora u Negotinu, vinsko selo u Aleksandrovcu, termalni akvapark u Sokobanji i aerodrom u Zrenjaninu neki su od gotovo 200 projekata do sada ponuđenih potencijalnim investitorima iz dijaspore. Projekti su predstavljeni u multimedijalnom katalogu, koji je u saradnji sa 68 lokalnih samouprava priredilo Ministarstvo za dijasporu, a koji će biti distribuiran na više od 5.000 adresa u svetu.
Gradovi i opštine u Srbiji investitorima su pripremili projekte iz oblasti turizma, ekologije, industrije, poljoprivrede, građevinarstva i energetike, različitih vrednosti i stukture ulaganja – od privatizacije do partnerstva. Po broju projekata prednjači poznati banjski centar u podnožju planine Ozren, Sokobanja, gde je moguće ulagati u nove i postojeće smeštajne kapacitete, i u izgradnju prvog termalnog akvaparka u Srbiji.
Sa nekoliko otvorenih i zatvorenih bazena, toboganima, skakaonicom i „sporom rekom“, predviđeno je da akvapark zauzima više od 6.000 kvadratnih metara. Vrednost projekta je 9,8 miliona evra, a procenjeni period vraćanja investicije 15 godina. Investitori se, dakle, mogu posvetiti unapređenju potencijala već atraktivnih destinacija, poput pomenute banje, Kopaonika, Divčibara i Zlatara, ali i podstaći razvoj turističke ponude u manje poznatim mestima Surdulici, Topoli, Irigu, Bačkom Petrovcu…
Tako je opština Bački Petrovac, smeštena nedaleko od Novog Sada, izradila projekat izgradnje etnoparka Gložan, vredan 52 miliona evra, a Kučevo auto-kampa s uređenjem plaže na obali Peka u koji treba uložiti 86.250 evra. I Aleksandrovac je plasirao projekat iz oblasti turizma, koji predviđa rekonstrukciju dva vinska podruma kneza Lazara i gradnju vinskog sela, a u prilog čijem potencijalu, kako je navedeno, govori podatak da je Aleksandrovačka Župa prestonica vinove loze više od 3.000 godina.
Negotin se, međutim, fokusirao na industriju i energetiku, pa je investitorima, između ostalog, predložio da naprave farmu vetrogeneratora „Popadija“, koja bi mogla da se koristi 25, a ulaganje bi se isplatilo već nakon osam godina.
Sremskim Karlovcima, Loznici, Zaječaru, Novoj Varoši i Kanjiži su, sudeći prema projektima, potrebni sportski centri, kao i Sokobanji, gde je planirana izgradnja golf terena, okruženog rezidencijalnim vilama vrednog 380 miliona dinara. Aerodrom u Zrenjaninu jedan je od interesantnijih projekta, a ta opština je, kao i Horgoš, Loznica, Paraćin, Priboj,
Žitorađa, Kladovo, Ada, Kovačica, ćićevac i Lapovo, investitorima dala mogućnost i da ulažu u razvoj industrijske zone. Babušnica, pak, traži saradnju. Ta opština je pre 15 godina započela izgradnju kupališnog kompleksa, ali zbog nedostaka finansijskih sredstava, radovi su pre sedam godina obustavljeni.
Završeno je 80 odsto kompleksa, a sada su bazeni prepušteni zubu vremena i postoji opasnost da propadnu, pa bi investicija od 20 miliona dinara rešila problem. Pojedine lokalne samouprave, kao što su Požarevac, Subotica i Kraljevo, podržale su privatne preduzetnike i predstavile njihove projekte. Požarevac je preporučio ulaganje u proširenje i modernizaciju tehnologije proizvodnje šampinjona,
Subotica u postojeću klanicu za nojeve, a Kraljevo u kompaniju „Aero Ist Jurop“ (Aero East Europe), koja se bavi proizvodnjom lakih letelica, a traži partnera kako bi kapacitet proizvodnje aviona sa 48 povećala na 144 komada godišnje. Investitorima su svoje ideje predstavile i opštine s juga Srbije – Bujanovac i Preševo, dok Kuršumlija, Medveđa, Bor, Požega i Peć, kao i većina beogradskih opština, nisu kandidovale ni jedan projekat.