LJubomir Gušatović, predsednik Dansko-srpskog udruženja „Timok 98“, pokrenuo je inicijativu pod nazivom „Evro za srpske bolnice“, s namerom da svaki pojedinac iz dijaspore mesečno priloži po jedan evro za revitalizaciju i modernizaciju zdravstvenih ustanova u Srbiji. Ministarstvo za dijasporu podržava ovu inicijativu i uskoro će razraditi metode kako da se najbolje uključi u akciju i kako da se ona realizuje.
– Mada iz Srbije bolesnici radije idu na lečenje u inostranstvo, u dijaspori je obrnut slučaj. Prema nekim nezvaničnim podacima do kojih sam došao, baveći se više od jedne decenije humanitarnim radom na relaciji Danska – Srbija, oko 80 odsto naših ljudi iz inostranstva dolazi na lečenje u Srbiju. To mi govori da oni imaju više poverenja u vrhunsku stručnost i humanost lekara u Srbiji nego u doktore u inostranstvu, iako su srpske zdravstvene ustanove, što se opremljenosti tiče, već godinama u jadnom stanju – kaže za „Vesti“ Gušatović.
Jeftinije, a svetski
Na pitanje zašto bi dijaspora dodatno ulagala u zdravstvo Srbije, kad i onako plaća medicinske usluge u otadžbini, Gušatović kaže:
– Treba imati u vidu da je nama iz dijaspore lečenje u Srbiji jeftinije nego u inostranstvu, a tretman je, što se lekara i medicinskog osoblja tiče, na svetskom nivou. Osim toga, mnogi u rasejanju imaju pravo da im socijalno osiguranje u stranoj zemlji u celosti ili delimično refundira troškove lečenja u Srbiji, pa nam je i te kako u interesu da pomognemo.
Zato bi, napominje on, bilo normalno da se podrži ova inicijativa da svaki zaposlen čovek i penzioner u dijaspori priloži samo po jedan evro svakog meseca za modernizaciju srpskog zdravstva. – Svima nam je jasno koliko je Srbija siromašna i da država ne može sve sama, a velika je šteta za sve pacijente, među kojima smo i mi iz dijaspore, da naši stručnjaci vrhunskog znanja i svetskog glasa rade u bolnicama koje izgledaju kao da su iz 19. veka – rekao je za „Vesti“ Gušatović.
Naš sagovornik kaže da će predložiti Ministarstvu dijaspore i Ministarstvu zdravlja Republike Srbije da razrade konkretne metode kako da se inicijativa što pre realizuje.
– Možda bi najsvrsishodnije bilo da nadležne institucije u Srbiji donesu neki zakon ili propis koji bi nas koji živimo u inostranstvu obavezao da, na primer preko konzulata i ambasada Srbije u svetu, izdvajamo taj jedan evro mesečno i pomognemo da uslovi u bolnicama Srbije budu bolji. I svi bismo imali veliku korist od toga – rekao je Gušatović.
Izgubili poverenje
Mališa Ilić tvrdi da, kada je u pitanju sprovođenje ovakvih akcija, postoji i problem poverenja.
– Naime, naši građani izgubili su, zbog prevara iz prošlosti kao što je „Zajam za Srbiju“, poverenje u državu i neće se lako odlučiti da daju čak ni po jedan evro – rekao je on.
Ministarstvo dijaspore Vlade Srbije spremno je da stane iza ove inicijative.
– Aposlutno podržavamo ovu plemenitu ideju gospodina Gušatovića i razradićemo metode kako da se ministarstvo uključi u akciju, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i sa Ministarstvom spoljnih poslova Srbije – rekao nam je Vojislav Vukčević, ministar dijaspore.