DIREKTIVA DIPLOMATSKIM PREDSTAVNICIMA SRBIJE
KONZULIMA „ZABRANJENO“ SPAVANJE
• Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić naložio da konzulati 24 sata moraju biti dostupni našim ljudima koji traže pomoć
Na upravo završenim Vidovdanskim danima dijaspore u Srbiji Miroslav Prcović, zamenik direktora Direkcije za konzularne poslove u Ministarstvu inostranih poslova Srbije, obavestio je skup da je šef diplomatije Vuk Jeremić izdao instrukciju svim diplomatsko-konzularnim predstavništvima da državljanima Srbije kojima je pomoć potrebna moraju biti dostupni svakog dana, i to svih 24 sata.
Ukazao je, takođe, da iznos taksi za konzularne poslove mora da bude značajno smanjen, dok je Zorica Kasalica-Lončar, zamenica načelnika Uprave za upravne poslove u Ministarstvu unutrašnjih poslova, istakla da je novi zakon o državljanstvu Republike Srbije krajnje liberalan, a Idrija Hadžibegović iz Uprave carina pozvala je dijasporu da prijavi nepravilnosti na carini.
– Još uvek smo zemlja sa najviše konzularnih taksi. Predloženo je da iznos bude prepolovljen, neke čak svedene na 10 do 20 odsto od sadašnje cene, a u diplomatsko-konzularna predstavništva je već stigla pomenuta instrukcija ministra Jeremića o dostupnosti osoblja diplomatsko-konzularnih predstavništava našim državljanima. Jer, cilj je da diplomatsko-konzularna predstavništva sa pozicije davanja prava pređu na poziciju servisa svojih građana. Takođe, namera MIP-a Srbije, i na tome se već radi, jeste da se izvrši modernizacija, racionalizacija i profesionalizacija svih službi, kako u Beogradu tako i u inostranstvu – rekao je Prcović.
Prijavama protiv korupcije
Idrija Hadžibegović, šef za fizička lica Uprave carina, pozvala je dijasporu da ukaže na eventualna maltretiranja na granici, odnosno carini Srbije kako bi se sprečila korupcija, ali je i naglasila da svi moraju poštovati državne propise.
– Koliko poštujete propise zemlje u kojoj živite, poštujte i propise Srbije – poručila je ona dijaspori na Vidovdanskim danima.
Podsetila je da je unos deviza u Srbiju neograničen, ali da je iznošenje novca limitirano na 5.000 evra.
– Država ne insistira da se prijavi količina stranog novca koji se unosi, ali je to mudro uraditi, jer prilikom izlaska iz Srbije za sumu veću od 5.000 evra carinik će tražiti potvrdu da je taj iznos unet u zemlju. Ako potvrde nema, nastaje problem, novac se privremeno oduzima dok se spor ne reši – ukazala je Idrija Hadžibegović.
Za sticanje državljanstva Srbije, prema rečima Zorice Kasalice-Lončar, bitan faktor je poreklo:
– Zato apelujem da roditelji svoju novorođenčad ili maloletnu decu starosti do 18 godina, rođenu u dijaspori, upišu u matične knjige rođenih u Srbiji prilikom dolaska u otadžbinu ili da to učine preko naših diplomatsko-konzularnih predstavništava i ta deca ubuduće neće imati problem sa našim državljanstvom.
Zorica Kasalica-Lončar dodaje da oni stariji od 18 godina, a čija su oba roditelja državljani Srbije, treba sami da traže upis u matične knjige rođenih i knjige državljana Srbije.
– Deca, čiji je jedan roditelj stranac a drugi je naš državljanin, takođe na osnovu porekla, imaju automatski pravo na državljanstvo Srbije, ali samo do navršene 23. godine života. Dok su maloletni, za njih roditelj traži upis, a od 18. do 23. godine oni sami to čine. Stariji od 23 godine, ako nisu u međuvremenu upisani u knjigu naših državljana, imaju pravo da preko diplomatsko-konzularnog predstavništva podnesu zahtev za sticanje državljanstva Srbije uz dokaz o poreklu, a to može biti, na primer, i crkvena krštenica – pojasnila je zamenica načelnika Uprave za upravne poslove u MUP-u Srbije.
Kad je reč o ljudima koji su više decenija u iseljeništvu, dodala je ona, ukoliko su iz bilo kojeg razloga ostali bez državljanstva Srbije, kao i njihovi potomci koji nisu upisani u knjigu naših državljana, mogu podneti zahtev uz dokaz o poreklu. Procedura je jednostavna, sve se može obaviti iz inostranstva i nije neophodno da su nastanjeni u Srbiji.
Dvojno državljanstvo
– Naši zakoni ne prave smetnju za dvojno državljanstvo i mi ne tražimo otpust iz stranog državljanstva, ali dijaspora treba da ima u vidu da u nekim zemljama gde živi te države ne prihvataju dvojna državljanstva i na tim ljudima je da se sami opredele – ukazala je Zorica Kasalica-Lončar.
Kad je reč o administrativnim taksama, ona je rekla da su takse Republike Srbije za državljanstvo, pasoš i ličnu kartu iste za sve, s tim što građani u inostranstvu na taj iznos moraju dodati još cenu konzularnih taksi, što ljudima u dijaspori poskupljuje ceo proces ako pomenuta dokumenta traže preko diplomatsko-konzularnog predstavništva.