Dj

DJEKIC RATKO, poslovni covek, humanitarni aktivista. Supruga Vera, poslovna zena. Bave se hotelijerstvom i trgovackim poslovima, vlasnici su motela Bosna In u Visiti. Humanitarni donatori, omogucili su za 200 srpske dece besplatan boravak u Kaliforniji, SAD. A: zive u San Dijegu, Kalifornija, SAD.

DJERASIMOVIC VELIMIR, ucitelj i upravitelj Srpske skole u Trstu u penziji. R: 22. 05. 1906, Ravni kod Uzica, Srbija, Jugoslavija. FA: s. Vera, dev. Petrijevic, rodjena u Trstu, skolovala se u Beogradu, ucenica Bete Vukanovic; d. Ivana i Rade DJerasimov, filmski glumci u Rimu i Milovan, profesor muzike u Trstu. OB: zavrsio gimnaziju i uciteljsku skolu 1926, Uzice. ZA: upucen 1927. na rad u Srpsku skolu Jovan Miletic u Trstu, gde je ostao kao ucitelj, nastavnik i upravitelj, s prekidima za vreme Drugog svetskog rata, sve do penzionisanja 1976; od tada do nedavno, organizovao svakogodisnje tecaj srpskog jezika. DOS: kao pedagog izveo vise od 50 generacija ucenika Srpske skole u Trstu; mnoge zainteresovane Trscane naucio srpskom jeziku; aktivno ucestvovao u radu trscanske Crkvene opstine, u prosvetno-kulturnim aktivnostima i kao sluzbenik, dugogodisnji odbornik i osam godina njen predsednik; sastavio gramatiku i uybenike srpskog jezika, posebno cirilice; napisao knjigu Srpska crkvena zajednica u Trstu – vazniji dogadjaji oko crkve Sv. Spiridona – objavljena 1993. u Trstu; radio i kao glumac u dva znacajna filma – Ana Karenjina (uloga svestenika) i Grandi Camaleonti (ruskog generala kod Napoleona). IM: 1927. D: italijansko, jugoslovensko. PR: n. srpska, v. pravoslavna. J: srpski, italijanski. SL: Sv. DJordje. DO: da. A: Piazza San Antonio 7, Trieste, Italia.

DJORDJEVIC ALEKSANDAR, profesionalni sportist – kosarkas. R: 26. 08. 1967, Beograd, Srbija, Jugoslavija. OM: Bratislav, kosarkaski trener; Milijana, nastavnica. FA: s. Aleksandra, dev. Slijepcevic. OB: maturirao u X beogradskoj gimnaziji; diplomirao na Visoj ekonomskoj skoli. ZA: clan Kosarkaskog kluba Partizan, Beograd; od 1990. igra kao profesionalac u inostranim klubovima – Boston Seltiks iz NBA lige, zatim u Filipsu, Filodorou, Timsistemu, Portlandu i Barseloni; drzavni reprezentativac. DOS: igra na poziciji plej-mejkera; odigrao blizu 100 utakmica za drzavnu (omladinsku i seniorsku) reprezentaciju i bio kapiten omladinske, a sada i seniorske reprezentacije; u reprezentaciji osvojio zlatnu medalju na svetskom prvenstvu (juniorsko), srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1996, zlatne medalje na evropskim prvenstvima 1991, 1995. i 1997, zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu 1998. u Atini i bronzanu medalju 1987; u KK Partizanu osvojio prvenstvo Jugoslavije 1987. i 1992, Kup Jugoslavije 1989. i 1992, Kup Radivoja Koraca 1989. i Kup evropskih sampiona 1992; u Filipsu osvojio Kup Radivoja Koraca 1993. i u Barseloni prvenstvo Spanije 1997; imenovan avg. ’98. za ambasadora dobre volje SR Jugoslavije. PR: n. srpska. A: zivi u Barseloni, Spanija.

DJORDJEVIC BOGOLJUB, aktivista nacionalnih udruzenja. R: 1942, Dracic kod Prizrena, Srbija, Jugoslavija. DOS: poeziju i eseje objavljivao u vise listova i casopisa; zastupljen u zajednickim zbirkama Pismo sa Majne, Kapi zivota, Osvit i Tamo gde vrhovi podupiru nebo; zbirku pesama Povratak u jabuku objavljuje i na srpskom i nemackom jeziku. A: zivi u Nemackoj.

DJORDJEVIC DIMITRIJE, profesor univerziteta – istoricar, akademik. R: 27. 02. 1922, Beograd, Srbija, Jugoslavija. OM: Vladimir; Jelena, dev. Rasic. FA: s. Nan; d. Jelena. OB: diplomirao i doktorirao istorijske nauke na Beogradskom univerzitetu. ZA: radio u Balkanoloskom institutu SANU 1958-70; profesor na Univerzitetu Santa Barbara, Kalifornija, SAD. DOS: istrazivao istoriju srpskog naroda, kao i istoriju drugih balkanskih naroda; autor je brojnih dela – Izlazak Srbije na Jadransko more i Konferencija ambasadora u Londonu 1912, Beograd 1956, Carinski rat Srbije i Austro-Ugarske 1906-11. i Milovan Milovanovic, Beograd 1962, Ogledi iz novije balkanske istorije, Beograd 1989, Oziljci i opomene, Beograd 1994; delo Nacionalne revolucije balkanskih naroda 1804-1914, prvi put 1965. na francuskom, na engleskom 1980. i na srpskom 1995; urednik knjige Stvaranje Jugoslavije 1914-18, 1980; predsednik odeljenja za ruske studije 1974-82; clan izdavackog saveta Easte European LJuaterly, Balcanica, Yugo, Austrian Hist. Yearbook 1974-78, Srpske studije; objavio preko 60 clanaka i vise od 80 prikaza i kritika u SAD i Evropi; clan je Srpske akademije nauka i umetnosti; njegovo delo Oziljci i opomene, u izdanju beogradskog BIGZ-a, proglaseno je za najbolju knjigu memoara na II Saboru knjizevnih stvaralaca iz rasejanja 1997. u organizaciji Matice iseljenika i Udruzenja knjizevnika Srbije. IM: 1970. SL: Sv. Alimpije Stolpnik. PE: Tamo daleko… H: tenis. DO: da. A: University of California Department of History, Santa Barbara CA 93103, USA.

DJORDJEVIC DRAGOSLAV, sluzbenik vlade SAD u penziji, pisac, zurnalist i istoricar. R: 09. 08. 1910, Obrenovac, Srbija. OM: Radisav; Draga, dev. Ivanisevic. FA: s.  Ruzica, dev. Stefanovic; s. Merilin, dev. Derby; d. Miroslav (Michčl), bankar, poslovni covek, Dragoslava-Nensi, udt. DJukic, Real Estate agent. OB: zavrsio u 55. klasi Vojnu akademiju 1930, u 37. klasi Visu vojnu akademiju 1937. i u 17. klasi pripreme za generalstabnu struku 1941; diplomirao 1966. i magistrirao 1968. istoriju, a magistrirao 1969. pedagogiju (Education) na Univerzitetu San Hoze. ZA: od 1930-41. sluzio u pesadiji kao kapetan I klase i u Glavnom generalstabu 1941, u Ministarstvu vojske i mornarice, Beograd; u ratnom zarobenistvu 1941-45. u Nemackoj, Osnabrik; 1951-86. profesor srpskohrvatskog jezika, istorije i geografije na Vojnom institutu za strane jezike Ministarstva odbrane SAD u Montereju, Kalifornija; od 1986. pisac, zurnalist, istoricar. DOS: u svojoj nastavnickoj karijeri bio profesor i predsednik Srpskohrvatskog odeljenja Instituta za strane jezike Ministarstva odbrane SAD; autor i koautor 22 knjige za proucavanje srpsko-hrvatskog jezika; autor knjiga Srpski za omladinu i Na raskrsnici – 1941, kao i mnogih clanaka u listovima srpske dijaspore u SAD, Kanadi i Australiji; pomocni urednik mesecnika Bratstvo iz Kanade; govornik i predavac na skupovima Srba u SAD, Kanadi, Australiji i Evropi; jedan od osnivaca organizacije Kongres srpskog ujedinjenja; veliki donator Srpskog manastira Gracanica u Ilinoisu, SAD. IM: 1941, r. ratno zarobljenistvo. D: americko. PR: n. srpska, v. pravoslavna. J: srpski, engleski, nemacki. SL: Sv. Nikola. K: Knjiga o Milutinu, Danka Popovica. PE: Tamo daleko… H: citanje. DO: ne. A: 7 Maiden Ct. Seaside, CA 93955, USA.

DJORDJEVIC ZORAN, filmski reziser. R: 1963, Valjevo, Srbija, Jugoslavija. OB: studirao na praskoj akademiji za film, CSR. ZA: profesionalni reditelj; drzao predavanja u Fondaciji za film u San zoze dos Kampos, Brazil; snima kratke filmove u Brazilu gde privremeno zivi i radi. DOS: snimio do sada osam filmova; postao zapazen po filmu Molitva za mrtve duse, koji je na beogradskom festivalu kratkog filma 1993. dobio najvise priznanje; predaje na seminarima u inostranstvu; snima kratke filmove od kojih je jedan dobio filmsko priznanje; radi na realizaciji projekta za snimanje filma u Brazilu. NA: dobitnik gran prija na Festivalu kratkometraznog i dokumentarnog filma u Beogradu – najviseg priznanja za 1993; prvo messto, kao i druga priznanja na festivalu jednominutnog filma u San zoze dos Kampos, Brazil, 1997. DO: da. A: zivi i radi u Karaguatatuba, kod Sao Paola, Brazil.

DJORDJEVIC ZORAN, naucni istrazivac. R: u Pirotu, Srbija, Jugoslavija. OB: diplomirao na Elektrotehnickom fakultetu, Beograd; magistrirao nuklearno inzenjerstvo, a doktorirao fiziku na Masacusets institutu za tehnologiju, SAD. ZA: radio do 1991. u Institutu za nuklearna istrazivanja u Vinci kod Beograda; po odlasku u Ameriku postaje naucni saradnik u Drzavnoj laboratoriji za staklo i istrazivac Masacusets instituta za tehnologiju. DOS: radio u americkim institutima, narocito na procesima zastite od nuklearnih zracenja; angazovao se u drustvenom i politickom zivotu srpske dijaspore i razvijanju i odrzavanju svesrpskog povezivanja i objedinjavanja; aktivan u izmeni medijske slike o srpskom narodu u toku zbivanja na prostorima bivse Jugoslavije, narocito o srpskom narodu u Krajini; bio je direktor kancelarije Republike Srpske Krajine u Americi. A: zivi i radi u SAD

DJORDJEVIC MIODRAG, stomatolog. R: 27. 11. 1948, Pancevo, Srbija, Jugoslavija. OM: Radivoj; Danica, dev. Radosevic. FA: s. Biljana, dev. Cubrilo, sekretarica u ordinaciji; d. Tamara (1979), ucenica vise skole, Vladan (1980), ucenik gimnazije. OB: diplomirao 1974. na Stomatoloskom fakultetu, Beograd; specijalizacija Ortopedija vilice, 1985-88, Nemacka; specijalizaciju Paradentologija i oralna medicina, Beograd, 1993. ZA: 1976-78. radio kao asistent stomatolog u Praxis Dr. Kamphues, Valdbroel, Nemacka; od 1978. do danas, samostalni stomatolog u Praxis Dr. med. dent. Djordjevic, Augsburg, Nemacka. DOS: clan Udruzenja nemackih zubnih lekara; clan FDI; clan European Orthodontic Society i American Dental Association; ucesnik svetskih kongresa stomatologa – Rio de Æaneiro/’81, Tokio/’83, Beograd/’85, Toronto/’87, Vasington/’88, Amsterdam/’89, Singapur/’90. Hong Kong/’95 i Orlando/’96; osnivac i utemeljivac prvog jugoslovenskog Kinjanis kluba 1991. u Beogradu – kao deo Kinjanis international, medjunarodne humanitarne organizacije autonomnih klubova koji pomazu decje ustanove, bolnice, specijalne i druge socijalne, kulturne i skolske ustanove, neposredno i bez ikakve diskriminacije po nacionalnim, rasnim, religijskim i drugim kriterijumima. NA: dobitnik zahvalnica i plaketa za humanitarni rad – Deutsche Rote Kreuz (Nemacki crveni krst), Serbische Kulturzentrum ’’’St. Sava’ ev. Augsburg (Srpske pravoslavne crkve), Opste bolnice Sveti vracevi, Bijeljina, Crveni krst Republike Srpske, Regionalne ratne bolnice Milici. IM: 1976, r. ekonomski. D: nemacko, jugoslovensko. PR: n. srpska, v. pravoslavna. J: srpski, nemacki, engleski. SL: Sv. Alimpije Stolpnik. K: Efemeris, D. Medakovica. PE: Otaybina, DJure Jaksica. H: golf. DO: da. A (poslovna): Praxis Dr. Djordjevic, Leitershoferstr. 20, 86157 Augsburg, Deutschland.

DJORDJEVIC MIROSLAV-MAJKL, biznismen. R: 1936, Beograd, Srbija, Jugoslavija. OM: Dragoslav, kapetan vojske Kraljevine Jugoslavije; Ruzica, dev. Ivanisevic. FA: ozenjen; d. troje. OB: zavrsio gimnaziju i diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu; diplomirao prirodne nauke i poslovnu administraciju na Berkli univerzitetu i Drzavnom univerzitetu, San Francisko; magistrirao finansije na Stanfordu. ZA: direktor osiguravajuceg drustva Capital Guaranty, Spanek Inc. i American Express Variable Annuitz Inc. DOS: uspesan poslovni covek i angazovan u politickom zivotu Amerike i drustvenim i politickim aktivnostima Srba; jedan od osnivaca, prvi predsednik Kongresa srpskog ujedinjenja i jedan od najagilnijih aktivista Kongresa; bilo je inicijativa da bude predlozen za predsednickog kandidata na izborima ’97. u Srbiji; izucava metafiziku i pise poeziju; bio reprezentativac Jugoslavije u kosarci (do 1956.); uveden u leksikon NJho is NJho in America 1990/91. NA: Medalja casti ostrva Elis za priznanje useljeniku za znacajan doprinos americkom nacinu zivota. IM: 1956. D: americko, 1961. A: 74 Argujelo circle, San Rafčl, CA 94901, USA.

DJORDJIC ZORAN, profesionalni sportista-rukometas. R: 15. 11. 1966, Valjevo, Srbija, Jugoslavija. DOS: drzavni reprezentativac, golman, odigrao vise od 50 utakmica; bronzana medalja na Evropskom prvenstvu 1996. u Spaniji; poceo da igra u rodnom Valjevu, zatim u Partizanu; branio u Francuskoj, a sada je u Nemackoj. A: zivi u Nemackoj i Jugoslaviji.

DJOROVIC GORAN, profesionalni sportist-fudbaler. R: 11. 11. 1971, Pristina, Srbija, Jugoslavija. DOS: drzavni reprezentativac; igrao oko 30 utakmica u dresu sa drzavnim grbom; stoper; igrao u fudbalskim klubovima Pristina i Crvena zvezda, Beograd; zatim presao u spanski klub Selta. A: zivi u Spaniji.

DJUJIC MOMCILO, svestenik, cetnicki vojvoda. R: 12. 02. 1907, Topolje, kod Knina, Dalmacija (tada Austro-Ugarska), Jugoslavija (sada Hrvatska). OM: Radivoje; LJubica, dev. Milos. FA: s. Zorka; d. Sinisa, Radojka, Radoje. OB: zavrsio Bogosloviju, Sremski Karlovci. ZA: svestenik; za vreme Drugog svetskog rata jedan od vodja monarhistickog pokreta i komandant cetnickih oruzanih snaga u Dalmaciji; cetnicki vojvoda i komandant Dinarske divizije, koja je dejstvovala u Dalmaciji, Lici i Bosni i Hercegovini; sa glavninom sastava spasavajuci te formacije (procene 15.000 ljudi), povukao se iz Jugoslavije; od 1948. zivi u SAD; predsednik je Pokreta srpskih cetnika Ravna Gora; urednik cetnickog lista Srbija; aktivan u antikomunistickom pokretu; odrzao mnogobrojna predavanja i govore. SL: Sv. Nikola. K: dela episkopa Nikolaja Velimirovica. PE: Tamo daleko… A: zivi u San Markosu, Kalifornija, SAD.

DJUKIN MIODRAG, nastavnik. R: 11. 07. 1957, Segedin, Madjarska. OM: DJurica, Melanija, dev. Tucakov. FA: s. Spomenka, dev. Brcan, vaspitacica; d. Andrijana i Marina, ucenice. OB: diplomirao 1980. ruski jezik i fizicko vaspitanje na Visokoj nastavnickoj skoli u Segedinu. ZA: nastavnik osnovne skole u Deski od 1980. DOS: clan Kulturno-umetnickog drustva Banat u Deski (igrac i muzicar) od 1973; clan descanske srpske samouprave od 1994. D: madjarsko. PR: n. srpska, v. pravoslavna. J: madjarski, ruski i srpski. A: zivi u Madjarskoj.

DJUKIN SLOBODAN, aktivista dijaspore, zanatlija. R: 04. 10. 1946, Deska, Madjarska. OM: Todor; Vukosava dev. Popov. FA: s. Erzebet, dev. Kovac; d. Olga, prevodilac; Dajana, student. OB: strucna skola u Segedinu, 1964. ZA: radi kao frizer zadruzne organizacije u Segedinu, 1962-71; sopstveni privatni salon od 1971. DOS: kao aktivista kluba Srpske pravoslavne crkve u Segedinu, radi na ocuvanju i afirmaciji vrednosti srpske kulturne bastine. NA: na profesionalnom planu nagradjen Zlatnim vencem majstora i priznanjem Srebrni prsten. DO: da. D: madjarsko. PR: n. srpska, v. pravoslavna. J: srpski, madjarski. A: zivi u Segedinu, Madjarska.

DJURDJEV PERA – videti pod YONSON PITER.

DJURDJEVIC MICO, profesor univerziteta. Doktorirao je matematiku na matematickom institutu Nacionalnog Autonomnog Univerziteta Meksiko; profesor na istoimenom Institutu; radi kao istrazivac. Dosao u Meksiko 1993. A: Universidad No. 1900 ed. 43 apart. 404, Mexico.

DJURDJEVIC SLOBODAN BOB, poslovni covek. R: u Beogradu, Srbija, Jugoslavija. ZA: radio u SAD za IBM; direktor kompjuterske firme Annex research. DOS: u profesionalnom poslu vodi firmu, koja se bavi informativnom tehnologijom, konsaltingom i istrazivanjima u informatici; osnivac je organizacije Truth in media (Istina u medijima), agilan je u borbi za istinu o zbivanjima tokom ratnog sukoba na pojedinim podrucjima bivse Jugoslavije i o polozaju srpskog naroda; od pocetka sukoba u bivsoj Jugoslaviji, objavljuje svoje komentare o jugoslovenskim i balkanskim prilikama u americkoj stampi, a zatim se na Internetu pocela da pojavljuje Istina u medijima; obracao se sa istim ciljem i Beloj Kuci i Kongresu; radio i na prevodjenju, predstavljanju i prikazivanju dramskih dela autora iz otaybine (Profesionalac Duska Kovacevica). IM: 1968. A: 5110 North 40th Str. Phoenix, Arizona 85018 USA.

DJURDJEVIC STEVAN, psiholog. R: 28. 09. 1946, Gari, Indijana, SAD. FA: s. Yodi; d. Lizi. OB: diplomirao industrijski menayment 1969. na Purdue University; magistrirao sociologiju 1972. i pedagogiju 1973. na Univerzitetu Arizona; doktorirao 1973. socio-psiholosku pomoc na istom univerzitetu. DOS: istaknut psiholog; brojne duznosti u bolnicama; ucesca u panel raspravama; autor strucnih publikacija; clan Akademije za psihosomatsku medicinu, Americke akademije za unapredjivanje nauke, Americkog psiholoskog drustva, Americkog drustva za klinicku hipnozu, Medjunarodnog hipnotickog udruzenja, Udruzenja vlasnika aviona i pilota Arizone, Saveta za porodicne odnose; ucesnik medjunarodnih strucnih skupova, izmedju ostalih, i Evropskog kongresa za hipnozu 1980. u Dubrovniku. D: americko. SL: Sv. Nikola. K: Nikola Tesla – svestrani genije. PE: Uzmi sve sto ti zivot pruza. H: letenje, ribarenje, fotografija, golf, muzika, jagnjetina sa rostilja. A (poslovna): San Rafčl Medical Center, 6612 E. Carondelet, Tuscon, AZ 85710, USA.

DJURIC DJORDJE, profesionalni sportist – odbojkas. R: 24. 04. 1971, LJubinje, Jugoslavija (sada Bosna i Hercegovina). ZA: clan-igrac Odbojkaskog kluba Vojvodina iz Novog Sada, Jugoslavija, VC Esperos Thessaloniki, sada u čK, Atina, Grcka. DOS: drzavni reprezentativac Jugoslavije; odigrao je za nacionalni tim osam utakmica na Olimpijskim igrama i 78 drugih meceva; u reprezentaciji je osvojio bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu u odbojci 1995. u Grckoj i na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. i srebrnu medalju na Evropskom sampionatu 1997. u Holandiji; tezina mu je 90 kg, visina 198 cm, smec 348 cm, blok 320 cm. A: zivi u Atini, Grcka.

DJURIC ZORA, rodjena 1973, Kotor Varos, Jugoslavija (sada Bosna i Hercegovina). Bavi se humanitarnim aktivnostima. Pise pesme; zastupljena u zborniku poezije nasih ljudi koji zive i rade u inostranstvu Vecna pesma 1995. A: zivi i radi u Lozani, Svajcarska.

DJURIC MIODRAG DADO, akademski slikar i akademik. R: 04. 09. 1933, Cetinje, Crna Gora, Jugoslavija. OB: zavrsio 1952. umetnicku skolu u Herceg Novom; diplomirao 1956. u klasi prof. Marka Celebonovica na Akademiji likovnih umetnosti, Beograd. ZA: otisao 1956. u Francusku; slobodni umetnik. DOS: radio kao litograf dok se nije afirmisao kao slikar u Parizu, gde je ostvario renome, iskazan sa oko 30 samostalnih izlozbi, pocev od prve odrzane 1958. u Galeriji Daniel Kordier, samo u tom gradu, da bi uskoro bio zastupljen samostalnim ili ucescem na grupnim izlozbama u skoro svim svetskim centrima likovne umetnosti – sest samostalnih izlozbi u NJujorku, tri u Brislu, dve na Cetinju, u Tuluzu, Ruanu, Bolonji, Roterdamu i dr. gradovima; bio je zastupljen na izlozbi Contemporary Montenegrin Paintings, 1997, Vasington, SAD; izlagao na velikom broju grupnih izlozbi i ucestvovao na drugim manifestacijama savremene umetnosti; njegova ostvarenja su izlozena u mnogim muzejima, galerijama i privatnim kolekcijama savremene umetnosti u svetu; clan je Crnogorske akademije nauka i umetnosti; dobitnik brojnih nagrada i priznanja; zastupljen u trotomnom delu Umetnost XX veka, Pariz i u enciklopedijama umetnosti; o njemu postoji i obimna strucna literatura (kritika i prikaza) iz pera poznatih svetskih i jugoslovenskih autora. IM: 1956. A: zivi u Herouvalu, Francuska.

DJURIC RADE, pesnik. R: 28. 02. 1948, Beograd, Srbija, Jugoslavija. OB: pohadjao srednju skolu u Zrenjaninu. DOS: afinitet prema poetskom izrazu oseca jos u srednjoj skoli; prve radove mu objavljuju radio-program Sanski Most; za vreme odsluzenja vojnog roka, objavljuje pesme u Frontu; 1973. ucestvuje na takmicenju za najlepse ljubavno pismo na Drugom programu Radio Beograda i osvaja prvu nagradu – Zlatnu narukvicu; dolaskom u Australiju oseca jaku nostalgiju za rodnim krajem i otaybinom, sto nalazi izraza u njegovoj poeziji; objavljuje svoje radove u etnickim glasilima – Novostima, Nasim novinama, Novom dobu i u Srpskom glasu; ucestvovao na nekoliko nagradnih konkursa: 1986. za Vukove dane osvojio prvu nagradu Zlatno pero Australije; 1987. dobio Vukovu nagradu; zastupljen u pesnickoj zbirci Zora 1. IM: 1974. A: zivi u Australiji.

DJURIC TOMISLAV, umetnik, profesor u penziji. R: 17. 06. 1936, Canad, Rumunija. OM: Milan; LJubica, dev. Subic. FA: s. Dusica, dev. Maksimov, knjigovodja; d. Milan, inzenjer, Nebojsa, majstor. OB: diplomirao 1970. na Fakultetu istorije-geografije, Temisvar. ZA: 1958-70. primas – Srpski drzavni ansambl pesama i igara, Temisvar; 1970-71. profesor, Stancevo; 1971-85. instruktor u Kulturno-prosvetnoj zajednici, Temisvar. DOS: kao primas Tamburaskog orkestra Srpskog drzavnog ansambla pesama i igara u Temisvaru, ucestvovao na svim smotrama folklora u Rumuniji i Jugoslaviji; rukovodilac KUD Lale sa Morisa, ciji clanovi neguju srpsku narodnu pesmu; KUD Lale sa Morisa ucestvuje na svim koncertima u Rumuniji i na festivalu folklora i tradicije koji se svake godine odrzava u Beogradu; ucestvuje i na radiju i na televiziji; dirigent je Srpskog pravoslavnog pevackog drustva u Canadu; jedan od osnivaca i rukovodilaca ansambla Zora i Sloga iz Temisvara. NA: odlikovan 1968. Ordenom za umetnicka dostignuca petog reda od strane rumunske vlade. D: rumunsko. PR: n. srpska, v. pravoslavna. J: srpski, rumunski. SL: Sv. Dimitrije. K: Seobe, Na Drini cuprija itd. PE: Ladja se krece francuska, Sto se bore misli moje, Svilen konac, Nizamski rastanak. H: kulinarstvo. A: 1354 Canad, Rumunija, zupanija Timiska.