Đaci Prosvjetine škole srpskog jezika iz Graca učestovovali na letnjem kampu u Somboru

djaci-prosvjetine-skole-srpskog-jezika-iz-graca-ucestovovali-na-letnjem-kampu-u-somboru
Đaci Prosvjetine škole srpskog jezika iz Graca učestovovali na letnjem kampu u Somboru

Šestoro đaka Prosvjetine škole srpskog jezika iz Graca u Austriji boravilo je na letnjem kampu u Somboru (07.07 – 12.07), koji je organizovalo udruženje prosvetnih radnika U bojama dece na čijem čelu se nalaze prof. Valerija Nikolić, prof. Nataša Glavonjić i prof. Zlata Ćerić. Kamp je organizovan u saradnji sa Društvom učitelja opštine Kula (prof. Marijana Kolarić) a pored dece iz Graca boravila su i deca iz Topole i Aranđelovca, sa nastavnicom Suzanom Jovanović i učiteljicom Vanom Pantić.

Foto: arhiva M. Đokić

„Kamp je deo projekta SRCE SRCU koji upravo ima za cilj povezivanje dece iz dijaspore sa decom iz Srbije radi očuvanja jezika i identiteta. Tokom petodnevnog boravka u Somboru deca su mogla da upoznaju kulturu i znamenitosti grada, a organizovana je i poseta Kuli i selu Ruski Krstur”, istakla je dr Marija Đokić Petrović, koordinator Prosvjetine škole srpskog jezika u Gracu.

„U Somboru smo posetili Gradsku kuću i slikali smo se ispred veličanstvene slike „Bitka kod Sente” na kojoj je prikazan princ Eugen Savojski. Saznali smo nešto više o čuvenim Somborcima, pesniku Lazi Kostiću i osnivaču jugoslovenske kinematografije Ernestu Bošnjaku. Obišli smo dečije odeljenje Gradske biblioteke, kao i Narodni muzej. Vozili smo se lađicom „Tatjana” po Velikom bačkom kanalu, išli smo na otvaranje čuvenog filmskog festivala i posetili Umetnički Studio Sombor. Ono što je na decu ostavilo najveći utisak bile su kuća i ergela našeg košarkaša Nikole Jokića.  U Kuli smo, u osnovnoj školi „Petefi brigade”, saznali nešto o tradicionalnim nošnjama Ukrajinaca, Mađara i o srpskoj bačkoj narodnoj tradiciji”, nabrojala je dr Marija Đokić Petrović.

Ona je dodala da je poseta bila i u selu Ruski Krstur gde je posećena osnovna škola Petro Kuzmjak. Obiđen je i muzej, a čule su se mnoge lepe priče o životu i kulturi Rusina. Na salašu kod učiteljice Ljubice Njaradi svi su bili ugošćeni bogatom trpezom i mogli su da uživaju u ukusu nezaobilaznih vojvođanskih štrudli, piroga i poslastice čeregi.

„Nakon poseta i obilazaka znamenitosti, deca su imala i jezičke radionice, u kojima su naši đaci aktivno učestvovali. Fotografisali smo se, davali smo izjave za televiziju i vratili se u Grac puni utisaka i novih prijateljstava! Zahvaljujemo se organizatorkama ovog kampa i našim domaćinima na nezaboravnim trenucima „u tem Soboru”, dodala je Marija Đokić Petrović .

Izvor: Rasejanje.info

Detaljnije