DO DALJEG BEZ POVLASTICA ZA REGRUTE IZ DIJASPORE
AMNESTIJA U MAGLI
• članovi Odbora Skupštine Srbije za odnose sa Srbima izvan Srbije u načelu podržali inicijativu ministra za dijasporu, ali smatraju da mora da se napiše novi zakonski predlog
Skupštinski Odbor za odnose sa Srbima izvan Srbije nije prihvatio predlog ministra dijaspore Vojislava Vukčevića, koji je napisao Nacrt zakona o amnestiji regruta iz inostranstva. Međutim, članovi odbora su odlučili da se podrži inicijativa za oslobađanje vojnih obveznika, ali da mora da se napiše novi zakonski predlog ili da se postojeći tekst prepravi i pravno uobliči.
članovi Odbora u načelu su podržali inicijativu Ministarstva dijaspore koje se trudi da reši problem oko 55.000 vojnih obveznika u inostranstvu, ali je u raspravi o predloženom tekstu uočeno dosta spornih tačaka koje se moraju precizirati kako bi zakon imao pravilan pravni oblik.
Ministar zadovoljan
Ministar za dijasporu Vojislav Vukčević ipak je zadovoljan odlukom Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije.
– Odbor je očuvao svoje jedinstvo kada su u pitanju interesi dijaspore, bez obzira na to kojoj stranci pripadaju njegovi članovi i prihvatio je našu inicijativu. Verujem da će se naći kompromisno rešenje, a naravno da treba da bude razlike u shvatanju pojedinih odredbi zakona. Međutim, važno je naglasiti da je Odbor ocenio da je ova inicijativa opravdana. Naravno, biće izmena i dopuna nekih od 11 članova ovog zakona. Ministar pravde Zoran Stojković i ja bi trebalo da pomognemo Zakonodavnom odboru da napravimo najbolji predlog zakona – rekao je za „Vesti“ Vukčević.
– Inicijativa ima svoje utemeljenje kad pomislimo na ljude koji su poslom i drugim aktivnostima vezani za život u inostranstvu, a državljani su Srbije i imaju vojnu obavezu. Neopravdano je krivično goniti te ljude zbog obaveze prema vojsci, ako zbog toga mogu dođu u egzistencijalnu nepriliku. Sam tekst zakona koji je predložio ministar Vukčević otvara brojna pitanja iz oblasti ustavnog prava i zakonodavstva. Ova odluka Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije je dovoljan podsticaj da ministar Vukčević zajedno sa ministrom pravde Zoranom Stojkovićem pogleda tekst, kako bi zajedno pokušali da usaglase norme – rekao je za „Vesti“ šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić.
On je zamerio da bi donošenje zakona u obliku koji je predložilo Ministarstvo dijaspore, praktično bio „leks specijalis“ koji bi ukinuo krivično delo za neodlazak u vojsku za samo za određen broj ljudi.
Procedura
U roku od nedelju ili dve, Zakonodavni odbor Skupštine Srbije razmatraće zakon o amnestiji. Naravno, ako budemo imali kvorum. Kada ministri usaglase tekst, onda će Ministarstvo pravde kao nadležno, ili grupa poslanika, predložiti zakon, koji će ući u skupštinsku proceduru, najavio je Miloš Aligrudić, koji je inače predsednik Zakonodavnog odbora.
Profesor Velimir Simonović (DSS) oštro se usprotivio donošenju zakona o amnestiji smatrajući da svako treba da služi vojsku dok se ne promeni Zakon o služenju vojnog roka.
– Zašto bi neko iz Stepojevca išao u vojsku, a onaj iz Nemačke ne. Nek dođu da odsluže vojsku dok ne dobijemo profesionalnu armiju. Protiv ovakvog predloga biće svi mladići u Srbiji – ocenio je Simonović.
Poslanik DSS-a Dragoljub Kojčić dodao je da su neki mladići izgubili život ili ostali invalidi, jer su morali da ratuju, a nisu imali ovakve pogodnosti da budu amnestirani ukoliko odbiju vojnu službu.
Sa ovakvom konstatacijom složio se i predsednik odbora Miljko četrović (SRS) dodajući još jednu zamerku.
Vraćanje duga dijaspori
članovi Odbora podržali su inicijativu da se dijaspori vrati dug države od oko 4,5 miliona evra koji su zarobljeni u stečaju Beobanke.
Naime, 1999. godine formiran je Fond dijaspore matice Srbije koji je prikupio 13 miliona maraka za obnovu zemlje. Od toga je preostalo oko 7 miliona maraka koji su stečajem Beobanke zarobljeni. Vlada premijera Zorana đinđića donela je 11. januara 2002. godine odluku da se taj novac vrati. Međutim, do danas to nije učinjeno, pa je Odbor ovom odlukom pokušao da podstakne Vladu Srbije da ispuni svoje obaveze.
– Smeta mi ovaj datum 7. oktobar 2000. godine, od kog bi svi mladići iz inostranstva koji nisu služili vojsku bili amnestirani sudskog gonjenja i oslobođeni od zatvora. To mi smeta pre svega zato što podseća na 5. oktobar, kojeg mnogi žele da proglase početkom istorije, kao da se pre toga ništa nije desilo – rekao je četrović.
Prema Nacrtu zakona koji je predložilo Ministarstvo dijaspore svi vojni obveznici iz inostranstva protiv kojih je pokrenut sudski postupak od 7. oktobra 2000. godine i koji su odbili služenje vojnog roka bili bi amnestirani od krivičnog gonjenja, a oni koji su u međuvremenu, do stupanja na snagu zakona o amnestijii, pravosnažno osuđeni i treba da idu na odsluženje kazne, biće oslobođeni.
Pomoć vladiki Jovanu
Ministar Vukčević rekao je da su našoj diplomatiji vezane ruke i da ne može da pomogne zatočenom vladiki SPC-a Jovanu koga su makedonske vlasti u međuvremenu osudile na dodatnu zatvorsku kaznu zbog pronevere novca.
– Sve do poslednjeg, lukavog poteza makedonskih vlasti, postojala je mogućnost da se vladiki pomogne. Ivan Stojiljković, poslanik Demokratske partije Srba u makedonskom parlamentu, koja je inače deo vladajuće koalicije, obećao je da će predložiti zakon o amnestiji vladike. Ovaj predlog trebalo bi da se nađe na dnevnom redu sednice makedonskog parlamenta u ponedeljak ili utorak – rekao je Vukčević. Međutim, on je ocenio da će biti vrlo teško dobiti podršku za ovakav zakon.
Prema ovom Nacrtu zakona, amnestirani bi bili oni regruti koji dostave nadležnom vojnom odseku potvrdu o stalnom boravku u stranoj zemlji po osnovu školovanja ili zaposlenja.
Ovakvo rešenje imalo bi samo privremen karakter i važilo bi do donošenja nekon novog zakona koji bi regulisao ovu materiju.