DO DOKUMENATA PREKO INTERNETA

Modernizacija državne uprave u Srbiji predviđa i novine za dijasporu, koja će putem Interneta moći da zatraži i dobije sva potrebna dokumenta, kao što su izvod iz matične knjige rođenih ili uverenje o državljanstvu.
To je za „Vesti“ izjavio Zoran Lončar, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu, koji objašnjava da je ministarstvo odradilo dobar deo posla, pa će novi internet sistem komunikacije dijaspore sa maticom profunkcionisati već tokom mandata naredne vlade, koju Srbija treba da dobije posle 21. januara.

Krajnji cilj reformi državne uprave koje sprovodi Srbija, prema njegovim rečima je mnogo efikasnija i ekonomičnija administracija, koja će građanima pružiti što viši kvalitet usluga, na što lakši i brži način.
– Modernizacija donosi elektronski način rada, što će biti od posebnog značaja za naše državljane koji žive u inostranstvu. Oni će, kada im je to neophodno elektronskom komunikacijom sa državnim organima u Srbiji, moći da podnesu zahteve i molbe za izdavanje bilo kojeg dokumenta, bez obzira u kom delu sveta žive – objasnio je Lončar.
Vrednost ove „elektronske uprave za celu Srbiju“, je 40 miliona evra. Sredstva su predviđena Nacionalnim investicionim planom i prema rečima Lončara to će učiniti da nemamo „bre“, već „e-upravu“, po uzoru na druge evropske zemlje.

On je naglasio da reforme pored modernizacije počivaju i na principima decentralizacije, depolitizacije, profesionalizacije i racionalizacije, kojom je od 2004. do danas već smanjeno 11,6 odsto, odnosno 3.100 službenika u centralnim organima.

– Decentralizacijom će najveći deo državnih poslova sa republičkog biti prenet na nivo lokalne samouprave, a depolitizacijom će se, osim ministra i eventualno državnog sekretara, koji mogu da budu iz vladajućih stranaka, ostali kadrovi birati javnim konkursom na pet godina, isključivo po kriterijumu stručnosti i iskustva.
– Proces depolitizacije državne uprave treba da bude završen do juna ove godine – zaključio je Lončar.

Ne može bez administracije

Značaj reformi Lončar objašnjava navodima da se bez državne uprave samo rađa i umire.
– Državna uprava je svuda. Od nje mora da se zatraži izvod iz matične
knjige rođenih, venčanih i umrlih, ali sa njom mora da se komunicira i za najmanji
saobraćajni prekršaj ili recimo za isključenje struje – precizirao je Lončar kako bi
pokazao koliko je u stvari administracija nešto što svakog građanina, u svakom segmentu, tako reći prati dnevno, tokom čitavog njegovog životnog veka.