„Jat“ je, posredstvom svog partnera („Emirati“) ispunio još jedno obećanje koje smo svojevremeno najavili: od ove sedmice otvorena je i dnevna direktna linija iz Brizbejna prema Evropi.
Sada su, dakle, našim putnicima na raspolaganju dnevne linije iz četiri australijska grada i Oklenda na Novom Zelandu. Ide se i dalje – ukoliko dobiju dozvolu, „Emirati“ bi od iduće godine leteli čak dva puta na dan iz Sidneja i Melburna.
– Od relativno skromnog početka koji smo imali pre oko godinu i po dana, kada su „Emirati“ imali iz Sidneja četiri, a i iz Melburna sedam letova, sada je situacija bitno drugačija. „Emirati“ sada lete 28 puta nedeljno iz Dubaija za Australiju i obrnuto. To znači jednom dnevno iz Sidneja, Melburna, Perta, a sada i iz Brizbejna. Mi koristimo sve te letove, plus još 14 letova nedeljno za Oklend na Novom Zelandu. Ovaj ugovor nam odgovara samo ne zbog svoje učestalosti, već i zbog cene koja je prihvatljiva. Uz to, ovo je i najkraće putovanje za naše putnike i traje oko 22 sata. Kraće ne može, a to je vreme u kome je „Jat“ svojevremeno leteo do Australije – kaže Bogdan Popović, direktor predstavništva „Jat ervejza“ za Australiju i Novi Zeland.
Povratak u svetske tokove
– Nakon što smo bili potpuno izvan svih svetskih tokova, sada se, evo, polako vraćamo nazad, boreći se da popravimo imidž koji je, naravno, bio totalno srozan. Uzdamo se da ćemo privući i nove kategorije putnika. U Beogradu traje rekonstrukcija beogradskog ćrodroma, koji će dobiti prave sadržaje. Ovde se predstavljamo u novom svetlu, imali smo „Kolo“, Srpski filmski festival… sve su to znaci da stvari kreću na bolje – ističe Bogdan Popović.
Prema njegovim rečima, razlika u ceni, recimo, zavisno od sezone, iznosi oko četiri stotine dolara. Najskuplja sezona svakako je od 15. maja do 15. avgusta.
– Ovde valja reći da imamo i veoma povoljne cene za putovanja iz Beograda, ukoliko se uplata vrši u Australiji – ističe Popović.
Razloge za zadovoljstvo „Emiratima“, „Jat“ vidi i u kvalitetu putničkih usluga.
– Pretpostavljam da većina naših ljudi to zna: poslednje tri godine „Emirati“ su proglašavani za najbolju avio-kompaniju na svetu. Tu su merila, uz ostalo, kvalitet usluge u avionima, tačnost i tako dalje. Nije, takođe, nevažno da su to komforne letelice, sa razmakom između sedišta u ekonomskoj klasi neuporedivo većim nego u drugim kompanijama.
Svi avioni iz Australije stižu u Dubai u razmaku od svega pola sata – navodi Popović.
– To nam je omogućilo da jednom našom letelicom pokupimo sve putnike za Beograd i obrnuto. Ovo je značajno i putnicima. Dosta je njih koji na poziv rodbine idu ovamo prvi put i ne znaju jezik. NJima je od ogromne pomoći da u avionu budu s našim ljudima koji im se mogu naći u putu.
O planovima „Emirata“ za povećanje broja letova, Popović veli:
– To bi nama još više pomoglo u vlastitim projektima. Ipak, ne znači da će oni i dobiti dozvolu. Treba da kažem da mi svi sledeće godine očekujemo znatno veću potražnju za putovanjima prema Evropi nego što je to bio slučaj ove godine. Ne mislim tu samo na naše ljude. Ove godine mnogi Australijanci plašili su se rata u Iraku i broj putovanja prema Evropi je bio veoma smanjen. Oni će svi putovati iduće godine i zato očekujemo jako veliki pritisak.
To znači da je sasvim na mestu upozorenje našima koji žele tada da putuju odavde, posebno u periodu od aprila do kraja jula, da na vreme rezervišu karte. Mogu da vam kažem da uopšte nije rano ako se to uradi već sada. Ja znam da nama baš nije svojstveno da toliko unapred planiramo, ali je to daleko sigurnije. Ako postoji rezervacija, daleko je lakše pomeriti datum, nego kad je nema nikako. Ove godine još u maju mogla je da se napravi rezervacija za juli. To je bio sticaj okolnosti i iduće godine neće biti tako.
Pomoć srpskom koledžu
„Jat“ se, gotovo od početka, kao jedan od najznačajnih partnera, uključio u podr šku izgradnji prvog srpskog koledža u Australiji. Poslednji veliki poduhvat bilo je učešće ovog prevoznika u organizovanju nedavne australijske turneje srpskog državnog ansambla „Kolo“ iz Beograda. Kao generalni sponzor, „Jat“ se odrekao svog dela prihoda od cena transporta 53 gosta i njihovog prtljaga (oko 2.000 kilograma). Računa se da je, na taj način, njegova finansijska podrška ovom gostovanju iznosila oko 50.000 dolara – kaže Popović.
• Nedavno smo od Boba Serkomba, poslanika u Federalnom parlamentu, čuli da se on zalaže da se Srbija i Crna Gora dodaju evropskim paket-aranžmanima za australijske turiste. Može li se „Jat“uklopiti u te ideje i odavde i tamo u otadžbini?
– Pa vidite, ove godine je oko 95 posto bilo putnika našeg porekla koji su odlazili na odmor u Beograd, Banjaluku ili Skoplje. Broj Australijanaca je bio mali i radi se opet o ljudima koji imaju neku vezu sa Srbijom. Međutim, naši australijski planovi se definitivno ne završavaju samo na našem etničkom marketingu. Naprotiv! Oni su zasnovani na osvajanju novih tržišta i širenju „Jata“ u Beogradu. Ja sam se skoro vratio odande i tamo sam se upoznao sa vrlo ozbiljnim planovima o formiranju „Jatove“ kompanije za regionalni saobraćaj, koji bi obuhvatio bivše jugoslovenske republike i njihove balkanske susede.
Za iduće leto, po Popovićevim rečima, planira se otvaranje linija za Zagreb, Dubrovnik, Mostar, Temišvar, Sofiju, Budimpeštu… Na tompodručju živi negde oko 30 miliona ljudi, a nema kompanije za regionalni avio-saobraćaj. To bi značilo i povećanje obima saobraćaja na postojećim linijama, kao što su Ohrid i Skoplje.
– Celokupna ta mreža značajno omogućuje uključivanje u turističku ponudu. Ove godine ćemo se zato obratiti velikim australijskim tur-operatorima. Radi se pre svega o ponudi crnogorskog primorja, banjskog turizma i manastirskih tura u Srbiji koje predlažemo kao dopunu postojećih evropskih programa. Nekad smo se bavili i tim aktivnostima.