Zahvaljujući dobro organizovanoj Vanrednoj izbornoj skupštini Svesrpske zajednice Francuske, održanoj u prostorijama „Kod Kesića“, u pariskom predgrađu Noazi l’Sek, nejasnoće, neslaganja i problemi u ovoj organizaciji otišli su u prošlost.
Zbog neodazivanja i neprisustvovanja ovom skupu (a čula se i tvrdnja da je samoincijativno smenio upravu i postavio novu), u protekloj radnoj godini predsednik SZF Sima Mraović je aklamacijom i jednoglasnom odlukom, isto kao i Mila Alečković, isključen iz uprave.
Formirana je nova uprava od 18 članova, a tajnim glasanjem je za predsednika izabran Dragan đurić i za potpredsednika Predrag Gojković (uz napomenu da su potpredsednici i Životije Dimitrijević iz Lionskog odbora i Radovan Jovanović iz strazburskog odbora). Mesto generalnog sekretara zadržao je Rade Rabrenović, zamenik je Slavica Loran, a za blagajnika je izabran Predrag Janković sa pomoćnikom Ružom Be.
Mladi u centru pažnje
– Moramo misliti na ljude koji ovde žive i, ukoliko su ugroženi, iznalaziti načine kako da im pomognemo i to bez obzira da li su ili ne članovi SZF – rekao je počasni predsednik Ivan Janković. Generalni sekretar Rade Rabrenović je dodao: – Osnovno je: mladi, mladi, mladi! Mi ćemo raditi za srpstvo, a neka nas u kratkoj budućnosti oni naslede.
Uz njih, u Upravi su i Ivan Niklanović, Radislav Vesić, Miroslav Vukosavljević, Novica Petrović, Milica Jakovljević, Aleksandar Vukić, a iz stare uprave ostali su Miki Andrejić, Petar Milić i Vladimir Vukmirović i počasni predsednik Ivan Janković.
Velikim aplauzom nagrađen je Aleksandar Marković, koji je počasni predsednik Zajednice srpskih i crnogorskih udruženja Francuske, a sada je promovisan i u počasnog člana SZF.
U prostranoj sali, vanredna skupština je počela minutom ćutanja za sve Srbe koji su položili život za otadžbinu.
Kao predsedavajući, Ivan Janković je pozdravio prisutne i goste (predstavnici SKUD „Polet“, KUD „Biseri“ i druge), pročitao je pozdrave iz Londona, Švajcarske i Belgije, na to otvoreno rekao da se prolazilo kroz period stagnacije, pa i opadanja organizacije, naglasivši da je osnovni problem, ali i glavni zadatak – podmlađivanje, a zaključio je sa:
„Jedan čovek sam ne može ništa da uradi, dakle, stvarajmo zdravu organizaciju zajedništva“.
Tri decenije u Francuskoj
Novoizabrani predsednik Dragan đurić je rodom iz Knjaževca, u Francusku je stigao 1972. godine, po profesiji je ekonomista, a radi kao privatni preduzimač. Aktivista je od 1978. godine. Bio je član uprave Pariske zajednice, pa je 1998. godine izabran za predsednika. Od 1999. do 2000. godine bio je predsednik Saveta dijaspore za Francusku. Oženjen je Milenom s kojom ima dvoje dece: Nikolu i Miu.
Iako je pravovremeno pozvan na skupštinu, dotadašnji predsednik Sima Mraović se nije odazvao. Generalni sekretar Rade Rabrenović je postupno objasnio kako se i koliko kontaktiralo sa gospodinom Mraovićem, pa su po statutu, dve trećine nezadovoljne uprave zakazali vanrednu izbornu skupštinu.
Posle objašnjenja, prišlo se na izmene i dopune statuta SZF, koji se mora uskladiti sa zakonom u zemlji domaćina. Naglašeno je da ostaje naziv Svesrpska zajednica Francuske, koju je gospodin Mraović samoinicijativno promenio, potom su navedene tačke po kojima je organizacija slobodna, nepolitična, sa prihvatanjem u članstvo udruženja i pojedinaca. Ciljevi su ujedinjavanje, saradnja, očuvanje kulturne tradicije, građenje veza sa Francuzima i svim drugim, reprezentovanje u svetu, branjenje srpskih interesa kad su ugroženi i sl.
Ovom prilikom bilo je reči i o činu primanja u članstvo, pa će, kako bi taj put bio skraćen, kao supervizori biti ovlašćena dva člana uprave.
A za glasanje su podeljeni listići, važećih je bilo 35 i nevažeća dva, sve su to overili članovi komisije za prebrojavanje glasova Momčilo Ceković i Radomir Laković, na šta su, na opšte zadovoljstvo, promovisani čelnici.
Na kraju, u veoma dobrom raspoloženju, prišlo se „čašicama nazdravljanja i prijateljstva“, pa su u takvoj atmosferi dočekani i članovi SKUD „Polet“ koji su ovo okupljanje Svesrpske zajednice Francuske nastavili igrankom.