Više od 250 uglednih zvanica iz Švajcarske i inostranstva okupilo se u subotu u hotelu „Interkontinental“
u Ženevi na donatorskoj večeri za Univerzitetsku dečju bolnicu iz Tiršove ulice u Beogradu. Večera je organizovana pod pokroviteljstvom princa Aleksandra Karađorđevića i princeze Katarine, kao podrška akciji humanitarnog društva „Srce za sve“, na čijem čelu se nalazi čuveni i u svetu poznati kardiolog iz Ženeve, dr Afkesendios Kalangos.
Ugledne zvanice
Pored prestlonasledničkog para Karađorđević i dr Kalangosa, prisutnima su se obratili i ministar zdravlja u kantonalnoj vladi Ženeve Pjer Fransoa Inger, kao i predstavnik Ministarstva zdravlja Srbije Tomislav Stankić. Među zvanicama su bili i članovi diplomatskog kora, pravoslavno sveštenstvo Vaseljenske patrijaršije – mitropolit Švajcarske Jeremija, vikarni episkop Švajcarske Makarije, kao i brojni pripadnici dijaspore iz jugoistočne Evrope.
Novcem donatora biće uspostavljeno i opremljeno posebno odeljenje za kardiovaskularne bolesti u bolnici u Tiršovoj ulici.
– Naša je ambicija da pomažući Univerzitetsku kliniku za dečje bolesti u Tiršovoj zapravo formiramo regionalni centar u koji bi dolazila i bila lečena bolesna deca i iz Srbije i iz okolnih zemalja regiona – objasnio je dr Kalangos za „Vesti“, koje su medijski pokrovitelj donatorske večere.
Medicina – porodična tradicija
Dr Afkesendios Kalangos rođen je u Atini u porodici u kojoj su i otac i deda i mnogi članovi porodice bili lekari. Studirao je medicinu u Parizu i u SAD. Kako kaže u Ženevu je došao i tu radi jer mu je supruga Švajcarkinja. Poznat je po tome što je usavršio takozvani „gradibilni“ prsten koji se stavlja na srčani zalizak kod dece i koji se postepeno resorbuje, a na mestu ožiljka vremenom počinje da se stvara prirodni prsten koji omogućava normalan rad srca.
On naglašava da humanitarna organizacija „Srce za sve“ ima strategiju „trajnog obučavanja“ što znači da kardiolozi sa četiri kraja sveta dolaze u kantonalnu bolnicu u Ženevi gde se dodatno specijalizuju i zatim se vraćaju u svoje zemlje gde i sami mogu da obučavaju mlađe lekare. Do sada smo obučili 60 lekara, a među njima je deset iz Srbije. Ostali su iz Maroka, Eritreje, Haitija, Bolivije, Gruzije itd.
– Svako ljudsko biće ima svoju nadu – poručio je dr Kalangos na večeri u Ženevi, obraćajući se donatorima i podsećajući se na ciljeve rada organizacije „Srce za sve“.
Poznati kardiolog iz Ženeve zadobio je poštovanje i velike simpatije u Srbiji zbog podviga u januaru prošle godine kad je spasao život petogodišnjoj Dejani Krajačić. On je kupio homograf, veštački deo kojim je zamenio oboleli srčani zalizak, doneo ga u Beograd i uspešno operisao bolesno dete.
– Dr Kalangos ima najveće srce na svetu – rekla je princeza Katarina Karađorđević, obraćajući se prisutnima na večeri u Ženevi i sećajući se kako je u Dečjoj klinici, uoči Božića prošle godine, naišla na Dejaninu majku i kako je doktor Kalangos došao avionom u Beograd na njen telefonski poziv, jer su lekari rekli da „devojčica neće doživeti sledeće jutro“.