Na regionalnim skupovima Priština će biti predstavljena kao Kosovo*. – U fusnoti na koju se poziva zvezdica pisaće bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti
Trodnevni dijalog Beograda i Prištine, koji je vođen uz podizanje atmosfere neočekivanim potezima prištinske delegacije, okončan je juče u podne dogovorom o regionalnom predstavljanju Kosova i usvajanjem tehničkog protokola o zajedničkom upravljanju prelazima.
Sporazum o regionalnom predstavljanju uključuje da će iznad natpisa Kosovo stajati zvezdica, a u fusnoti će pisati ovaj naziv ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom 1244 i odlukom Međunarodnog suda pravde o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti.
Postigli smo dogovor koji se u potpunosti poklapa sa našim interesima, zaključio je u Briselu vidno zadovoljan šef beogradskog pregovaračkog tima Borislav Stefanović, objasnivši da zahtev Prištine, da se u fusnotu uključi i posebna referenca na deklaraciju o nezavisnosti Kosova, nije ispunjen.
On je istakao da je sadržaj fusnote u potpunom skladu kako sa srpskim nacionalnim interesima tako i sa Rezolucijom 1244 i Ustavom Srbije, kao i da je posle ovog sporazuma jasno da su svi kriterijumi koje je Evropski savet postavio u potpunosti ispunjeni.
Pečat na dogovor Beograda i Prištine stavila je EU i saopštila da su dve strane potvrdile posvećenost temeljnim vrednostima EU i efikasnoj regionalnoj saradnji u koju će svi biti uključeni i predstavljeni.
Sporazum će, kako se navodi u saopštenju, omogućiti Kosovu da učestvuje u regionalnim skupovima, potpisuje sporazume i govori u svoje ime, dok je do sada sporazume u ime Kosova potpisivao Unmik.
Kao jedina oznaka (za Kosovo) koristiće se Kosovo* a u fusnoti na koju se poziva zvezdica stajaće bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti, saopštila je EU.
Iako je javnosti obelodanjeno tek juče pre podne u Briselu da je konačno postignut sporazum, savetnik ministra spoljnih poslova Srbije Nikola Jovanović kaže da je odluka zapravo bila doneta još u četvrtak naveče u Beogradu, kada je Vestervele u Beograd doneo jasnu poruku da kosovski Albanci nemaju veto na proširenje EU i evropske integracije Srbije.
Već u četvrtak naveče se znalo da kosovski Albanci neće moći da ostvare maksimalističke ciljeve i da je kompromis ipak najbolje rešenje za sve, zaključio je Jovanović, koji je sačekao jučerašnje zvanično proglašenje postizanja sporazuma da ovu vest saopšti.
On je, međutim, juče bio prvi koji je rekao da će zahvaljujući postignutom dogovoru Srbija 1. marta i zvanično postati kandidat za članstvo u EU.
Predsednica spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova Srbije Sonja Liht, ipak, ne misli da je kandidatura gotova stvar. Ja sam sada samo veći optimista nego pre dva dana, kada sam bila umereni optimista, kazala je Sonja Liht za Politiku i ukazala da je Vesterveleova poseta ipak pokazala do koje mere i oni koji su bili glavna prepreka žele da se ona prevaziđe.
Osim što na ovaj sporazum gleda kao na ispunjenje uslova, Sonja Liht ocenjuje da je on značajan i zbog toga što je pokazao da je Srbija spremna da bude kooperativna, ali nije spremna da pristane na sve. Ona ističe da se sada prvi put dogodilo da je Priština bila izložena ogromnom pritisku da odustane od deklaracije njihove skupštine o nezavisnosti, i da je to dovelo do kompromisa.
Šefica prištinskog tima Edita Tahiri, koja tokom trodnevnih razgovora u Briselu nije komunicirala sa novinarima, sporazum u Briselu protumačila je kao otvaranje vrata Kosovu da se od sada predstavlja kao i druge države u regionu i da za Unmikom više nema potrebe.
Upitana da prokomentariše činjenicu da nije prihvaćen zahtev Prištine da se u fusnotu uključi Deklaracija o nezavisnosti koju je doneo kosovski parlament, Edita Tahiri je odgovorila da je referenca na tu deklaraciju već sadržana u mišljenju Međunarodnog suda pravde.
Na konstataciju da Kosovo zbog zvezdice pored imena ipak neće biti ravnopravno predstavljeno kao druge države, Tahiri je odgovorila: Ta fusnota je kao pahuljica, istopiće se kada prođe zima.
Direktor Centra za nove politike Vladimir Todorić smatra da je upravo ovim dogovorom podmlađena Rezolucija 1244 i da je to veliki uspeh srpske diplomatije u izuzetno teškim uslovima.
Todorić je u izjavi za Tanjug rekao da čak i da je Rezolucija bila ’mrtva’, kao što su neki smatrali, ovim je ne samo oživela već je i podmlađena. Ona je sada relevantna i za one zemlje koje su je htele marginalizovati, objasnio je Todorić.
B. Mitrinović
——————————————————————–
Vestervele: Uspeh zajedničke evropske spoljne politike
Berlin – Šef nemačke diplomatije Gido Vestervele pozdravio je dogovor timova Beograda i Prištine postignut juče u Briselu i ocenio da je to veliki korak u pravom smeru.
To je veliki korak u pravom smeru – u smeru ka mirnom i stabilnom regionu, ka više regionalnog partnerstva, ali takođe i ka evropskoj perspektivi obe države, rekao je Vestervele, navodi se u saopštenju Ministarstva inostranih poslova u Berlinu, prenosi Tanjug.
To je, prema mišljenju Vestervelea, takođe, i uspeh zajedničke, evropske spoljne politike.
Šef nemačke diplomatije je izrazio očekivanja da će Beograd i Priština potvrditi rezultate dogovora.
To bi, prema njegovim rečima, predstavljalo važnu smernicu za razmatranje evropske perspektive Srbije sledeće sedmice u Briselu.
———————————————————————————
Mas: Srbija treba da dobije status kandidata bez odlaganja
Ambasador Nemačke u Beogradu Volfram Mas rekao je juče da Srbija treba da dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji bez odlaganja i da misli će njegova zemlja reći da kandidaturi Srbije. U Evropskoj uniji uvek ima različitih stavova i tako je bilo i pre odluke u decembru, a ona se donosi konsenzusom i on mora da se uspostavi. Sad kada su, po mom mišljenju, očekivanja ispunjena, vi treba da dobijete taj status bez odlaganja, rekao je Mas gostujući na Radio-televiziji Vojvodine.
On je dodao da ne vidi nijedan razlog zašto ne bi bilo moguće da Srbija dobije status kandidata i ocenio da je, iako je dogovor postignut kasno, bolje i tako nego nikad.
Mas je napomenuo da je do donošenja ispravne odluke o kandidaturi Srbije ostalo još četiri dana.
Na pitanje zašto je nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele juče iznenada došao u Beograd, Mas je rekao da ne zna sve detalje razgovora sa srpskim zvaničnicima, ali i da Nemačka ima interes u tome da Srbija napreduje ka EU. Mas je naglasio da Nemačka nikada nije sumnjala da Srbija ide u pravcu Evrope, ali da to mora da bude propraćeno u svim aspektima. Imamo određena načelna očekivanja koja se odnose na lokalne izbore i paralelne strukture, koje je kancelarka Angela Merkel formulisala i to se nije promenilo, podvukao je Mas.
On je naglasio da raspisivanje lokalnih izbora na Kosovu i Metohiji, prema njegovim saznanjima, nije bilo tema ni u jednim razgovorima.
Odgovarajući na pitanje da li će Nemačka reći ne kandidaturi Srbije ukoliko raspiše izbore i na Kosovu i Metohiji, Mas je rekao da toj temi treba pristupiti konstruktivno i uzeti u obzir različite aspekte.
Tanjug
—————————————————————–
Jovanović: Fusnota ne znači priznavanje
Nikola Jovanović, urednik časopisa Izazovi evropskih integracija, smatra da nema osnova za nedoumicu da li se drugi deo fusnote, u kojoj se, pored Rezolucije 1244, navodi i mišljenje Međunarodnog suda pravde, može tumačiti kao da je Srbija priznala nezavisnost Kosova.
Interpretacija da je time priznata nezavisnost nije tačna, s obzirom na to da je pre svega pomenuta važeća rezolucija Saveta bezbednosti UN, koja jedina odlučuje o finalnom političkom statusu Kosova. Druga referenca je, takođe, deo međunarodnog prava, ali to je neobavezujuće mišljenje Međunarodnog suda pravde, koje nismo u mogućnosti dane spomenemo kao referencu, jer smo ga mi tražili i, na neki način, to jeste referenca koja je deo sistema UN. To mišljenje ne kaže da nezavisnost nije protivna rezoluciji. To mišljenje kaže da Deklaracija o nezavisnosti nije deo međunarodnog prava i sud je nije razmatrao kao relevantnu za Rezoluciju 1244, kazao je Jovanović.
Drugim rečima, obe reference su, kako objašnjava sagovornik Politike, u vezi sa međunarodnim pravom, a primat ima Rezolucija Saveta bezbednosti, dok se referenca za Međunarodni sud pravde prvo tiče neobaveznog mišljenja, a, pre svega, pravne snage Deklaracije o nezavisnosti, ne same nezavisnosti.
U tom smislu, jasna je, kako podvlači Jovanović, i hijerarhija referenci, kao i to koja se zapravo direktno odnosi na status Kosova. Druga referenca se odnosi na dokument Deklaracije o nezavisnosti i ni na koji način ne može da poništi Rezoluciju SB, jer je to neobavezno mišljenje.
Profesor međunarodnih odnosa na FPN Predrag Simić kaže da je Beograd napravio ustupak u fusnoti, ali u realnim okolnostima smatra da je ovo dobro, jer otklanja najveću prepreku na putu Srbije ka kandidaturi.
Ako je diplomatija pravljenje rešenja kojima će obe strane biti nezadovoljne, onda je diplomatija ovde uradila svoj posao, ističe Simić.
Mislim da će ozbiljnija kritika biti da se nešto što je Beograd svojevremeno pokrenuo – a to je rasprava pred Međunarodnim sudom pravde koju je Beograd zahtevao osporavajući jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova – sada vratilo kao bumerang u obliku zahteva Prištine u ovom rešenju.
B. č. – B. M.
—————————————————————————————
REAGOVANJA
Dačić: Srbija pokazala da zna da štiti nacionalni interes
Zamenik premijera Srbije Ivica Dačić smatra da je za Srbiju izuzetno značajno što je Rezolucija 1244 SB UN sadržana u fusnoti naziva Kosova i da je to pokazalo da dogovor može da se postigne ako se izvrši pritisak na Prištinu.
Srbija je, naglasio je on, pokazala da zna da štiti nacionalne interese i da to može da se postigne insitirajući na konstruktivnim i mirnom rešenju.
Grubješić: Uklonjena prepreka na putu ka EU
Potpredsednica Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić rekla je juče da je dobro što je postignut dogovor između Beograda i Prištine jer je time uklonjena prepreka za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU. Važno je da Srbija ostane na evropskom putu i da građani i dalje imaju perspektivu, rekla je Grubješićeva za Tanjug.
Pastor: Dogovor dobra vest
To je svakako dobra vest, ali ne samo zbog toga što smo ispunili jedan od kriterijuma za dobijanje statusa kandidata nego i zbog toga što smo prethodnih meseci i godina bili žrtve toga da su pojedini funkcioneri napuštali skupove gde su bili predstavnici Kosova, rekao je poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor za Tanjug.
Koštunica: Srbija je u Briselu ponižena
Predsednik Demokratske stranke Srbije Vojislav Koštunica rekao je da je u Briselu Srbija ponižena i da je EU naterala da bude saučesnik u stvaranju nezavisne države Kosovo. Vlast slavi što će dobiti kandidaturu i što je postignut sporazum sa albanskim separatistima, rekao je Koštunica za agenciju Beta. On je ocenio da će prema tom sporazumu albanski carinici i policajci uspostaviti granicu između Srbije i Kosova. Na regionalnim skupovima separatisti će biti predstavljeni, kako kažu, fusnotom u kojoj se, pored Rezolucije 1244, navodi i mišljenje Međunarodnog suda pravde po kome nezavisnost Kosova nije kršenje međunarodnog prava, kazao je Koštunica.
Vučić: Očekujemo kandidaturu
Srpska napredna stranka očekuje da će Srbija u martu dobiti status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, rekao je zamenik predsednika te stranke Aleksandar Vučić i ocenio da je, za vrednovanje tog statusa na pravi način, potrebno da SNS pobedi na predstojećim izborima. Ni dobijanje statusa kandidata neće i ne mora da znači odmah bolji život za građane, jer Srbija ima nesposobnu i korumpiranu vlast, istakao je Vučić.
Todorović: Veleizdaja Srbije
Potpredsednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ocenio je da je dogovor Beograda i Prištine o regionalnom predstavljanju Kosova veleizdaja učinjena kako bi Srbija dobila status kandidata za članstvo u EU.
Todorović je za agenciju Beta rekao da ovaj dogovor predstavlja zaokružen proces potpunog otimanja Kosova koji sprovode SAD i EU i potpuni krah politike predsednika Srbije Borisa Tadića koji se može nazvati veleizdajom.
Drašković: Nisu važne fusnote nego status
Nisu važne nikakve fusnote nego je najvažnije to da Srbija dobija status kandidata za člana EU. Nadam se da će posle izbora uslediti koreniti evropski preokret naše državne strategije i da ćemo ubrzo početi pregovore o pridruživanju EU, rekao je Vuk Drašković, predsednik SPO, za agenciju Beta.
čanak: Dijalog uvek donosi rešenja
Lider Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad čanak pozdravio je postizanje dogovora o regionalnom predstavljanju Prištine u Briselu i istakao da to potvrđuje da se kroz dijalog uvek može doći do rešenja.
čanak je za Tanjug naveo da je postizanjem dogovora Srbija ispunila jedan od važnih uslova za dobijanje statusa kandidata i da to raduje jer je to jedini put za dobru budućnost Srbije u EU.
Jovanović: Srbija dobija novu priliku
Dogovor u Briselu je sjajna vest, uz kandidaturu koja će sigurno sada uslediti, mi zapravo dobijamo novu priliku. Taj dogovor i kandidatura za članstvo u EU predstavljaju svojevrsnu tačku na neodgovornu i lošu politiku koja je žrtvovala milione građana prethodnih 20 godina i ta prilika mora biti iskorišćena, rekao je čedomir Jovanović, predsednik LDP-a, za Tanjug.
Lider liberala dogovor u Briselu vidi kao prekretnicu, a u kandidaturi za članstvo u EU veliku šansu i ohrabrenje za sve one koji su godinama bili žrtva pogrešne politike. Fusnote, imena na karticama, granični prelazi, carinici, sva ta navodno velika pitanja, koja su mrcvarila mesecima društvo, sada ostaju po strani, a na prvo mesto dolazi naš život. On zaslužuje mnogo više od onog što mu se do sada nudilo, poručio je Jovanović.
———————————————————–
Stefanović: Protokol potvrđuje mandat Euleksa na administrativnim prelazima
Srbe na severu Kosova i Metohije juče je više zanimalo šta tačno sadrži potpisani tehnički protokol o zajedničkom upravljanju prelazima, koji je dogovoren u Briselu.
Šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović objasnio je za Politiku da tehnički protokol kao niža kategorija od sporazuma koji je postignut u decembru, preciznije definiše dogovoreno, odnosno njime se ustanovljava implementaciona grupa i njeni zadaci.
Kroz rad implementacionih grupa otvara se proces definisanja zajedničkog položaja administrativnog prelaza, ko će gde da bude, ko je za šta nadležan. Tu nema nikakve demarkacije niti bilo čega što ugrožava naš suverenitet, rekao je Stefanović i naglasio da se u protokolu, kao i u sporazumu o integrisanom upravljanju prelazima potvrđuje da Euleks ima izvršni mandat.
———————————————————–
Kuper: Sporazum ne prejudicira status
Posrednik EU u dijalogu Beograda i Prištine Robert Kuper pozdravio je postignute sporazume, istakavši da oni ne prejudiciraju status Kosova, a da dogovor o regionalnom predstavljanju omogućava da Priština učestvuje na forumima i govori u svoje ime.
On je istakao da je dogovor o regionalnom predstavljanju bio veoma važan za EU i da stavlja ukupnu regionalnu saradnju na mnogo solidnije i trajnije osnove.
Prema njegovim rečima, regionalna saradnja je do sada bila nepotpuna jer Kosovo nije uvek bilo predstavljeno u međuvladinim forumima a i kada jeste Unmik je potpisivao sporazume tako da nije bilo jasno ko je odgovoran. Ovaj sporazum jasno određuje da će Kosovo govoriti u ime Kosova, da će kosovska vlada učestvovati kao član organizacija u svoje ime, dodao je Kuper.
On je takođe rekao da fusnota zapravo znači da je ime Kosova dato u skladu sa međunarodnim pravom i da obe strane mogu da ga prihvate bez prejudiciranja pitanja statusa.
——————————————————————
EU: Postignut sporazum o regionalnom predstavljanju
BRISEL – Evropska unija konstatovala je danas da su Beograd i Priština, u dijalogu koji se vodi uz posredovanje EU, postigli dogovor o regionalnom predstavljanju i saradnji i primeni sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima čime su potvrdili posvećenost temeljnim vrednostima Unije.
Dve strane su potvrdile posvećenost temeljnim vrednostima EU i efikasnoj regionalnoj sardnji u koju će svi biti uključeni i predstavljeni, navedeno je u saopštenju iz Brisela.
Sporazum će, kako se dodaje, omogućiti Kosovu da učestvuje u regionalnim skupovima, potpisuje sporazume i govori u svoje ime, dok je do sada sporazume u ime Kosova potpisivao Unmik.
Kao jedina oznaka (za Kosovo) koristiće se Kosovo* a u fusnoti na koju se poziva zvezdica stajaće bez prejudiciranja stavova o statusu i u skladu sa Rezolucijom 1244 i mišljenjem MSP o kosovskoj deklaraciji o nezavisnosti, saopštila je EU.
Evropska unija navodi i da su dve strane zaključile tehnički protokol o primeni dogovora o integrisanom upravljanju prelazima koji je postignut 2. decembra 2011.
Time dogovoreni zaključci od decembra prošle godine postaju operativni sporazum koji će omogućiti zainteresovanim stranama da počnu da rade na praktičnim pitanjima kao što su budžet i lokacija objekata, istaknuto je u saopštenju.
—————————————————————–
Ešton, File: Veliki korak napred
Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton i evropski komesar za proširenje Štefan File izjavili su da je dogovor timova Beograda i Prištine veliki korak napred i naglasili da su naročito dobrodošli imajući u vidu predstojeću raspravu o dodeljivanju statusu kandidata za Srbiju.
Ešton i File su u zajedničkom saopštenju pozdravili postizanje dogovora o regionalnom predstavljanju Kosova i primeni dogovora o integrisanom upravljanju prelazima.
Ovi sporazumi predstavljaju veliki korak napred i važni su ne samo za Srbiju i Kosovo nego za stabilnost celog regiona i EU, ističe se u saopštenju.
Kad je reč o Srbiji, istakli su oni, postignuti sporazumi su naročito dobrodošli imajući u vidu raspravu sledeće nedelje u Briselu u vezi sa statusom kandidata za Srbiju.
Visoki zvaničnici EU su, takođe, rekli da će Kosovo od sada imati istu evropsku perspektivu kao i drugi u regionu i s tim u vezi predložili početak izrade Studije o izvodljivosti.
——————————————————————
Tahiri: Kosovo jednako sa drugim državama u regionu
BRISEL – Šefica prištinskog tima Edita Tahiri izjavila je danas, posle postizanja dogovora u dijalogu sa Beogradom, da će Kosovo od sada biti predstavljano jednako kao i druge države u regionu i da za Unmikom više nema potrebe.
Upitana da prokomentariše činjenicu da nije prihvaćen zahtev Prištine da se u fusnotu uključi Dekalracija o nezavisnosti koju je doneo kosovski parlament, Tahiri je rekla da je referenca na tu deklaraciju već sadržana u mišljenu Međunarodnog suda pravde.
Na konstataciju da Kosovo zbog zvezdice pored imena ipak neće biti ravnopravno predstavljeno kao druge države Tahiri je odgovorila:
Ta fusnota je kao pahuljica, istopiće se kad prođe zima.
Ona je još rekla, govoreći protokolu o primeni sporazuma o integrisanom upravljanju prelazima, da je Srbija danas de fakto priznala nezavisnost Kosova jer se tim protokolom uređuju odnosi između dve države.
Kako je ocenila, danas postignuti sporazumi su od istorijskog značaja jer se njime otvara novo poglavlje u odnosima Kosova i EU.
——————————————————————
Trivan: Ostvarena politika i strateški ciljevi Srbije
Potpredsednica Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je da je dogovorom Beograda i Prištine Srbija uspela da ostvari svoju politiku i strateške ciljeve da se približi Evropskoj uniji i sačuva teritorijalni integritet zemlje.
Današnji dogovor pokazuje da je Srbija bila sve vreme dosledna svojoj politici i viziji i da je uspela da svoju politiku i strateške ciljeve i ostvari, rekla je Trivanova agenciji Beta.
Ona je dodala da je dobijanje kandidature za članstvo u EU bilo teško i neizvesno pitanje od kojeg Srbija nije bila spremna da odustane.
Danas je zahvaljujući Vladi Srbije i predsedniku Srbije Borisu Tadiću ono bliže, realnije i ostvarivije. Ono je važno za našu budućnost, političku, ekonomsku i svaku drugu, i nadamo se da smo ovim otvorili put ka EU, a sa druge strane jasno pokazali da ne odustajemo od svog teritorijalnog suvereniteta, rekla je Trivanova.
Tanjug