Samo nekoliko godina trebalo je Holanđanima da sruše mit o obećanoj zemlji. Nekada tolerantna i za život privlačna država postala je za sve strance omražena, ne samo zbog brojnih izmena zakona koji ne idu u njihovu korist nego i zbog sve težeg načina da se oni nastane u ovoj zemlji.
Nekada je bilo dovoljno „pronaći“ partnera i za samo nekoliko meseci srediti sve potrebne papire. Međutim, od pre četiri dana onaj koji želi da se trajno naseli u ovoj zemlji mora da prođe kroz Tantalove muke.
Naime, praksa obaveznog polaganja ispita iz holandskog jezika u ambasadama ove zemlje u državama iz kojih podnosioci zahteva dolaze, započela je sa radom 15. marta ove godine. Reč je o probnom periodu, a izuzetno zanimljivu novost predstavlja i filmski materijal na DVD-u koji, uz slikovnicu i testove za savladavanje novog jezika, treba kandidatu da omogući da što bolje prođe prvi stepenik u obezbeđivanju ulaska u Holandiju. Reportažni film o Holandiji nalazi se od 28. februara u svim knjižarama ovezemlje po ceni od 63,90 evra, a predstavlja kratak presek svega na šta čovek može da naiđe u svakodnevnom životu u ovoj, po nekim pitanjima, vrlo liberalnoj državi.
Teška pitanja
Kako će biti strancima na testiranju može samo da se nagađa, ali je grupa Holanđana na nešto težem, prvom testu sličnom ovom, ostvarila prosečan rezultat. Oni uglavnom nisu znali da daju odgovor na pitanje šta je lepo kod holandskog muškarca i šta se nosi u posetu.
Autori nastavnog materijala pod naslovom „Ka Holandiji“ uveravaju da je reč o vrlo korisnom štivu za sve koji žele da se približe holandskoj kulturi i za nešto više od 50 sati nauče njene običaje. Film, međutim, obuhvata i nezaobilazan sadržaj vezan za ovu zemlju i iskustva homoseksualnih i lezbijskih parova, ali ne skriva ni lepotice u bikiniju koje šetaju holandskim plažama. Ipak, autori su imali toliko srca da ovaj deo gradiva izbace iz filma namenjenog afričko-bliskoistočnom tržištu, gde osim u zabranjenim scenama još nikada nisu videli ovakve kadrove. Na činjenicu da upravo ova grupa stranaca ima problema sa privikivanjem i prilagođavanjem novoj sredini niko ne reaguje.
Film je urađen na 14 jezika, a od istočnoevropskih zastupljen je samo ruski. NJegovo gledanje, uz nekoliko testova koji kompletiraju ovaj paket, trebalo bi da omogući kandidatu da položi test poznavanja holandskog jezika i društvenih prilika koje vladaju u ovoj zemlji.
U Holandiji su uvereni da će ovaj prvi korak ka demokratizaciji i liberalizaciji kandidata imati za posledicu njegovo brzo prilagođavanje novoj sredini. U tome bi trebalo da im pomognu i izrazi iz filma poput: „Ovde i muškarci nose kecelju“, „Obavezno na vreme najavi posetu“ i „Ovde su zavese preko dana uvek otvorene“, koji na najbolji način oslikavaju svakodnevicu koja ih očekuje. Takođe se prolazi kroz istoriju i postavlja pitanje koliko je trajao rat sa Špancima, da li je dozvoljena homoseksualnost i po čemu je poznata Ana Frank. Država i crkva su odvojene, a ubistvo iz osvete se smatra zločinom. Od kandidata se na kraju očekuje da znaju da kažu „to je lepo“, ali i da odrede suprotne pojmove na holandskom.
Znanje jezika
Pored dokumentarnog filma, koji bi trebalo da predstavlja praktični deo testa, postoji i ispit znanja holandskog jezika, koji je mnogo teži i za čije se savladavanje preporučuje najmanje 250 sati intenzivnog učenja.
Holanđani, međutim, prilikom sprovođenja ove ideje nisu zaboravili da naprave podelu, pa su za ovu vrstu testiranja odredili ljude od 15 do 65 godina koji dolaze izvan zemalja EU, Amerike, Kanade, Australije i Japana.
Puna kasa
U Holandiji se godišnje naseli oko 14.000 bračnih pridošlica iz inostranstva. Ne treba sumnjati da će nov i komplikovan način testiranja u narednom periodu znatno smanjiti ovu brojku, ali i napuniti državnu kasu jer samo test u ambasadi košta 350 evra. Troškovi drugog polaganja po dolasku u Holandiju iznose 6.600 evra.