DRUGA GODIŠNJICA ZLOčINA U GORAŽDEVCU

DRUGA GODIŠNJICA ZLOčINA U GORAŽDEVCU

UBICE DEčAKA JOŠ NA SLOBODI

• Iako su najviši predstavnici Unmika i Kfora obećali da će zločinci koji su na kupanju ubili Ivana Jovovića (18) i Panteliju Dakića (13) biti pronađeni, do danas niko od osumnjičenih niti je priveden niti saslušan

Služenjem parastosa u crkvi Svete Bogorodice, paljenjem sveća i polaganjem cveća na groblju, meštani Goraždevca obeležili su drugu godišnjicu zločina u kome su pre dve godine na reci Bistrici ubijeni Ivan Jovović (18) i Pantelija Dakić (13), a povređeni Dragana Srbljak, Marko Bogićević, Bogdan Bukumirić i đorđe Ugrenović. Prema rečima meštana, iako su najviši predstavnici međunarodne policije, Unmika i Kfora obećali da će zločinci biti pronađeni, do danas niko od osumnjičenih niti je priveden niti saslušan.
– Papiri i dokumentacija o zločinu nad našom decom završavaju u fiokama. Ovde života nema. Da nije ovih grobova, koliko danas bih se spakovao i napustio Goraždevac jer život iza žice, uz svakodnevne rafale i strah od noći nije život – kaže Milisav Dakić, otac ubijenog Pantelije.
Dragana Srbljak, u tom napadu ranjena u nogu, kaže da mladi iz Goraždevca od tog dana ne idu na kupanje na Bistricu.
– To što se dogodilo nikada ne mogu izbrisati iz sećanja, jer sam videla kako pucaju na nas i kako padaju moji drugovi – rekla je Dragana, danas učenica Medicinske škole u Kosovskoj Mitrovici.

Tadić: Šta radi Unmik ?

Predsednik Srbije Boris Tadić u pisanoj izjavi je naveo da je „krajnje zabrinjavajuća činjenica da privremene kosovske institucije i Unmik još nisu otkrili zločince koji su ubili dvoje dece, a četvoro ranili“.
Tadić ocenjuje da je to dokaz da društvo na Kosovu i Metohiji nije spremno da bude demokratsko ni multietničko i još je jedan primer da su standardi daleko od ispunjenja.
On je istakao da Srbija saoseća sa porodicama ubijenih dečaka.

Milisav Dakić je ogorčen zbog odnosa države i njenih predstavnika prema preostalim Srbima u Goraždevcu.
– Ministrima je najvažnije da daju izjave na našu muku. A posle toga ništa, i to me najviše boli – kazao je Milisav.
Meštani Goraždevca, u kojem danas živi oko 750 Srba od 2.000, koliko ih je živelo do 1999, rekli su novinarima da se „u poslednjih desetak dana sve češće čuju rafali iz susednih albanskih sela“.
– Mi smo ničiji, ostavljeni smo i prepušteni sami sebi, u potpunom okruženju, jer na njive na udaljenosti od svega 500 metara od centra sela ne možemo“ – kaže Radivoje Krasić.
Prema njegovim rečima, većina Srba živi od minimalca od 5.000 dinara, bez pomoći Crvenog krsta ili bilo koje vladine i nevladine organizacije
– Strah od najava albanskih ekstremista da će krenuti u napade čini svoje, pa je znatan broj roditelja već zatražio ispisnice iz škola i najavio upis i preseljenje u neku od opština u centralnoj Srbiji – ističe Krasić.