Od juče se u Srbiji primenjuje zakon o povezivanju radnog staža kojim će veliki broj radnika i penzionera konačno moći da ostvari socijalna prava koja su im zakinuli poslodavci u poslednjih petnaest godina. Zakonom o uplati doprinosa za penziono i invalidsko osiguranje za pojedine kategorije osiguranika zaposlenih, kako se dokument zvanično zove, država će morati da uplati doprinose bilo da je neko radio u društvenom ili privatnom sektoru. Reč je vremenu od nekoliko meseci do nekoliko godina staža u penzionom fondu za oko 250.000 ljudi.
Zakon obuhvata „rupe“ u plaćanju staža od 1. januara 1991. godine do 31. 12. 2003. godine, za sve zaposlene koji su bili prijavljeni u preduzećima, državnim i crkvenim ustanovama, organizacijama svih vrsta i poljoprivrednim zadrugama.
Uplata – kad bude para
Država nije izašla sa ciframa o kolikoj se obavezi radi, a neke ranije procene idu i do 200 miliona evra. Kako u kasi para nema, a u Zakonu stoji da će se doprinosi platiti „u visini i na način kojim se ne ugrožava likvidna mogućnost budžeta“, postoji velika mogućnost da sve u dogledno vreme ostane samo na papiru.
– Obaveza jeste preuzeta, ali ne verujem da će biti stavljena u budžet za sledeću godinu. čiji se nacrt upravo radi. Tim pre što smo se sa MMF-om dogovorili da sadašnju budžetsku potrošnju dogodine smanjimo za jedan odsto, zbog čega smo i novim zakonom smanjili penzije. Taj jedan odsto je otprilike 200 miliona evra – kaže profesor dr Jurij Bajec iz Ekonomskog instituta u Beogradu.
Doprinosi za mesece koji nedostaju biće plaćeni po dve računice – do 1. januara 1999. godine osnovica je garantovana zarada, a od tada najniža osnovica propisana za nedostajući mesec. Kako će se iznosi iz revalorizovati, tj. usklađivati s inflacijom, odlučiće Ministarstvo za rad podzakonskim aktima. Originalni iznosi iz devedesetih su sada simbolični jer, na primer, 2000. godine garantovana zarada bila je 280 dinara (oko pet evra), dok u 2003. doprinos iznosi 5.323 dinara mesečno (oko 80 evra).
Penzioneri oprezno
Kako je nedavno upozorio direktor vojvođanskog PIO Fonda Velizar Golubović, radnici moraju dobro da razmisle pre nego što podnesu zahtev. Penzioneri kojima je penzija sračunata sa „rupama“ u stažu nakon podnošenja zahteva za priznanje staža mogu dobiti i manje penzije. Ovde za osnovicu uzima minimalac, pa u ukupnom računu to može oboriti prosečnu vrednost onima koji su imali velike zarade u godinama koje su im priznate.
Upravo zbog računice sa minimalcem u zakonu postoji odredba da poslodavac može predati zahtev samo uz pismenu saglasnost zaposlenog. Ukoliko zaposleni pristane, odriče se prava da kod suda zahteva uplatu razlike do svoje stvarne osnovice.
Rok za podnošenje zahteva za uplaćivanje staža je do 14. januara 2006. godine. Za zaposlene ih PIO fondu podnosi poslodavac, a ljudi koji su promenili firmu, otišli u penziju ili firma više ne postoji zahtev podnose sami. Poslodavac bi trebalo da listu radnika, sadašnjih i bivših i vreme za koje im nije uplaćivao staž objavi na tabli u preduzeću do 14. decembra ove godine. Veoma je važno da radnici provere da li su na listi, tj. da li će zahtev uputiti poslodavac ili oni sami jer rok za prijave je samo tri meseca.
PIO fond u roku od godinu dana od prijema zahteva mora da izda rešenje po kojem Ministarstvo finansija treba da uplati nedostajući staž.