Država trošila, pa račune gurnula u fioku!

Srbija već 10 godina nema završni račun. Neki su zagubljeni u skupštinskoj proceduri, neki nisu ni urađeni. Ne postoje odgovorni i ne postoje kazne!
Drzava-trosila-pa-racune-gurnula-u-fioku

Kada odete u prodavnicu – dobijete račun, kada primite platu – dobijete listicu. Na kraju godine znate koliko ste para imali, a koliko potrošili. Jednostavno, na računu u banci stajaće da li ste u plusu, ili minusu – crno na belo. Na takav sistem obavezali su vas država i zakoni logike. Suprotno svim zakonima logike, državne zakone najviše ne poštuje – sama država.

Naime, Republika Srbija poslednji usvojeni završni račun budžeta dobila je za 2001. godinu. Od tada se ne zna ni ko pije ni ko plaća. Od 2002. do 2006. Vlada čak nije ni dostavila račun! Za razliku od građana od kojih se stalno očekuju da imaju dovoljno novca u novčaniku da podmire sve račune, istrpe poskupljenja i ništa ne rade u sivoj zoni, država već deceniju živi na crno. Građanima stižu opomene, tužbe, pleni im se imovina, dok je najviše što država može da dobije – kritika!

Državni organi tako su utvrdili koliko je novca potrošila Miloševićeva garnitura do 2001, ali su onda, slično kao i do tada, zaboravili na narodnu: čist račun, duga ljubav. Preskočeno je nekoliko godina, pa se tako, negde, u nekoj skupštinskoj fioci nalaze računi za 2008. i 2009. Ne zna se da li je neko na njih zaboravio, da li su toliko veliki da ne mogu da se izvuku iz te fioke, ili su ogrezli u prašini, tek, još uvek nisu ugledali svetlost dana.

DRI: Pitajte skupštinu

Državni revizor Radoslav Sretenović u izjavi za S media portal uverava da će do kraja godine biti završena revizija računa za 2010. On ipak ističe da DRI nije nadležna za one račune koji su napravljeni pre nego što je osnovana ta institucija.
SRS: Račun kao elementarna nepogoda

Predsednik Odbora za finansije Zoran Krasić za S media portal kaže da problem nije u DRI nego u Vladi Srbije.
-To je kolateralna šteta proevropskog puta. Dobili smo vrhunski evropski standard. Trošiš pare, a nikom ne polažeš račune, već ideš kod svog gazde u Brisel! Sve se radi po sistemu – dao si banku da uđeš u kolo, a ni hiljadarka ti ne pomaže da izađeš iz njega! Velika odgovornost je i na Skupštini, a tamo postoji elementarna nepogoda od 126 stepeni.

-Do kraja godine biće završena revizija završnog računa za 2010. i ona će biti predata Skupštini. Od kada je ustanovljena DRI, dostavljen je svaki zaršni račun. Mi smo obavili reviziju od momenta od kad postojimo. Pitajte Skupštinu zašto ne usvaja račune!

Na naše pitanje zbog čega ne mogu da se retroaktivno obave revizije računa, Sretenović je odgovorio:

-Nemamo kapacitete za tako nešto i bilo bi suludo da mi to sada radimo.

Suludo ili ne, tek u državi ne postoji institucija koja bi obavila reviziju ranijih računa, a ne postoji ni sankcija koja bi obavezala da se urade računi od 2002. do 2006. Do tada je postojao problem oko eksterne, spoljne, revizije računa, ali ni od kada je osnovana DRI 2007. Skupština ne kontroliše izvršnu vlast.

Skupština: Šta da utvrđujemo kad su pare potrošene?

Ni u samoj Skuštini se ne može dobiti pravi odgovor.

Tako je početkom godine zamenica predsednika Odbora za finansije Branka Ljiljak objasnila praksu neusvajanja računa rečima da nema svrhe da Skupština usvaja završni račun budžeta kada su pare već potrošene.

Sa druge strane, član odbora Rade Obradović iz D S S-a za S media portal kaže da ne postoji objašnjenje zašto računi nisu usvojeni i dodaje da zakon ne predviđa sankcije za ministre i državne organe:

-Piše rok, koji važi za lokalne samouprave jer će njima u suprotnom biti uvedena prinudna uprava, ali to ne važi za republički nivo koji je ključan. Postoji rupa u zakonu, i ja sam predložio da se kroz tumačenje zakona utvrdi ko će da utvrdi kontrolu računa od 2002 do 2008. To se nikad nije našlo na dnevnom redu i to će očigledno ostati za neko buduće vreme. Ako se ikad bude raspravljalo, najracionalnije je da DRI, u nekom razumnom roku od dve godine, uradi reviziju tih računa. Skupština sad radi po ubrzanoj proceduri, nema zastoja i ne vidim razlog zbog kog računi za 2008. i 2009. nisu na dnevnom redu.

Dušan Mlađenović