Državne greške plaćamo čak 170 miliona evra

Državni funkcioneri pogrešnim odlukama potrošili novac za koji je moglo da bude sagrađeno 3.400 novih stanova ili tri mosta
Srbija je od početka prošle godine zbog pogrešnih odluka državnih organa i funkcionera izgubila 170 miliona evra. Za taj novac mogli smo, na primer, da sagradimo tri nova mosta preko Dunava, izgradimo 50 kilometara vrhunskog autoputa ili sagradimo 3.400 novih stanova!
Spisak kikseva države je podugačak – izgubljeni spor u aferi Satelit“, isplata odštete Brajanu Štajnhaueru, pogrešna procena pri nabavci vakcina protiv gripa, štednja na protivgradnim raketama, neopravdano određivanje pritvora, plaćanja sudijama koje nisu izabrane, kašnjenja sa punjenjem skladišta u Banatskom Dvoru gasom… U Srbiji gotovo da ne postoji oblast u kojoj nismo potrošili novac koji nismo morali. Na kraju, naravno, štetu plate građani.

Politika umešala prste
Afera Satelit“, u kojoj je glavni akter bio bivši ministar odbrane Prvoslav Davinić, stigla je nedavno Srbiji na naplatu i koštaće nas ukupno 37,5 miliona evra (odšteta izraelskom Imidžsetu“ plus advokatski troškovi).
Politički analitičar Branko Radun kaže za Press da je ovo jedan od primera dogovora partijskih struktura zbog kojih mnoge pogrešne odluke ostanu nekažnjene.
– često takve pogrešne odluke koje se donesu budu proizvod nekakvih dogovora partijskih i klanovskih struktura, a oni koji donesu odluku su deo tih klanova. I onda kako da neko bude kažnjen kada je odluka, na neki način, doneta uz saglasnost drugih političkih igrača – rekao je Radun.
Prošlog marta Vlada Srbije odlučila je da porodici Brajana Štajnhauera isplati oko milion dolara zbog batina koje je u Americi dobio od Miladina Kovačevića. Posle tuče, Kovačević je uhapšen i oduzet mu je pasoš, ali je na kraju uspeo da izvadi privremenu putnu ispravu u konzulatu Srbije u Njujorku. Zbog toga je Vlada Srbije razrešila generalnog konzula Srbije Slobodana Nenadovića i vicekonzula Igora Miloševića. Odšteta je ipak plaćena.
Veliki novac trošimo i zbog pogrešnih odluka u sudstvu. Tako država zbog neosnovanog određivanja pritvora plaća oko 500.000 evra godišnje, pokazuju zvanični podaci. Bivši predsednik Advokatske komore Srbije Vojislav Nedić za Press kaže da se svaki dan neosnovanog pritvora naplaćuje 50 evra!
– Neki ostanu u pritvoru i godinu ili dve, pa ako im se ne dokaže krivica, dobijaju velike pare od države. Dešava se da sudija odredi pritvor na osnovu nekog obaveštenja policije, pa da se tek onda pribavljaju dokazi. Ja nikada nisam čuo da je neko odgovarao za to, ali smatram treba – kaže Nedić.

Reforma baš bila skupa
Budžet Srbije trpi i zbog reforme pravosuđa. Iako su nas dugo uveravali da je sve urađeno besprekorno, sada se, u iščekivanju odluka Ustavnog suda, svakog meseca za neizabrane sudije izdvaja 500.000 evra. Tako su bar sračunali u Sindikatu pravosuđa, a dosad ih niko nije demantovao.
Predsednica Kluba pacijenata Zdravlje“ Zorica Marković podseća na kupovinu vakcina protiv svinjskog gripa. Na kraju, ostalo je neutrošeno čak 650.000 doza vrednih 5,2 miliona evra.
– Licemerno je kada neko proglasi da je nešto važno i da se mora, ne upuštajući se u preciznu analizu, a onda ubeđuje građane da je zdravstvo skupo – kaže Markovićeva.
Veliku štetu privredi i građanima Srbije nanela je i prošlogodišnja gasna kriza, kada su isporuke gasa iz Rusije preko Ukrajine obustavljene na nekoliko dana. To nas je koštalo 70 miliona evra (gubitak privrede, plus interventan uvoz po višim cenama), a sve je moglo da bude izbegnuto da je na vreme dovršeno i napunjeno skladište gasa u Banatskom Dvoru.

A šta tek reći na pogrešnu procenu Ministarstva finansija, koju je nedavno obelodanio Press. Pri kalkulacijama u pravljenju budžeta za ovu godinu, ovo ministarstvo je, da bi uštedelo 1,7 miliona evra na protivgradnim raketama, skresalo“ zahtev Republičkog hidrometeorološkog zavoda i onda je grad naneo štetu od 50 miliona evra seljacima (1.000 evra štete po hektaru, na ukupno 50.000 hektara).
Sekretar za građevinu Privredne komore Srbije Goran Rodić sračunava da je za 170 miliona evra moglo da se sagradi oko 3.400 stanova ili tri nova mosta.
– Za te pare ste mogli da završite dve trećine naselja 4. juli“ ili da izgradimo 50 kilometara autoputa. Mogli smo da napravimo još jedan most kao onaj preko Ade Ciganlije ili još tri klasična mosta preko Dunava – kaže Rodić.