DRŽAVU PLJAčKAJU I BRANIOCI ZAKONA

Rad u Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) još jedna je finansijska Meka za partijske kadrove. Prema podacima Centra za slobodne izbore i demokratiju (CeSID), 36 članova RIK-a primilo je u prošloj godini 77 miliona dinara, što je prema prošlogodišnjem deviznom kursu više od 900.000 evra. Ali, osim besramno visokih zarada, pojedini članovi direktno krše zakon obavljajući istovremeno dve državne funkcije.
Da apsurd bude veći, radi se o osobama koje bi po svojim zvanjima trebalo da budu na braniku pravne države – jedna je sudija Vrhovnog suda Srbije Sonja Brkić, koja je drugi put izabrana za predsednicu RIK-a i prošle godine za rad u ovom telu uzela 33.000 evra, a druga je ministarka pravde Snežana Malović (čak 25.000 evra), kojoj je takođe skupština prošle nedelje potvrdila novi mandat za članstvo u RIK-u. Podsećamo, Zakon o vladi zabranjuje ministrima da obaljaju drugu javnu funkciju u državnom organu, a važeći zakon o sudijama kaže da nosioci pravosudnih funkcija ne mogu da se bavi drugim javnim, niti privatnim plaćenim poslom.

Radikalske veze

đorđe Vuković kaže da su oduvek u RIK sedele sudije Vrhovnog suda, poslanici i direktori raznih sekretarijata, te da ne treba sve vezivati samo za aktuelne kadrovske predloge DS-a. Pre sudije Brkić i ministarke Malović mediji su preneli slučajeve radikala. Prema podacima koje su izneli Nikolićevi „naprednjaci“, Biljana Krstić, supruga funkcionera SRS-a Zorana Krasića, na ime naknade za rad u RIK dobila je u prošloj godini 2,5 miliona dinara (oko 30.000 evra), a isto toliko i Željka Radeta, sestra po kletvama čuvene radikalske poslanice Vjerice Radete.

Reagujući na medijsku prozivku ministarka Malović priznaje da oseća malo nelagodu zbog duplih primanja, ali tvrdi da nije u sukobu interesa. Stid zbog visokih primanja umanjila je tako što je otkrila da preko manastira Vrači deo prihoda uplaćuje Srbima na Kosovu i Metohiji! Dok se u odbrani duplih funkcija poziva na stav Republičkog odbora za sprečavanje sukoba interesa koji se u jednom sličnom slučaju izjasnio da istovremeno obavljanje ovih funkcija ne predstavlja sukob interesa. U izjavi za „Vesti“ član Odbora Slobodan Beljanski, međutim, kaže da taj odbor po ovom pitanju do sada nije dobio nijednu prijavu tako da nije mogao ni da zauzme stav.

Cifre da pamet stane

Cela priča oko RIK-a počela je inicijativom Tomislava Nikolića iz Srpske napredne stranke da mu se dostavi spisak s primanjima članova komisije. Tada se saznalo da su u prošloj godini oni sami sebi deset puta uvećali naknade pravdajući to velikim poslom. Tako je Sonja Brkić prošlu godinu na ime naknade za rad u RIK-u primila preko 2,6 miliona ili više od 33.000 evra. Pri tom, prima i više nego pristojnu platu za srpske uslove kao član Vrhovnog suda Srbije (oko 24.000 evra). I u slučaju ministarke Malović naknada u RIK-u bila je veća od njene plate u vladi. Spisak besramnosti se ovde ne završava jer je i sekretarica poslaničkog kluba DS-a Marija Drobnjak kao saradnik RIK-a dobila 1.755.500 dinara (oko 22.000 evra), a Zoran Milunović, vozač Marka Danilovića, bivšeg sekretara Skupštine koji je bio i sekretar RIK-a, inkasirao je više od 9.000 evra!

– Mi ćemo, međutim, po službenoj dužnosti pribaviti dokaze i tada ćemo znati da li u ovom konkretnom slučaju postoji sukob interesa – napominje Beljanski.
On dodaje da je možda ministarka imala u vidu predmet bivšeg republičkog sekretara za zakonodavsto Zorana Balinovca (DSS), koji je istovremeno bio i član RIK. Tada je procenjeno da se Balinovac ne nalazi u sukobu interesa jer je dobio saglasnost državnog organa u kojem je radio, a očigledno širokim tumačenjem zakona, da nije kršio Zakon o sprečavanju sukoba interesa.

U komisiju profesionalce

CeSID je ovih dana objavio predlog zakona o Državnoj izbornoj komisiji (DIK) kojeg je podržalo i resorno ministarstvo, pa bi posle javne rasprave trebao da postane i zvanični predlog vlade. NJime se nastoji izvršiti depolitizacija RIK-a tako što bi se za članove birali profesionalci predloženi od značajnih institucija i ustanova. Komisija bi imala sedam ili devet članova, umesto 36 koliko je sada. Umesto naknada čiju visinu sami sebi određuju, imali bi fiksne plate. Podsećamo da je CeSID otkrio da su članovi RIK samoinicijativno odlučili da se naknade obračunavaju po održanoj sednici, a zatim u danu, umesto jedne, neopravdano prikazivali da su održavali po desetak sednica i tako uz bonuse došli do enormnih zarada.

Koliko je delikatna tema svesni su i u Vrhovnom sudu Srbije, gde proteklih dana niko pod imenom i prezimenom nije želeo da izlazi sa stavom, ali je nezvanično beogradskim medijima potvrđeno da su iz suda još prilikom prvog izbora Sonje Brkić za predsednicu RIK-a prosledili pismo predsednicima republike i parlamenta, kao i Ministarstvu pravde, da je članstvo njihove kolegenice u suprotnosti sa zakonom koji sudijama ne dozvoljava drugu javnu funkciju. I sudiju Brkić i ministarku Malović predložio je DS u kojoj sada, a očito pod pritiskom javnosti, poručuju da će ukoliko se ustanovi da njihov izbor nije u skladu sa zakonom, one biti smenjene.

– Ne znam da li je ta praksa protivzakonita ili ne, ali postoji već osam godina i zato smo Sonju Brkić ponovo predložili. Ona nije član naše stranke. U dva izborna ciklusa prošle godine RIK je obavio vrlo veliki posao na najbolji mogući način – kaže Marko đurišić, predsednik Izvršnog odbora DS.
Zoran Stojiljković iz CeSID-a ukazuje na aspurdnost ovakvog izbora članova koji u startu ugrožava neutralnost rada RIK-a.

– Na odluke RIK-a žalite se Vrhovnom sudu, a u njemu sedi sudija koja je član RIK-a. Po sistemu – kadija te tuži, kadija ti sudi. Ovakva izborna komisija ne samo da ne postoji nigde u svetu, nego ni u zemljama u okruženju – tvrdi Stojiljković.
Programski direktor CeSID-a đorđe Vuković kaže da smatra da one nisu u sukobu sa zakonom, ali da se radi o lošem zakonskom rešenju.
– RIK se pretvorio u pribežište partijskih kadrova kako da zarade što više para. Da ne govorimo o tome kako se radi u RIK-u, pa to je slika i prilika parlamenta. Umesto da se bave izbornim procesom i primenjuju zakon, oni vode političke polemike i po stranačkom interesu analiziraju propise – kaže Vuković za „Vesti“.