Duel Milosevica i Mesica u Hagu

Hag, 2. oktobar

Predsednik Hrvatske Stjepan Mesic, još je u ponedeljak kada je stigao u Hag da svedoci protiv Slobodana Miloševica, rekao da može da ostane „najdulje do srede“ ali je, kako se diskusija užarila, krajnju crtu za dolazak u Zagreb pomerio za sutra u podne.

Doci ce, dakle, još jednom na sat i po u tribunal, da pokuša da bar formalno okonca ono što suštinski nikada nece biti završeno. Jer kad se sa svedocenja u Hagu vrati u Zagreb, još ce trajati razliciti komentari o tome ko je, zašto, i uz ciju pomoc razbio Jugoslaviju. O tome je danas bilo više reci nego o konkretnim zlocinima koji su samo ilustracije radi pominjani.

Ocekivani verbalni stampedo, u kome se na trenutke nije znalo ko je sudija, ko optuženi, a ko svedok, pošto su se uloge menjale, a samo mesta ostajala ista, desio se danas u haškoj sudnici, gde su se sreli Stjepan Mesic i Slobodan Miloševic, hrvatski predsednik kao svedok optužbe, a bivši srpski predsednik kao optuženi. Tacnije, susret oci u oci nije se ni desio, jer je Stjepan Mesic sva cetiri sata danas, i isto toliko juce, govoreci o Miloševicu ili odgovarajuci na njegova pitanja, govorio o prisutnom bivšem predsedniku Srbije, gledajuci u sudije, i do pred sam kraj sednice u trecem licu.

Strateški potez

No, taj unapred smišljeni strateški potez, nije otupio oštricu i težinu reci koju je Mesic uputio optuženom, samo je možda dodatno podstakao Miloševica, da ne vodeci racuna o formalnostima sudske procedure odigra ulogu tužioca, i to „za ucešce hrvatske vojske u ratu u Bosni“, za „rušenje mosta u Mostaru“ za „fašisticke i desnicarske ideje HDZ-a“, za ubijanje srpskih civila, krivih što su rodeni „sa pogrešnim rasporedom krvnih zrnaca“.

Mesic je izvode iz „beogradske štampe“ nazivao „Miloševicevim izmišljotinama“ pa je optuženi brzo prešao na probrane citate iz hrvatskih novina koje kritikuju zlocine nad Srbima, da bi se sadašnji hrvatski predsednik „branio“ odgovorima koji su ukazivali na ono što je prethodno „podsticano iz Beograda“.

U „kontracitatima“ isticao je izjave „lidera mitingaša“ da ce ici do Ljubljane, a u Zagrebu samo otreti noge. Ipak, Mesic je potvrdio da su se zlocini dešavali, da su ljudi otpuštani sa posla, ali da se te pojave ne mogu meriti „tisucama“ i da su oni koji su poveli sudske postupke, vraceni na svoja radna mesta.

On sam, je kako tvrdi, uvek bio za pravnu državu, i vladavinu prava, pa je to bio jedan od razloga što se razišao sa HDZ-om i „predsednikom Tudmanom“, kako ga i dan danas naziva kad govori o njemu. Ali, hrvatski predsednik, ne misli da su Srbi u Hrvatskoj živeli u atmosferi straha, kada je HDZ došla na vlast, i da su ih promene ustava, na koje je ukazao optuženi, na bilo koji nacin ugrozile.

Naprotiv: „Ustavi Hrvatske donošeni su u razlicitim vremenima, pozicijama i medunarodnim okolnostima. Ustavi se dograduju“, rekao je Mesic.

„Znaci da to što ste izbacili Srbe iz ustava, nazivate dogradivanje ustava“, rekao je Miloševic, i tražio objašnjenje zašto je „vaš Sabor ukinuo cirilicu“.

Miloševiceva namera bila je da svedoka koji je u vreme o kome svedoci, bio drugi covek Hrvatske, iza Tudmana, diskredituje, jer su tada iz Hrvatske u Bosnu prelazile naoružane brigade HVO i cinile zlocine. Svedok je, smatra optuženi, morao znati za ove prelaze jer je u to vreme bio predsednik Sabora, a u njemu o tome nije bilo ni govora. Ako se zalaže za pravnu državu, a znao je da se ona ne poštuje, kako to da se ranije nije odrekao HDZ-a, optužio je Miloševic.

Ljuta bitka, a sreca što ona nije mogla da prede okvire sudnice, bila se i oko uloge Jugoslovenske armije, za koju Mesic tvrdi da se pretvorila u srpsku vojsku u funkciji Miloševicevog plana da stvori veliku Srbiju i okupira hrvatsku teritoriju, dok Miloševic ukazuje da je ona bila jugoslovenska vojska i da Hrvatska nije bila „demilitarizovana republika“. I tu nema kraja:

Miloševic: „Prica o srbizaciji vojske je besmislena, Kadijevic je kadar iz Hrvatske, Brovet Slovenac“.

Mesic: „Nikome nisam brojao krvna zrnca, najveci deo Hrvata izašao je iz JNA kada je JNA pocela da preti agresijom Hrvatskoj“.

Miloševic: „Zašto iznosite falsifikate?“

Mesic: „Kadijevic je u svojoj knjizi priznao da je armija uspostavljala granice Karlovac, Karlobag, Virovitica, Jugoslavija je bila ugrožena srpskom agresijom“.

Miloševic: „Vi se služite nedolicnim politickim kvalifikacijama, rec je bila o napadu na Jugoslaviju, o ratu protiv Jugoslavije“.

Dodatno svedocenje

I tako unedogled, pa je za sutra optuženom dato još pola sata, prijatelju suda takode, a tužiocu, da ponovi ispitivanje još dvadeset minuta. A onda Mesic leti svojim avionom u Zagreb, a Miloševic ostaje ovde da ispituje druge svedoke. Jedna velika predstava ce ipak biti završena, a ona nas uverava da bi izmedu ove dve zemlje i danas izbio rat, kad bi je vodili isti politicari. Jer nijedan od njih se ne oseca ni za trunku odgovornim, za sve ono što se desilo.

Novo na današnjoj sesiji, a ona je licila pre na žustru debatu, nego na sudenje, bilo je možda to što je sudija Mej, podstaknut intervencijom prijatelja suda njegovog sunarodnika iz anglosaksonskog pravnog podrucja, dopustio optuženom Miloševicu da slobodno postavlja duga pitanja kojima je najcešce optuživao svedoka za ucešce Hrvatske u bosanskom ratu.

Jedini covek sa perikom, u haškoj sudnici, koga dugo nije bilo, Stiven Kej prilicno je odrešito intervenisao u korist optuženog, i cini se da je zaslužan za to što je sudija Mej, prestao da ga prekida. Zahvaljujuci tome, sudije su mogle da cuju nešto više o složenosti drame koja je potresala Jugoslaviju devedesetih godina prošlog veka što deluje kao daleka istorija. O krivcima za ono što je ta istorija sa sobom iznela, oni ce morati da odlucuju.

———————————

REAGOVANJA U ZAGREBU

Desnica traži opoziv a Racan brani Mesica

Zagreb, 2. oktobra (Tanjug)

Svedocenje hrvatskog predsednika Stjepana Mesica na sudenju Slobodanu Miloševicu u Haškom tribunalu i danas izaziva razlicita, ali manje burna reagovanja od juce izraženih u hrvatskoj javnosti.

Nakon oštre reakcije radikalnog desnicarskog udruženja „Za zaštitu digniteta Domovinskog rata“ koje je zatražilo da parlament pokrene proceduru za opoziv Mesica, nekadašnji šef Tudmanovog ureda Hrvoje Šarinic izjavio je današnjem „Vecernjem listu“ da ce Mesicu biti teško da objasni da je Miloševic rušio Jugoslaviju, pre svega zbog Mesiceve knjige „Kako smo rušili Jugoslaviju“.

S druge strane, hrvatski premijer Ivica Racan ocenio je danas da je „Mesicevo svedocenje pred Haškim sudom u postupku protiv Miloševica kvalitetno i potrebno jer pokazuje da je Miloševic umešan u agresiju na Hrvatsku“.

„Svedocenje je bilo izuzetno dobro i važno jer je predsjednik Mesic ucesnik dogadaja u bivšoj Jugoslaviji“, smatra Racan.