**
Tomislav Marinković
UDK – 821.163.41.09-1 Novaković D.
marinkovictomislav@ya hoo.com
TRI KRATKA POGLEDA NA POEZIJU DUŠKA NOVAKOVIĆA
Apstrakt: U tematsko-motivskoj ravni Novakovićevih stihova dominira stvarnost, sam život koji je negde između pojma koji obuhvata sve postojeće i pojma koji označava prolazni trenutak koji se oglašava iz najintimnije pesnikove blizine. Sa tom stvarnošću ukršta se mitska prošlost, kulturno nasleđe i književna tradicija. Tražeći način da se oslobodi sveopšteg ljudskog stida, pesnik bi najradije da preokrene perspektivu i fizički svet zameni duhovnim.
Ključne reči: mit, prošlost, Majka sveta, ljubav, stvarnost, ideali.
Lica osenčena brigom
Pogled na poeziju Duška Novakovića, kako je u više prilika isticano, mogao bi se označiti kao poetizovani pogled na socijalnu, kulturnu i istorijsku stvarnost, od sedamdesetih godina prošlog veka sve do danas. No, tematsko-motivski okvir Novakovićevih stihova, budući da u njegovom središtu pretežno dominira stvarnost, život sam, proširen je i treba ga tražiti između života kao stecišta svega što postoji, i života koji dopire tek do običnog, prolaznog trenutka koji se dramatično oglašava iz najintimnije pesnikove blizine.
I u toj stvarnosti, kojoj se počesto pridružuju i sa njom ukrštaju trenuci mitske prošlosti, nasleđa kulture i književne tradicije, u njenoj osnovnoj tački živi, ili bolje reći životari, mala jedinka, svejedio da li prašnjavi katraiisani žbun na ulazu u šljunkaru, ili radnik koji, „isceđen“, prolazi kroz fabričku kapiju.
„Lica osenčena brigom“, ponajčešće srećemo u poeziji Duška Novakovića. Priroda je, pak, u njegovim stihovima, stešnjena deponijama i uskomešanim gradskim prizorima, ali se žilavije drži za život od čoveka. U primerima kakav je opis smokve, što se neopisivim naporom privija uz kamenu liticu, Novaković se upušta i u raspravu o žilavosti poezije, koja daje kad se čini da malo šta može dati, poveravajući joj ulogu čuvarke, kako ljudske istorije, tako i ličnih spoznaja i životnih iskustava.
Živoš i njegova senka
Pesme Duška Novakovića, iako polaze od samog središta sopstvene egzistencije, nikada ne propuštaju priliku da se dotaknu čovekove sudbine uopšte. Neretko, lirsko „ja“ iskaz pretvara u samopodsmeh i samoironičnu distancu. „Da, to sam ja / A ovo je moja poezija / Da, protočni bojler!“ ― kaže Novaković u jednoj pesmi. Predočeni iz pozicije krajnje emotivne otvorenosti, strasni i lascivni opisi ljubavnog života na početku pesme, ustupaju mesto negaciji prave i iskrene ljubavi na njenom kraju. Svet je u njegovoj poeziji neusklađen, zasnovan na kontrastima, suprotno potrebama i žudnjama savremenog čoveka; a tog čoveka Novaković vidi kao nekakvo pogonsko gorivo koje troše i satiru i politika masa i krvava istorija i svakodnevni život. Zbog toga, kazivač njegove pesme ponekad podiže pogled iznad „bednog krajolika“, koji je više od označenog konkretnog pejsaža, kao kod obraćanja „Velikoj donositeljici pravde“, što nas navodi na pomisao da je reč o osavremenjenoj i preimenovaioj Kostićevoj svetoj Majci, ili Majci Sveta, kako to novija tumačenja pokušavaju da objasne.
Pesnik bi, zbog osećanja sveopšteg ljudskog stida, i traženja načina da ga se oslobodi, najradije preokrenuo prirodnu perspektivu i fizički svet zamenio duhovnim, jer ga stid pritiska tako da „…Sabrati se ne mogu na poslu / Među olovkama, spajalicama i taštinom / Celog si me ispunila njime“.
Ovaj primer pokazuje i Novakovićevu odanost kolokvijalpom tonu, kojim postiže maksimalnu spontanost i uverljivost, a čitaocu pruža otvorenu mogućnost poređenja sopstvenog života sa senkom života lirskog junaka u pesmi. Inače, život i njegova senka su podjednako važne tačke na pesničkom putu kojim se Novaković suvereno kreće, a primer kao što su stihovi: „Biće da se u meni stiču zajedno / Svetlost i mrak / A ja sam im ivica“ kazuju o čovekovoj potrebi, ali i nemoći da sledi svoj božanski model, i da je to osećanje duboko ugrađeno u Novakovićev pesnički iskaz.
Nemoć tela i poleš duše
Rekli smo da je poezija Duška Novakovića natopljena svakodnevnim životnim sadržajima, ali je taj život vidno podeljen na dve suprotstavljene stvarnosti. Jedna se nalazi unutar ljudskog uma i prožeta je duševnim nagonima i plemeitim primislima, a druga je pojavna, materijalna, bespogovorna stvarnost; pri čemu i nju i sopstvenu anatomiju pesnik doživljava kao prepreku da se dosegnu snovi detinjstva i mladalački ideali. Jer telo se, u udvostručenom odnosu sa svetom i vremenom, menja, propada, stari „Bez bolova i stenjanja ni kaiš ne mogu da zakopčam“, a uspomene u duši ne gube polet, žele da uzlete u nepoznato i potragu za smislom ipak nastave. Zato se može reći da je poezija Duška Novakovića u stalnoj napregnutosti da se te dve stvarnosti usklade, ali mesto tog usklađivanja ― pozornica uzavrelog grada ― lišeno bilo kakve humanističke potpore, nije podesan prostor za ostvarivanje tog sklada.
Tek u dodiru sa nekim isečkom postojane prirode: planinskim kršem, maslinjacima, morskom uvalom, Novakovićevi stihovi najednom prosijaju i zasvetle, kao da je u pitanju neki novi život.
I mesec, čest simbol u pesmama Duška Novakovića, može se uzeti kao mistični preobražaj jednog života u drugi. Prodiranje mesečeve svetlosti u tamu, nešto što pojačava dramsku situaciju i napetost u pesmama Novakovića, obasjava velike trenutke života, a zapravo svaki treiutak, ma koliko bio isprazap, u njegovim pesmama je, već samim izdvajanjem, preoblikovan i obogaćen novom duhovnom dimenzijom i dubljim značenjima.
Recimo na kraju: stihovi ovog pesnika nam sugerišu suštinski odnos čoveka sa drugim čovekom, kao i savremenog čoveka i postojećeg sveta, a najčešći simbolički izrazi tog odnosa, poljupci i suze, ukazuju, između ostalog, na putanju kojom se kreće emotivno klatno u poeziji Duška Novakovića.
Cvetanje šljiva
(Uz knjigu Stacionarije)
Dušku Novakoviću
Kao da su u ovom času
istrgnuti iz sveopšteg plamena istorije,
stihovi greju prste, skliznule između korica.
Čim ih dotaknem,
listovi ispadaju, beže iz knjige,
kao putnici u napuštanju broda koji sigurno tone.
Sve se već pretvorilo u naviku:
cvetanje šljiva, svom snagom, u proleće;
bombe u martu i aprilu.
Počele su da padaju iste večeri
kad u tvojim stihovima sam prepoznao
bombardovanje našeg trpljenja
i svih dotadašnjih očajanja,
pred još jednim, dubljim očajem.
Jeste, spasavala me tada ova knjiga,
njenih 98. stranica još živih slova;
a godina, označena brojevima 99,
što je tražila da bude shvaćena na isti način,
bila je sve suvlja grana u pamćenju
koju je vreme srubilo, potom.
Томислав Маринковић
ТРИ КОРОТКИХ ВЗГЛЯДА НА ПОЭЗИЮ ДУШКО НОВАКОВИЧА
Резюме
Поэзия Душко Новаковича насыщена картинами повседневной жизни, той которая нескрыто разделяется на две противоположные стороны. Одна, пронизанная душевными и благородными мыслями и действующая внутри человеческого ума, в то время как другая всем окружающимом кажется видной и материализованной, и во всяком смысле неоспоримой. Поэт ее саму и ее анатомию переживает вроде препятствия которое мешает ему осуществить свои детские мечти и юношеские идеалы. Поэтому, любой жизненный момент ― сколько бы он ни был неважным, благодаря самому упоминанию его в стихах ― изменяется и окрашивается новыми духовными красками, обогачивается более глубокими значениями.
Tomislav Marinković
THREE SHORT LOOKS ON THE POETRY OF DUŠKO NOVAKOVIĆ
Summary
Dusko Novakovic’s poetry is soaked with daily purpose of life, but this life significantly represents two opposing realities. One reality is inside human mind, filled with mental impulses and noble thoughts, while the other is visible, material and unquestionable. At the same time, the poet sees this reality and his own anatomy as an obstacle to reach childhood dreams and youthful ideals. Therefore, each moment, no matter how empty is, in his poetry is transformed and enriched by new spiritual dimension and deeper meaning.
DESANKINI MAJSKI RAZGOVORI
POEZIJA DUŠKA NOVAKOVIĆA
ZBORNIK RADOVA
Beograd, 21. maj 2012.
Priredila MIRJANA STANIŠIĆ
Beograd, 2013.