Dva miliona Srba u regionu trpi teror

Tragično – Status pripadnika srpskog naroda u većini susednih država je tragično loš, a najgore je u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Albaniji. Srbi nemaju ni osnovna prava, mogućnost školovanja na svom jeziku, a zbog sve većih pritisaka preti im asimilacija

Dva miliona Srba koji žive u zemljama regiona svakodnevno trpe kršenja svojih osnovnih građanskih i ljudskih prava, pokazao je izveštaj Naprednog kluba koji je juče dostavljen Pressu. Prema ovom izveštaju, najugroženiji su Srbi koji žive u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Albaniji!

Diskriminacija koju prema Srbima u Hrvatskoj sprovodi država, o čemu je Press pisao prethodnih dana, aktuelizovala je pitanje u kakvom su položaju Srbi u ostalim državama bivše Jugoslavije i drugim susednim zemljama. Istraživači Naprednog kluba utvrdili su da su prava Srba ugrožena zbog namernog zapostavljanja od strane države u kojoj žive, ali da na njihov loš položaj ima uticaj i nedosledan odnos Srbije prema njima.

– Najgora situacija je u Crnoj Gori, Hrvatskoj i Albaniji, a prava Srba najviše se poštuju u Rumuniji. Izveštaj pokazao da čak i tamo gde građana srpske nacionalnosti ima dovoljno da budu konstitutivni narod, nepoštovanje njihovih osnovnih ljudskih prava na granici je kršenja. Takva je situacija u Hrvatskoj i Crnoj Gori, dok u državama gde Srba nema dovoljno da dostignu status nacionalne manjine našim sunarodnicima ozbiljno preti asimilacija. Takav je slučaj u Albaniji, Sloveniji, Mađarskoj i Makedoniji – kaže Miloš Vulević iz Naprednog kluba.

Malo poboljšanje u Sloveniji

On naglašava da su izvesna poboljšanja zabeležena samo u Sloveniji, gde srpski narod, iako najbrojniji posle većinskog, još nema ni status nacionalne manjine.

– Što se tiče država bivše Jugoslavije, u Sloveniji je došlo do neznatnog napretka u pogledu mogućnosti da Srbi dobiju mogućnost školovanja na svom jeziku. Ali u poslednjih godinu dana posebno je pogoršan položaj srpskog naroda u Crnoj Gori. Sistemska politika diskriminacije je nastavljena, čak i produbljena. Srbi u Crnoj Gori ne uživaju ni prava koja su zagarantovana nacionalnim manjinama. Postoje ozbiljne sumnje u rezultate ovogodišnjeg popisa. U nekim opštinama poput Bijelog Polja ispada da su se iseljavali ili umirali samo Srbi. Na udaru se našla i SPC, preti se otimanjem njene imovine… Srbi su nesrazmerno zastupljeni u državnim institucijama. Nejasno je kako će izgledati nastava od septembra i da li će biti nastave na srpskom jeziku, srpskih udžbenika i nastavnog plana koji garantuju zakoni i Ustav – navodi Vulević.

Naš sagovornik ističe da je položaj Srba u Hrvatskoj pogoršan i pored dobrih odnosa koje zvanično imaju Srbija i Hrvatska.

– Srbima u Hrvatskoj sporna su i tri garantovana poslanička mandata u Saboru, nije rešeno pitanje povratka i imovinskih prava prognanih i izbeglih. Prognanici iz Hrvatske i dalje čine najveću izbegličku zajednicu u Evropi, a od njih se traži da i sami slave dan svog progona. Stanje je vrlo loše i kada je reč o procesuiranju ratnih zločina. Do sada nije doneta nijedna osuđujuća presuda za ratne zločine počinjene u toku i nakon akcije ‘Oluja’ – upozorava Vulević.

Vlada pod pritiskom menjala strategiju

On kaže da je skandalozno što je Vlada Srbije prvo usvojila strategiju o politici prema srpskom narodu u dijaspori i regionu, a onda je pod pritiscima iz Hrvatske i Crne Gore iz nje povukla određene delove:

– Izbrisani su delovi koji se odnose na status Srba kao konstitutivnog naroda u Hrvatskoj i Crnoj Gori, što je nedopustivo. Takav slučaj nije zabeležen u savremenoj Evropi.

Ministar Srećković kaže da nije sve crno

To je posledica ratova, sada smo značajan igrač

Ministar za dijasporu Srđan Srećković kaže da je loš položaj Srba u regionu posledica ratova i kriza iz devedesetih, ali i činjenice da je Srbija do 2000. bila na kolenima“ i nije bila u poziciji da postavlja legitimna pitanja o položaju svojih sunarodnika.

– Poslednjih godina Srbija je postala značajan regionalni igrač“ i sada smo u situaciji da se legitimno borimo za interese Srba u susednim zemljama. Zato smo formirali Savet Srba u regionu, na čijem čelu se nalazi predsednik Tadić. Položaj Srba još nije po međunarodnim standardima, ali situacija se razvija u pozitivnom pravcu – kaže Srećković.

On ističe da je prema analizama ministarstva najteži položaj Srba u Albaniji, gde doskoro nisu imali pravo da se verski i nacionalno izjašnjavaju, ali ističe da je nedavno otvoreno nekoliko škola na srpskom jeziku.

– Cilj nam je da u Sloveniji Srbi konačno dobiju status nacionalne manjine. Mađara i Italijana ima daleko manje od Srba, a imaju taj status i zagarantovane predstavnike u parlamentu. Mi imamo ustavnu obavezu da štitimo interese svih građana Srbije i pripadnika srpskog naroda i nijedna država ne treba da se plaši legitimnih aktivnosti Srbije u tom pogledu. Pogotovo nam kao argumentacija idu naruku izveštaji Saveta Evrope i drugih evropskih institucija da je položaj manjina u samoj Srbiji na najvišem mogućem nivou – zaključuje Srećković.