(sreda, 20. jun, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)
Dve bombe koje su juče ujutru bačene na Brnjak kvalifikovane su kao napad na zaštićeno osoblje UN i pokušaj ubistva. Jedan vojnik Kfora zadobio je manje oštećenje sluha. Pojedine novine po pravilu pišu o najizglednijoj varijanti za novu vladu koju bi formirali DS i SPS, dok druge ističu podele unutar DS-a za koju sada nije izvesno da će učestvovati u vlasti. Velji, kaže, ne bi smetalo da sedi u vladi sa Dinkićem. Dačić je pokušao da otpusti Veljovića. čotrić je napisao novu knjigu Vukovih anegdota. Supervizori male mature ispravili su 34 greške nastavnika u podeli poena. U Beogradu počinje upis novih brucoša. Barozo je u Los Kabosu rekao da Evropa nije tu da joj se drže lekcije. Bivši čelnici DB-a osuđeni su ukupno na 22 godine zbog neuspelog atentata na Draškovića u Budvi 2003. godine. Englezi su sinoć eliminisali Ukrajince sa Evropskog prvenstva.
Napad na osoblje UN?
Zamenik regionalnog direktora kosovske policije Ergin Medić rekao je juče da je bombaški napad na prelazu Brnjak na severu Kosova kvalifikovan kao napad na zaštićeno osoblje UN i pokušaj ubistva. Medić je rekao da su prilikom jučerašnje eksplozije kada su nepoznate osobe bacile dve eksplozivne naprave, oštećeni objekti koje na ovom prelazu koriste službenici Euleksa. Napadači su koristili ručne granate tipa M-75, dodajući da su početnu istragu obavili pripadnici kosovske policije iz Zubinog Potoka a da će dalju istragu preuzeti specijalna jedinica Euleks policije. Pres prenosi da su bombe bačene juče ujutru u četiri sata. Jedan vojnik Kfora zadobio je manje oštećenje sluha i nije prijavljena nikakva materijalna šteta.
Najizglednija varijanta i podela u DS-u
Novosti pišu da su socijalisti ipak rešili da vladu formiraju sa demokratama a da bi ishod pregovora trebalo da bude poznat do kraja nedelje. To je zasada najizglednija varijanta, koja nam je potvrđena i u vrhu SPS-a. Njihov lider Ivica Dačić u sredu bi trebalo da otputuje u Rusiju a po njegovom povratku očekuje se i nova runda razgovora sa Borisom Tadićem, navodi list. Sve stranke su navodno iznele kako one vide buduću vladu i državnu strategiju i sada je na redu da pomire razlike i pokušaju da formiraju zajedničku platformu.
Pravda piše da se rukovodstvo DS-a, posle loših izbornih rezultata DS-a i njihovog lidera Borisa Tadića, podelilo. Izvor lista kaže da rukovodstvo stranke nije zadovoljno i da će biti velikih rezova a da od toga da li će DS formirati vladu zavisi ko će u stranci uzeti primat. Ukoliko bismo uspeli da formiramo vladu, što sada nije izvesno, rezove u stranci sprovešće lično Tadić. Ako stranka ode u opoziciju, što je dosta izvesnije, Tadić će izgubiti kontrolu nad strankom a Dragan đilas, Dragan Šutanovac, Dušan Petrović i Bojan Pajtić pokušaće da sednu u Tadićevu fotelju, kaže on.
Vučić nudio Dačiću mesto premijera
Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić u intervjuu za Danas kaže da ne učestvuje u razgovorima o formiranju vlade, već da je to prepustio SNS-u u koji ima potpuno poverenje. Ilić kaže da su naprednjaci Ivici Dačiću i socijalistima ponudili sve ministarske resore za koje su bili zainteresovani, pa čak i premijersko mesto, ali da Dačić zbog stare ljubavi prema demokratama i dalje zateže. Kako dodaje, ne bi mu smetalo da sedi u vladi sa Dinkićem, ali tvrdi i da je njegova Nova Srbija dobila ponudu od DS-a da učestvuje u novoj vlasti. Aleksandar Vučić u ime naše koalicije razgovarao je sa svima, ali su svi nekako neodlučni, ne daju konačan odgovor, već samo obećavaju da ćemo se čuti za koji dan. Taj dan nikako da dođe i nikako da se izjasne o našoj ponudi. Svi bi hteli da budu glavni u toj vladi a da onima koji su pobedili ostanu restlovi, ističe Ilić.
Država garantuje za Tadićevu bezbednost
Pres piše da je listu u Predsedništvu potvrđeno da je ugrožena bezbednost Borisa Tadića, Ivice Dačića i tima koji se borio protiv organizovanog kriminala. Ovo su potvrdili državni sekretar u Ministarstvu pravde Slobodan Homen i savetnici predsednika države, ali i stručnjaci za bezbednost koji su upozorili da država mora da zaštiti tim koji je ušao u rat sa najopasnijim kriminalcima. List navodi da su pretnje Darka Šarića veoma ozbiljne i da će predsednik Tomislav Nikolić garantovati bezbednost bivšeg predsednika i njegovog tima.
Ministar probao da otpusti Veljovića
Aktuelni ministar policije Ivica Dačić rekao je direktoru policije Miloradu Veljoviću da više ne mora da dolazi na posao, piše Pravda, i to navodno nakon što je upravo Veljović dojavio nekim novinarima o novim generalima koje je dan posle izbora imenovao Dačić. Veljović je jedan od retkih najviših funkcionera koji je iz prethodne vlade Vojislava Koštunice prepao kod Mirka Cvetkovića. Ministar Dačić je bio ubeđen da će ga brzo penzionisati pošto je ovaj stekao sve uslove za penziju, ali je nekim čudom Veljović uspeo da ’preživi’ sve Dačićeve pokušaje da ga pošalje u mirovinu. Veljović je na kraju ljutito poručio ministru: ’Džaba si se trudio, e tek sad neću da idem! Sad neću, ni kako ja hoću’, navodi izvor lista.
Vukova azbuka iz pera čotrića
List Danas piše o knjizi Aleksandra čotrića Vukova azbuka, koja obiluje anegdotama o lideru SPO-a. Drašković je čovek koji ume da ispriča mnogo anegdota na vrlo zanimljiv način, ali pošto se niko ranije nije setio da zapiše anegdote čiji je on akter, znao sam da će biti velika šteta ako to ne učinim, jer će mnoge zauvek biti izgubljene u varljivom pojedinačnom i kolektivnom sećanju. Smatrao sam da vredi da ih zabeležim, jer su duhovite i poučne. Ako ne budu na papiru, kao da se nisu ni dogodile, kaže čotrić koji poznaje Vuka 25 godina kao disidenta i književnika. čotrić je prvu knjigu anegdota o njemu objavio 2008. godine pod naslovom Tako je govorio Vuk.
Suspenzija, pa crna lista
Poslanici Evropskog parlamenta ljuti su na ministre unutrašnjih poslova i Dansku zbog namere da prekroje šengenska pravila i unutrašnje granice učine tvrđim, kaže za Novosti član Odbora EP za građanske slobode, pravosuđe i unutrašnje poslove Tanja Fajon. Uvođenje mehanizma suspenzije (bezviznog režima) daje mogućnost da se nekoj zemlji bezvizni režim prvo suspenduje na šest meseci, zatim na devet a onda se država vrati na ’crnu listu’. To će važiti za sve treće zemlje koje krše pravila a ne samo za zapadni Balkan. Konačni sadržaj ovog dokumenta se trenutno utvrđuje unutar evropskih institucija, objašnjava Fajonova.
Kriza nasankala i stručnjake i vlast
Svetska kriza uzdrmala je i srpsko tržište, plate i penzije su zamrznute, rate za kredite su povećane a one u švajcarcima – duplirane, ali se u lošoj proceni po pitanju kredita nisu istakli samo građani. Nekoliko ekonomista uzelo je stambene kredite u švajcarskim francima, piše Politika. Među njima i Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta. Bivši ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić građane je uveravao da švajcarci nisu rizični. U toj činjenici neki državni zvaničnici vide razlog da nezvanično spočitaju članovima Fiskalnog saveta, jer ukoliko nisu u stanju da finansijski stabilizuju sopstveni budžet, kako će onda predložiti mere za stabilizaciju državne kase. Međutim, i mnoge predstavnike vlasti kriza je takođe ’nasankala’, navodi list.
Supervizori ispravljali greške nastavnika
Pojačan kontrola u sprovođenju male mature i pregledanju testova dala je rezultate: dva učenika udaljena su sa završnog ispita, prvi sa testa iz srpskog zbog galame a drugi s testa iz matematike zbog bubice, piše Politika. Supervizori su 34 puta intervenisali ispravljajući greške u pregledanju testova iz maternjeg jezika. Broj intervencija biće veći kada mu se dodaju moguće ispravke posle provere valjanosti ocenjivanja radova iz matematike. Pomoćnik ministra prosvete i nauke Zoran Kostić kaže da je novina da supervizori nadgledaju i rad pregledača i imaju obavezu da pregledaju određeni uzorak već ocenjenih radova.
Prijavljivanje brucoša u Beogradu
Vrata za nove brucoše prvi danas otvaraju fakulteti Univerziteta u Beogradu, dok su ostali univerziteti u Srbiji i više škole prihvatili preporuku Ministarstva prosvete da zbog vanredne situacije u februaru i produženja školske godine pomere upis za nedelju dana, tako da će se tu mladi upisivati od 27. juna do 18. jula. Vlada je donela odluku da će se u novoj školskoj 2012/2013. na osnovnim akademskim, strukovnim i master studijama o trošku budžeta školovati 36.233 studenta, što je za 3,2 odsto više nego prošle godine, piše Politika.
Srbija na dnu praokeana
Srpski geolozi kažu da su rođaci Vike, Kike i mamuta čiji su fosili nedavno otkriveni u Viminacijumu, bili do pre nekoliko decenija najpoznatija morska čudovišta u našoj zemlji. Kako pišu Novosti, alasi su često u mrežama nalazili ogromne kosti iz mulja Save i Dunava a zatim ispredali mitove o monstrumima koji su tu živeli pre biblijskog potopa. Riznica gigantskih zuba, kljova i kostiju izronila je između dva svetska rata kada su se na rekama pojavili veliki brodovi-bageri koji su kopali šljunak i pesak. Panonsko more je, tvrde naučnici, tokom 30 miliona godina nadolazilo i povlačilo se, da bi pre 600.000 godina konačno nestalo kroz đerdapsku klisuru. Tlo Srbije na kojem danas živimo, najduži je deo istorije bilo na dnu praokeana i mora u kojem su živeli ljuskari i korali. Od njihovih fosila stvoreni su bregovi Topčidera, Tašmajdana i Kalemegdana. Puzale su čudne praživotinje – trilobiti i džinovski vodeni škorpioni, navodi list.
Barozo: Evropa neće lekcije
Samit Grupe 20 najvažniji svetskih ekonomija u meksičkom odmaralištu Los Kabos nije uspeo da prikrije nervozu između dve strane Atlantika, piše Politika. Prvo je predsednik Evropske komisije Manuel Barozo odbrusio da Evropa nije ovde da joj se drže lekcije o demokratiji i ekonomiji, da kriza nije počela u Evropi već u Severnoj Americi. Nešto kasnije je nemačka kancelarka Angela Merkel predsednika SAD podsetila da i SAD imaju problem prezaduženosti kome mora da se posveti pažnja.
Prevaranti ponovo u akciji
Grupa Gem collection čiji su pojedini članovi pre devet godina hapšeni jer su se obogatili zloupotrebljavajući lakovernost i građansku naivnost, ponovo hara Srbijom i zemljama u regionu, pišu Novosti. Oni su u oktobru 2003. optuženi za organizovanu nelegalnu trgovinu i osuđeni na godinu dana zatvora, uslovno na pet a optužnica je obrazložena neovlašćenim posredovanjem u trgovini proizvodima firme ’Fit for success academy’ sa Gibraltara, sadržan u četiri knjige pod nazivom ’Kurs – uspešan put’. Građani su knjige plaćali 2.290 evra koji su se slivali na račun firme na Kipru. Međutim, grupa iz iste organizacije od prošle godine ponovo mami lakoverne i to sličnom knjigom Put ka uspehu.
Osuđeni bivši čelnici DB-a
Viši sud osudio je bivše čelnike Državne bezbednosti za neuspeli atentat u Budvi na Vuka Draškovića na ukupno 22 godine zatvora. Bivši šef DB-a Milan Radonjić osuđen je na osam godina a načelnici Trećeg i Šestog odeljenja Stevan Basta i Ratko Romić, na po sedam godina, zbog pripreme atentata 15. juna 2000. Predsedavajuća suda navela je, prenosi Danas, da su optuženi krivi zato što su prikupljali podatke o kući u kojoj je boravio Drašković u Budvi i njegovom privatnom obezbeđenju iz SPO-a. Te podatke dostavili su neposrednim izvršiocima Branku Berčeku, Leonidu Milivojeviću i Nenadu Iliću, koji su pravosnažno osuđeni za to krivično delo.
Niko iz Vojske nije zvao roditelje kadeta
Niko od zvaničnika Vojske Srbije do juče popodne nije obavestio porodicu tragično nastradale Miline Mine Miletić (23) iz Gornjeg Milanovca o detaljima i uzrocima nesreće na Pasuljanskim livadama. Minini roditelji i mlađi brat obaveštavaju se o nesrećnom događaju samo iz medija. Kivni smo na ovakav odnos Vojske prema Mininoj porodici. Bio je osnovni red da ih o svemu upoznaju i da im kažu kako je njihovo dete nastradalo. Nije nam jasno kako se projektil našao na tom terenu, kada je tu zabranjena upotreba bojevog oružja, kaže za Novosti jedan od Mininih rođaka.
Blic dodaje da se sedmoro povređenih oporavlja na VMA a da njihove sobe čuva vojna policija.
Ukrajina eliminisana sa EP
Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se u četvrtfinale Evropskog prvenstva pošto je savladala jednog od domaćina šampionata, selekciju Ukrajine sa 1:0 u meču poslednjeg, trećeg kola grupe D koji se igrao u Donjecku. Jedini pogodak viđen je na samom startu drugog dela igre i to posle katastrofalne reakcije golmana Ukrajine, Pjatova, piše Pres. Selekcija Ukrajine je pre ovog meča imala tri boda i samo joj je pobeda garantovala plasman u četvrtfinale. Da je glavni sudija Mađar Viktor Kasai priznao pogodak Devića u 62. minutu, možda bi bilo sve drugačije, navodi list.