Ime Nader Ali Saburi Hadžidži vam sigurno ništa ne znači. Za Nadera Šrudera biste možda pomislili da je nemački državljanin. Ruiz Leonardo deluje kao Brazilac ili Portugalac? Zapravo, reč je o jednoj te istoj osobi, dobro poznatoj u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Nemačkoj, Južnoj Americi, Iranu, Indoneziji.
Odskoro je ova osoba, čija biografija liči na film „Catch Me If You Can“, žitelj centra Beograda.
Naš glavni grad je postao polazna tačka za kršenje američkih sankcija Rusiji, a to je otkriveno sasvim slučajno, birokratskom odlukom Ministarstva trgovine SAD.
„KO JE NADER ALI SABURI HADŽIDŽI?“
Nader Ali Saburi Hadžidži (eng. Nader Ali Saboori Haghighi), pilot poreklom iz Irana, jedno je od lica kojim je američka administracija 4. aprila ove godine izrekla zabranu izvoza zbog kršenja carinskih regulacija. Američko Ministarstvo trgovine je preko svoje Kancelarije za sprovođenje izvoznih propisa izdalo zahtev za privremeno ukidanje prava na izvoz, u trajanju od 180 dana, firmi ExHigh Air Space, Džefriju Čune Omaribu i glavnom junaku ove priče.
Zahtev Kancelarije bazira se na saznanjima da su kažnjena lica u svom posedu imala kontrolisane avionske delove, i da su nameravala da ih steknu još. Krajnja namera je bila da se delovi aviona preprodaju u Rusiji, što se protivi trenutnoj regulaciji.
Zašto nas zanima švercer avionskih delova, pritom Iranac koji nema nikakve veze sa Srbijom?
Dok su pomenuti privredni subjekti prijavljeni u Keniji, Hadžidžiju je kao mesto prebivanja označen upravo Beograd, strogi centar grada, Dalmatinska ulica.
„FANTOMSKI PILOT“
Priča o Hadžidžiju kreće krajem devedesetih godina prošlog veka, kada je prvi put uhapšen u američkoj saveznoj državi Arizoni.
Tamo je optužen i osuđen za nekoliko krađa avionskih delova, kao i za lažno predstavljanje.
Nakon izlaska iz zatvora gubi mu se svaki trag. Proći će mnogo godina pre nego što se Hadžidži opet pojavi, ovog puta u Švajcarskoj i pod drugim imenom – Ruiz Leonardo. Shvatio je, međutim, da ga policija istražuje zbog prevare, pa je pobegao iz te zemlje, da bi se krajem 2009. pojavio na aerodromu Štrausberg blizu Berlina, što mu je bila nova baza operacija.
„PAD U BORNHOLMU“
Tu je radio kao pilot Learjeta 24D sve do subote 15. septembra 2012. godine, kada se srušio u blizini aerodroma Bornholm-Rone, u Danskoj, samo sat vremena nakon što je poleteo iz Nemačke. U avionu se osim njega našao još jedan putnik, a Hadžidži je let organizovao predstavljajući se kao samostalni avio-prevoznik.
Ispostavilo se da je, nakon poletanja, Hadžidži otkazao plan leta i nastavio da pilotira bez konsultovanja mape. Kontroli leta u Danskoj je prijavio da se avion okreće ka krajnjoj destinaciji nakon čega je dobio dozvolu za sletanje.
Na završnom prilazu oba motora su otkazala. Avion je ušao u zastoj i udario u zemlju, u polju kukuruza. Preliminarna tehnička istraga otkrila je da su oba motora
otkazala zbog nedostatka goriva. Istražitelji su utvrdili da Hadžidži nije upalio pumpu u trupu aviona koja bi mu omogućila da se koristi gorivom pohranjenim u centralnom rezervoaru, već je ceo let koristio rezervoare u krilima.
Onog momenta kada su ti rezervoari bili prazni, pad je postao neminovan. Ali, sa tim padom, srušila se i Hadžidžijeva priča da je pilot, pa se otkrila široka međunarodna prevara.
KRAĐA IDENTITETA
Istražitelji su na mestu nesreće otkrili američku pilotsku dozvolu na ime Danijel Džordž.
Ispostaviće se da je Hadžidži ukrao identitet američkog pilota Danijela Džordža iz Teksasa. U registar Federalne uprave za vazduhoplovstvo (FAA), u Džordžovim podacima, stavio je svoju adresu i pozvao agenciju da mu pošalje poštom pilotsku dozvolu.
Bez dodatnih pitanja, agent FAA poslao je Naderu dozvolu sa Džordžovim imenom.
Cela prevara bi prošla neotkrivena da se pravi Danijel Džordž nije javio FAA zbog obaveštenja o novoj pilotskoj dozvoli koju je našao u svom elektronskom poštanskom sandučetu.
Uprkos tome, Hadžidži nije odustao, direktno je pozvao FAA i zatražio ponovno slanje dozvole, pritom navodeći novu adresu.
FAA je bez ikakve dodatne provere poslala dozvolu!
Ovog puta je ona našla put do Hadžidžija, a on ju je koristio da bi upravljao avionom Learjet 24D koji je svoju karijeru završio u kukuruzištu u Danskoj.
Zbog ove prevare, ali i ugrožavanja bezbednosti, osuđen je na 10 meseci zatvora, 20. septembra 2012. godine.
PILOT INDONEŽANSKE AVIO-KOMPANIJE
Hadžidži je nastavio da manipuliše FAA čak i nakon što je izašao iz zatvora u Danskoj. Nakon što je pušten na slobodu, američki tužioci su izjavili da se vratio u Iran.
Negde u tom periodu, Hadžidži je od FAA zatražio da mu se izda lekarski sertifikat. Sve što je trebalo da uradi da bi dobio sertifikat, bilo je da promeni jedno slovo u prezimenu i da izmeni godinu rođenja.
Zahvaljujući tome, Hadžidži se vraća letenju i 2014. godine dobija posao pilota u indonežanskoj avio-kompaniji Susi Air, pod imenom Nader Šruder. Novi poslodavci u Indoneziji se nisu dali tako lako zavarati. Vrlo brzo su otkrili da broj pasoša koji je dostavio nije njegov i o svemu obavestili vlasti SAD.
Uhapšen je u Panami nakon što je sleteo avionom na tamošnji aerodrom. Ubrzo je i izručen američkim vlastima. Dana 9. marta 2015. godine, osuđen je u Hjustonu na 27 meseci zatvora zbog korišćenja ličnih podataka ukradenih od američkog pilota Danijela Džordža kako bi na prevaru dobio FAA sertifikat pilota transportne avijacije i sertifikat instruktora letenja.
Zatvor po svemu sudeći nije ubio želju za letenjem kod Hadžidžija, pa je nedugo nakon izlaska iz njega pronašao novi avion – Learjet 35, i ponovo počeo da leti.
HAPŠENJE U PARAGVAJU
Njegova nova avantura nije dugo potrajala, ponovo je uhapšen, ovog puta u Paragvaju kada je pokušao da pređe granicu sa falsifikovanim dokumentima.
Zajedno sa njim je pod istom optužnicom uhapšen i državljanin Venecuele, Hose Sosa, kog je Nader prevozio. Navodno je trebalo da organizuju beg iz zatvora jednog kriminalca.
Obojica su ušli u Paragvaj iz bolivijskog grada Kočabambe. Prema navodima jednog tužioca, odlučeno je da se naloži hapšenje pilota Nadera Saburija zbog „administrativnih nepravilnosti“ u vezi sa njegovom pilotskom dozvolom. Learjet 35, kojim su obojica ušli u Paragvaj preko Međunarodnog aerodroma Silvio Petirosi, zaplenjen je od nadležnih organa.
„PILOT U KOMŠILUKU“
Od hapšenja u Paragvaju prošlo je sedam godina, a od tada nije bilo ni traga ni glasa o ovom Frenku Abagnejlu junioru.
Tako je i bilo sve do 4. aprila ove godine kada je njegovo ime osvanulo na listi sankcija sve sa adresom u Beogradu.
Po svemu sudeći, Nader nije odustao od svog sna da se bavi pilotiranjem, samo se čini da je sa prevoza ljudi prešao na prevoz tereta.
Nedeljnik je pokušao da ga pronađe na adresi koju spominju američke vlasti – u strogom centru Beogradu, u Dalmatinskoj ulici.

Adresa na kojoj je Hadžidži prijavljen, sudeći po dokumentima američkih vlastiFoto Marko Tica
Tu se međutim nalazi stambena zgrada. Na tabli ne postoji nijedno prezime koje bi odgovaralo našem pilotu.
Stanari zgrade, poštari, niko koga smo mogli da pitamo, nije uspeo da prepozna Hadžidžija sa slike.
Poslali smo pitanja i Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije sa pitanjem da li Hadžidžija imaju u svojoj evidenciji pilota. Odgovor, međutim, nismo dobili.
Odakle onda federalnim službama SAD informacija da se on nalazi baš u Beogradu?
Imigracione službe Srbije retko, ako uopšte, proveravaju da li na mestu prebivališta zapravo stanuje prijavljeno lice.
Čovek o kom govorimo poznat je kao višestruki falsifikator, nije nemoguće da je nekom sličnom prevarom uspeo da zavede američke vlasti na pogrešan trag. Ne bi mu bio prvi put.
Bez obzira na to da li se nalazi u Beogradu ili ne, jedna stvar je sigurna.
A ona se ogleda u izjavi koju je Hadžidži svojevremeno dao novinarima Boston Globea:
„Ukoliko poznajete pravu osobu i platite pravu cenu na pravi način, nebo postaje zeleno.“
BONUS VIDEO
Post Views: 1.481