Elektronskom poštom do simpatizera

„Kao devojčica od trinćst godina doživela sam bol i tugu zbog mučkog ubistva kralja Aleksandra Karađorđevića. Danas, sa 80 godina, još veću bol, tugu, šok za velikim čovekom Zoranom, ako tako mogu da ga nazovem, borcem za pravdu, demokratiju i drugačiji, bolji život. Neka mu je večna slava“.

Ovu oproštajnu poruku bivšem premijeru Srbije, u knjigu žalosti, zapisala je Desanka đukić. Zahvaljujući aktivistima Demokratske stranke, ona se našla na Internet stranici DS tako da se misli ove penzionerke mogu pročitati u bilo kom delu sveta.

U pridobijanju simpatizera naše stranke već nekoliko godina koriste Internet. Statuti, programi, istorijat i aktivnosti nalaze se na svim veb-stranicama najuticajnijih srpskih političkih partija. Za razliku od evropskih stranaka koje preko Interneta interaktivno kontaktiraju sa građanima, domaće stranke nemaju taj vid komunikacije i sa članovima i simpatizerima se dopisuju isključivo preko elektronske pošte.

Internet intervju

Demokratska stranka je prva politička stranka u Srbiji krajem 1996. godine otvorila veb stranicu. Sajt DS-a je bio najposećeniji za vreme zimskih demonstracija pre šest godina i u toku NATO bombardovanja 1999. godine.

Tragična smrt dr Zorana đinđića diktira izgled današnje Internet prezentacija Demokratske stranke (http://www.ds.org.yu/). Na naslovnoj stranici, u crnoj boji, nalazi se slika bivšeg premijera i poziv, nadležnim organima, na srpskom, engleskom i nemačkom jeziku da se uhvate počinioci ubistva.

“ Dnevno sajt Demokratske stranke poseti oko 3500 ljudi. Zainteresovani vole da pročitaju stranačke vesti, saopštenja, ali i da se upoznaju sa programom i statutom DS-a. Veb-stranica se svakodnevno ažurira, a priprema se i prezentacija na engleskom jeziku “ kaže Dejan Nerandžić, šef informativne službe Demokratske stranke.

Demokratska stranka Srbije je u februaru 1997. godine otvorila svoju veb-stranicu. U ovoj stranci s ponosom ističu da je dr Vojislav Koštunica prvi političar sa ovih prostora koji je preko Interneta, za „Beositi“, 10. decembra 1996. godine, dao intervju.

Za razliku od ostalih političkih partija, na sajtu Demokratske stranke Srbije (http://www.dss.org.yu/) nalazi se mejling lista preko koje svi koji to žele mogu dobiti informacije o svakodnevnom radu ove partije.

“ Svi zainteresovani građani mogu se prijaviti na mejling listu i DSS će im dnevno prosleđivati informacije koje se nalaze na veb-sajtu. Najposećeniji su oni delovi sajta koji govore o radu stranke. Zbog velikog interesovanja sajt se ažurira iz sata u sat, a saopštenja opštinskih odbora iz bilo kog dela zemlje naći će se na sajtu stranke u roku od minut-dva “ kaže Miloš Mihaljević, član Demokratske stranke Srbije, zadužen za rad na elektronskoj prezentaciji stranke.

Besplatni pravni saveti

Najzanimljiviju prezentaciju na Internetu ima stranka G 17 plus (http://www.g17plus.org.yu/). Veb-stranica je postavljana u oktobru 1999. godine, u vreme kada je ova reformska stranka bila samo nevladina ekpertska organizacija, i do sada su je posetile 165.562 osobe. Kako napominje Bojan Ristić, menadžer za informacionu tehnologiju G17 plus, građani najviše posećuju pres kliping u kojem se nalaze intervjui koje su visoki čelnici ove stranke dali medijima ili na konferencijama za novinare.

“ Stranka G17 plus je relativno mlada, a pošto je u toku osnivanje opštinskih odbora širom Srbije, sajt na srpskom jeziku se svakodnevno ažurira, dok se na engleskom jeziku to radi jedanput nedeljno. Ranije smo posetiocima naše stranice preko ekspertske mreže davali i besplatne pravne savete “ rekao je Ristić.

On je rekao da će ova stranka uskoro sačiniti redizajn veb-sajta u kojem će svoje mesto naći i ankete i drugi sadržaji, kao što se to radi i u drugim modernim evropskim partijama na Internetu.

I u Srpskoj radikalnoj stranci (http://www.srs.org.yu/) smatraju da je od svih političkih partija u Srbiji njihov veb-sajt najposećeniji. Kako napominje Vladimir Stoiljković, član stranke i uređivač sajta, dnevno više od hiljadu posetilaca preko Interneta pročita novosti o radu SRS, od čega je gotovo polovina ulazaka iz inostranstva.

“ Sajt se svakodnevno ažurira. Svim članovima i pristalicama nudimo 14 stranica, a najposećeniji su oni sajtovi u kojima se nalaze saopštenja stranačkih funkcionera i isečci iz „Velike Srbije“. Na sajtu se nalazi i baner na kojem je slika dr Vojislava Šešelja, predsednika stranke, sa adresom iz Haga “ rekao je Stoiljković, dodajući da će sajt SRS biti isključivo na srpskom jeziku.