Kulturni centar Srbije u Parizu je 26. maja prošle godine počeo da obeležava veliki jubilej, pet decenija postojanja, a završni čin desio se ovih dana. Posle godinu dana bogatog programa i ulaska u šestu deceniju završeno je obeležavanje 50 godina postojanja jedne od najznačajnijih ustanova Srba u dijaspori.
Uz prisustvo velikog broja zvanica, rođendansku tortu sa brojem 51 i koktel, bilo je svečano i veselo, kao i na početku proslave u maju 2023. Među zvanicama su bile ambasadorke Srbije i Bosne i Hercegovine Ana Hrustanović i Bojana Kondić Panić, Cile Marinković, poznati naš slikar, Toma Garevski, arhitekta, Marija Praizović, koordinatorka dopunske nastave na srpskom, Saša Pešić, predsednik udruženja Svi Srbi u Parizu, Marija Marinković i Jelena Radenković iz udruženja Kragulj, Blaženka Trivunčić, doktorantkinja na Univerzitetu Sorbona, učiteljice Milija Jevremović, Katrina Strailović, Biljana Knežević i drugi. Svi oni su prisustvovali zatvaranju izložbe “Igra ruku, nevaljala igra” Eme Bregović, mlade umetnice, ćerke slavnog muzičara Gorana Bregovića, čime je okončano obeležavanje pola veka Kulturnog centra Srbije u Parizu.
Bilo je više od 50 izložbi, književnih večeri i raznih drugih kulturnih događaja koji su, kaže Natali Beljanski, direktorka Kulturnog centra Srbije u Parizu, zaokružili jednu epohu.
– Počeli smo prošle godine velikom izložbom Save Šumanovića, jer su tako veliki jubileji, kao što je ova 50-godišnjica, uvek momenat da se setimo prošlosti i da planiramo nove izazove i da dobijemo neku novu inspiraciju za budućnost. U tom smislu, mislim da na dobar način i završavamo, izložbom jedne mlade umetnice Eme Bregović, koja je aktuelna i na srpskoj i francuskoj sceni, i upravo na taj način nastavlja tradiciju onih starih umetnika koji su povezivali Srbiju i Francusku – istakla je Natali Beljanski.
Prikazan je i video-zapis sa nekih od događaja tokom proslave jubileja u prethodnih godinu dana, a pojedini među prisutnima su posebno vezani za KCS, kao što je čuveni Cile Marinković.
– Moja prva izložba je bila davne 1977, u tada tek otvorenom jugoslovenskom Kulturnom centru koji se nalazio u ulici Kolize, blizu Jelisejskih polja – seća se Marinković.
Saša Pešić, predsednik udruženja Svi Srbi u Parizu, navodi da ovaj značajan događaj potvrđuje važnost Kulturnog centra Srbije kao mesta okupljanja umetnika i ljubitelja kulture, ali i naše dijaspore uopšte.
Gosti su uživali u prijatnom ambijentu, a atmosfera je bila ispunjena radošću i zajedništvom. Svi prisutni su, uz vatromet i tortu, poželeli KCS još mnogo uspešnih godina. Proslava 50. rođendana Kulturnog centra bila je ne samo prilika za retrospektivu i slavlje dosadašnjih uspeha, već i inspiracija za buduće projekte i aktivnosti kojima će promovisati srpska kultura u francuskoj prestonici.
Istorijat na filmu
Istorijat Kulturnog centra i njegove aktivnosti kao najznačajnije srpske institucije kulture u svetu ostaće zabeleženi i na filmu.
– Mogu da kažem da će se 2024. završiti promocijom dokumentarnog filma “Uprkos vetru”, koji će pokazati celu ovu godinu proslave jubileja, ali i retrospektivu rada KCS u Parizu u prethodnih 50 godina – kaže Natali Beljanski.
Dokumentarac “Uprkos vetru” režira Vladan Jocić, dopisnik RTS iz Pariza.
Promoteri Srbije
Ambasadorka Ana Hrustanović je, između ostalog, publici predstavila kompletan tim Kulturnog centra Srbije koji sačinjavaju Vesna Filipović Nikolić, Dijana Koprivica, Sara Matić, Stefan Lukač i Nenad Milosavljević. Ona je rekla da ove mlade ljude posle godine obeležavanja jubileja sada čeka veliki posao promotera Srbije tokom Olimpijskih igara.