Himnu je otpevao hor novosadske Osnovne škole "Miloš Crnjanski", a zatim se publici predstavilo gotovo 300 učesnika, članova osam kulturno-umetničkih društava iz Budimpešte, Trebinja, Bačke Palanke, Kljajićeva, Veternika, Bačkog Graca, Rumenke i Busije kod Beograda.
Izaslanik predsednika Republike Srbije Marko Đurić rekao je da politika Vlade i predsednika Aleksandra Vučića "podrazumeva pomoć Srbima, svima i svuda".
"Naše opredeljenje je očuvanje našeg identiteta jer živimo u teškom vremenu kada ima onih kojima smetaju Srbi i Srbija. Svedoci smo pritiska na Srbe u regionu, proteruju naš jezik iz škola, ruše ćirilične table i zato je važna snažna podrška državnih instutucija kojima pružamo garancije za opstanak našeg naroda koji je autohton u zemljama u regionu", poručio je Đurić.
Jedan od domaćina manifestacije, predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, istakao je dva cilja, afirmaciju kulture Srba iz devet zemalja regiona, ali i očuvanje njihove duhovnosti.
"U regionu živi dva milona Srba. U šest zemalja položaj je težak, Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori i Albaniji, u Sloveniji i nemamo priznat položaj nacionalne manjine, a relativno je dobar u Mađarskoj i Rumuniji. Zato je potrebno osnovati posebnu državnu instituciju, ministarstvo ili kancelariju koja bi se bavila poboljšanjem položaja i rešavanjem problema Srba u regionu", rekao je Linta.
Sada već tradicionalnom festivalu folklora Srba iz Krajine, Republike Srpske i Federacije BiH prisustvovali su i ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić, pokrajinska sekretarka za kulturu i informisanje Dragana Milossević i predsednik skupštine Grada Novog Sada Zdravko Jelušić.
Organizatori su obećali da će nastaviti s naporima da omasove festival folklora koji je u Novom Sadu postao prepoznatljiv kao tradicionalno okupljanje Srba iz regiona.