Ministar ekonomije Mlađan Dinkić i potpredsednik „Fijata“ Afredo Altavila potpisali su u Beogradu Memorandum o razumevanju, strateškoj saradnji i zajedničkom ulaganju koji predviđa formiranje zajedničke kompanije u kojoj bi torinska fabrika imala 70 odsto, a država Srbija 30 odsto vlasništva. Posle 55 godina, ovo je druga poseta delegacije „Fijata“ Beogradu na tako visokom nivou. Poslednji takav ugovor potpisali su nekadašnji prvi čovek kompanije iz Torina đani Anjeli i nekadašnji predsednik bivše SFRJ Josip Broz Tito.
Torinska fabrika automobila namerava da u Kragujevcu do kraja 2009. godine otpočne proizvodnju potpuno novog modela automobila A klase, a planiran obim proizvodnje je 200.000 automobila godišnje. Predviđena investicija je 700 miliona evra. U drugoj fazi, do kraja 2010. godine „Fijat“ bi trebalo da počne proizvodnju još jednog modela B klase, čime bi ukupna proizvodnja u „Zastavi“ porasla na 300.000 vozila godišnje.
Svaki četvrti – „fića“
Proizvodnja automobila u „Zastavi“ započeta je 1953. godine i od tada je proizvedeno više od četiri miliona automobila, od čega čak četvrtina su bile popularne „fiće“ („zastava“ 750), koje su poslednji put sa proizvodne trake sišle 18. oktobra 1985. godine. Kao rekordna, u istoriji „Zastave“ upisana je „zlatnim slovima“ 1989. godina kada je u sopstvenom proizvodnom programu i industrijskoj korporaciji proizvedeno 220.000 vozila. „Zastava“ je tada imala 53.337 zaposlenih, a u proizvodnju je bilo uključeno 280 preduzeća iz 130 gradova tadašnje Jugoslavije.
– Dolazak „Fijata“ znači oporavak domaćeg metalskog kompleksa i dolazak stranih proizvođača za proizvodnju delova, pri čemu će oni biti locirani ne samo u Kragujevcu, već i u drugim gradovima Srbije. To neće biti samo fabrike automobila, sa njima dolaze i proizvođači komponenata, što znači zapošljavanje velikog broja ljudi u metalskom kompleksu. Neće sve biti u Kragujevcu, mi ćemo tražiti da se, recimo, elektronika locira u Nišu i svuda gde ima raspoložive radne snage – rekao je Dinkić i naglasio da je „Fijat“ zainteresovan da u Kragujevcu proizvodi, a ne da sklapa, potpuno nove modele svojih automobila.
Kako je za ulaganja u „Zastavu“ bio zainteresovan i nemački „Folksvagen“, Ministarstvo ekonomije priprema predlog da država subvencioniše eventualnu grinfild investiciju kroz koju bi Nemci izgradili potpuno novu fabriku automobila.