U proteklih godinu dana, rezultati humanitarnog rada fonda ogledaju se u pomoći narodnim kuhinjama na Kosovu i Metohiji, svakog meseca u vrednosti od 100.000 dinara, obezbeđivanju vozila za decu sa posebnim potrebama u Varvarinu u vrednosti od 10.000 evra, pružanju pomoći Centru za kolektivni smeštaj raseljenih lica na Brezovici u vrednosti od 3000 evra, kao i humanitarnim i patriotskim udruženjima, uključujući i udruženje Jadovno, za redovna poklonička putovanja u mestima stradanja Srba na Velebitu i Pagu.
To udruženje je od osnivanja pre 17 godina do danas u humanitarne potrebe u zemlji uložilo više od 5 miliona evra.
„Finansijeri su iz našeg rasejanja, pre svega evropskog. Treba posebno pomenuti naše rasejanje u Švajcarskoj. Samo njihovim sredstvima podignut je most kod Varvarina“, ističe Miloje Ž. Milićević.
Još jednom je upućena zahvalnost Ministarstvu spoljnih poslova Srbije što je posle 15 godina vratilo 30 hiljada evra, Fondaciji Sanja Milenković, iz koje se stipendraju talenti iz matematike i tehničkih nauka.
To je samo deo novca koji se nalazio u depozitima diplomatsko – konzularnih predstavništava, blokiran pre 17 godina, i fond očekuje da će i preostala sredstva biti vraćena.
„U narednom periodu mi ćemo nastaviti sa humanitarnom aktivnošću i očekujemo da će skupština prihvatiti stav da se nastavi humanitarni rad u skladu sa prioritetima i ograničenim mogućnostima“, kaže Živadin Jovanović
Kao trajna humanitarna institucija srpskog naroda, Fond će u buduće sačuvati osnovnu imovinu u nesmanjenoj vrednosti, ulažući u svoje humanitarne aktivnosti samo nove prihode. I zato je, na ovogodišnjoj sednici skupštine, upućen poziv svima u rasejanju da prilozima i donacijama pomažu u rešavanju rastućih humanitarnih problema u matici.
Povodom nelogičnosti oporezivanja sredstava za humanitarne potrebe po stopi od 20 odsto, što je u suprotnosti sa evropskim standardima, Fond je uputio apel državnim organima da ga oslobode plaćanja poreza.
Fond će slediti kriterijume i poštovati prioritet da prevashodno pomaže najugroženije.
Fond Dijaspora za maticu, ukupno je za poplavljena područja odvojio više od milion evra, a do sada je obnovio 22 kuće.
Miroslav Mlinar, član fonda, heroj koji je spasavao radnike RTS-a posle eksplozije NATO bombi, u invaziji na Srbiju 1999 godine, a aktivno je učetvovao i u saniranju posledica poplava 2014. godine.
„Za mene je bila fascinantna ta snaga odlučnosti da se pomogne onima kojima je u tom trenutku bilo najteže“, kaže Miroslav Mlinar, član fonda, heroj koji je spasavao radnike RTS-a posle eksplozije NATO bombi u invaziji na Srbiju 1999 godine, a aktivno učestvovao i u saniranju posledica poplava 2014 godine.
Izabrani su i novi članovi upravnog odbora i predsedništvo, a formirana je i radna grupa za pripremu realizacije odluke Sabora i matice iz 2000. godine o Srpskom domu u Beogradu, koji bi predstavljao ne samo instituciju povezivanja i saradnje matice i rasejanja već i stecište svih inicijativa za jačanje povezanosti srpskog nacionalnog bića na kulturnom, duhovnom i nacionalnom planu.