Svečanom prijemu prisustvovao i predsednik Srbije Boris Tadić. Folklor i muzika za više od 500 zvanica
Ugovor o saradnji između nemačke pokrajine Baden-Virtemberg i Srbije i osnivanje stalne Mešovite komisije dve zemlje, koji je predsednik Tadić u štutgartskom Novom dvorcu potpisao pre dve godine, doprineli su pre nekoliko dana osnivanju Društva nemačko-srpskog prijateljstva.
Na ideju za osnivanje društva došao je mladi advokat Igor Samardžić, iz Forchajma, kod Štutgarta, a njegov predlog prihvatili su i nemački političari koji sa Srbijom sarađuju u okviru pomenute Mešovite komisije.
Nije nam bilo teško da osnujemo Društvo, bilo je naporno da organizujemo jedan veliki skup Nemaca i Srba – rekao je Samardžić. – Ipak, trud se isplatio i promotivni skup održan je u vreme redovnog zasedanja Mešovite komisije 25. oktobra, na kome je srpsku stranu predvodio potpredsednik Vlade Božidar đelić.
Na veliku radost organizatora, pozivu se odazvao i predsednik Srbije Boris Tadić. Posle intoniranja himni Srbije, Nemačke i Evropske unije, Tadić je pred više od 500 zvanica poručio:
– Pozdravljam ideju za osnivanje Društva, uz nadu da će produbljenju odnosa uzajamnog poverenja i prijateljstva doprineti i oko 700.000 Srba koji žive u Nemačkoj. Očekujemo da Nemačka podrži i utiče na druge članove EU da učine isto, kako bi Srbija postala kandidat za pristup Evropskoj uniji.
U umetničkom delu programa prisutne je zadivio pijanista Igor Aleksandar Knebel (14), čija je majka Srpkinja i folklorni ansambl društva Dositej Obradović. U pratnji srpskog predsednika bili su, pored članova zvanične delegacije, ambasador Ivo Bisković i generalni konzul u Štutgartu Pero Janković.
ZLATAR
PO dolasku u Štutgart Tadić je razgovarao sa novim predsednikom pokrajinske vlade Vinfridom Krečmanom (Stranka zelenih) i socijalistom Nilsom Šmidom. U zlatnom gradu, kako se Forchajm zbog industrije nakita naziva, u jednoj od čuvenih zlatara okušao se i kao majstor u izradi prstena!