Na trecem sastanku odbora Saveta dijaspore za Kanadu, održanom prošlog vikenda u Srpskom centru u Misisagi, izabrana je devetoclana radna grupa ciji je zadatak da do aprila 2003. godine pripremi platformu delovanja i osnivanje jedinstvene kanadsko-srpske organizacije – kongresa.
Ova organizacija bi pod svoje okrilje okupila udruženja, zainteresovane pojedince i grupe koji bi delovali u istom pravcu: osnaživanju i ujedinjenju intelektualnih i duhovnih potencijala Srba na prostorima Kanade, kako bi se ostvarila bolja komunikacija sa kanadskom, srpskom i crnogorskom vladom i za brojnu srpsku dijasporu utvrdila nova polja delovanja u cilju ocuvanja i zaštite srpskog identiteta.
Treca šansa za ujedinjenje
Draga Dragaševic prisutnima je ukratko predocila istoriju naseljavanja Srba u Kanadi, napomenuvši da je ovo treci pokušaj stvaranja jedinstvenog oblika delovanja Srba u toj zemlji. Za prošla dva – Srpski nacionalni komitet iz 1962, cije je delovanje prestalo godinu dana kasnije pojavom raskolništva u Srpskoj pravoslavnoj crkvi, te Kanadsko-srpski savez nastao 1988, ciji se rad ugasio posle šest godina – ocigledno nije bilo dovoljno snage, saglasnosti i volje. I ovaj treci pokušaj institucionalizovanog ujedinjenja Srba nece, kako je naglašeno, imati veci uspeh ukoliko srpska zajednica u Kanadi ne prevazide podele koje su i danas prisutne.
Radna grupa bi odmah trebalo da pocne da organizuje bazu podataka o organizacijama, udruženjima i medu pojedincima koji, potencijalno, mogu postati clanovi te kišobran organizacije, da vodi racuna o primerenoj zastupljenosti stare, nove i generacije Srba rodenih u Kanadi, kao i da prikupi sredstva za organizovanje susreta kanadskih Srba na kome bi se oformila jedinstvena kanadsko-srpska organizacija.
Nikola Pašic, predsedavajuci na sastanku, izrazio je nadu da je u toku proces stvaranja neceg što je za Srbe neocekivano – jedinstvene organizacije koja bi izrazila volju i zaštitila potrebe vecine.
Stevan Ivancevic je istakao da je smena generacija u zajednici veliki problem, da novodošli one koji ne znaju jezik i koji su rodeni u Kanadi i ne smatraju Srbima. S druge strane, Srbi „starosedeoci“ ne prihvataju „novodošle“. Delimo se i po geografskom principu, u crkvi još uvek tinja podela, u zajednici nema puno sadržaja koji bi privukli mlade ljude takoda slika, kako je istaknuto, nije baš optimisticna.
Clanovi radne grupe
Clanovi radne grupe za organizovanje jedinstvene srpske organizacije u Kanadi su: Nikola Pašic, advokat u penziji, unuk poznatog radikala Nikola Pašica, Stevan Ivancevic, ucitelj i bivši predsednik Centra za mir na Balkanu, Slavica Nedeljkovic-Klajn, Blagoja Ristic, producent Srpske televizije iz Toronta, Saša Ciric, dr Biljana đordevic, stomatolog, Mirko Stokanovic, vlasnik lokalnih „Novina“, Saša Stanojevic i Miško Zdravkovic, vlasnik putnicke agencije „Slavija travel“.
Rajko Šeat je posebno naglasio neobjašnjivu pasivnost tzv. nove emigracije koja je, istovremeno, izuzetno perspektivna jer je sacinjavaju relativno mladi, obrazovani ljudi, koji su u naponu svoje stvaralacke moci. Oni, ipak, za sada, ne mogu da prevazidu probleme svoje integracije, privikavanja, shvatanja da su u kanadskom društvu mogucnosti za emigrante ipak ogranicene.
Ono što bi se moglo i trebalo paralelno uraditi sa procesom stvaranja jedinstvenog oblika organizovanja Srba u Kanadi, zakljuceno je, jeste i formiranje profesionalnih udruženja kao što su udruženje lekara, advokata, inženjera…
Nikada nam drugi nece pomoci ukoliko sami sebi ne pomognemo, ne organizujemo se i ne ujedinimo naše moci u stvaranju boljeg života za naše potomke u ovoj zemlji, receno je na kraju sastanka odbora Saveta dijaspore za Kanadu.