Gardijan: „Američki avioni biće podrška za BiH uoči planirane proslave srpskih nacionalista“

gardijan:-„americki-avioni-bice-podrska-za-bih-uoci-planirane-proslave-srpskih-nacionalista“

Dva borbena aviona preletala su juče Bosnu. To su bili američki avioni, koji su uoči „nacionalističke parade koju planiraju srpski separatisti, u vreme visokih tenzija“, leteli u znak podrške Bosni, piše Gardijan.

Let koji su izveli avioni F16, zajednička je vežba sa bosanskim snagama, ali i pokazivanje posvećenosti SAD teritorijalnom integritetu Bosne, saopštila je američka ambasada u Sarajevu.

„Bosna je suočena sa secesionističkim težnjama“, rekli su iz ambasade SAD.

Avioni su nadletali Tuzlu i Brčko, ali se njihova buka mogla čuti i u Banja Luci, glavnom zapadnom gradu bosanskih Srba. Kako se u tekstu britanskog medija dalje navodi, danas je godišnjica proglašenja Republike Srpske, kao otcepljene države.

„Proslave i parade paravojnih snaga, gest su prkosa bosanskoj državnosti. Ustavni sud ih je zabranio kao diskriminatorne prema onima koji nisu Srbi. Proglašenje Republike Srpske je u januaru 1992. godine pokrenulo građanski rat i kampanju etničkog čišćenja Muslimana i Hrvata u kojoj je stradalo 100.000 ljudi.“

Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske se nasmejao komentarišući let aviona F16, i dodao da će oni „doprineti obeležavanju godišnjice“.

U govoru uoči praznika, Dodik je ponovio svoj dugogodišnji stav da je „cilj srpskog naroda, srpska država na tim prostorima“.

I predsednik Srbije Aleksandar Vučić je podržao Dodika, pa je najavio vatromet koji će u utorak uveče biti održan u Beogradu, u isto vreme kao i izložbe u Banjaluci i ostalim gradovima Republike Srpske.

Gardijan dalje piše da „ovogodišnja proslava dolazi u tretnuku kada su napadi i pretnje izbeglicama, posebno bošnjačkim i hrvatskim, koji su se vratili u Republiku Srpsku sve veći, ali i da su u nedelju dvojica Srba uhapšena jer su puvala iz oružja dok su se vozili pored bošnjačke zajednice u Srebrenici“.

U jučerašnjem saopštenju ambasada SAD navela je da će Vašington reagovati ako neko pokuša da se odcepi od Bosne, kršeći državni ustav i Dejtonski mirovni sporazum iz 1995. godine, kojim je okončan rat u Bosni.

Međutim, dodaju, Dodik je stalno spreman da iznova prekrši ustav i prkosi zapadnim saveznicima Bosne.

Politički analitičar i bivši savetnik bosanskog Predsedništva, Haris Imamović, rekao je da je „zapadni donosioci odluka nemaju dovoljne mehanizme za odvraćanje pritisaka. Oni nemaju čvrstu moć. Letovi aviona su dobrodošli, ali nisu dovoljni da pokažu američku odlučnost“.

„Kredibilitet SAD je narušen pomirljivom politikom prema separatističkim Srbima i Hrvatima u Bosni, kao što je, na primer, prihvatanje stvaranja državne vlade prošle godine, koja im je dala značajna ovlašćenja, i stavila ministarstvo bezbednosti pod kontrolu jednog od Dodikovih političkih partnera“, dodao je Imamović.

Predsednica odbora za spoljne poslove britanskog parlamenta, Ališa Kernas, rekla je da je „zajednička operacija američkog ratnog vazduhoplovstva i bosanske vojske dobrodošla kao sredstvo odvraćanja pritisaka“.

„Volela bih da se Velika Britanija ponovo pridruži EUFOR-u, NATO trupama stacioniranim u Brčkom, kako bismo radili na sankcionisanju Dodika i njemu bliskih ljudi“, dodala je Kernas.

Post Views: 39

Originalni tekst