čak 90 odsto bivših „crvenih beretki“ radi kao obezbeđenje na Bliskom istoku i u Africi, gde čuvaju biznismene i zavode red
Većina pripadnika rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO) stacionirala se tokom proteklih meseci u zemljama Bliskog istoka i u Africi, saznaje Kurir. Naime, bivši članovi „crvenih beretki“ koji su 2003. godine, posle odluke da se jedinica raspusti, otišli iz službe, kao i veliki broj njihovih kolega koji su najpre prebačeni u Žandarmeriju, a zatim napustili i ovu jedinicu, idući trbuhom za kruhom završili su kao telohranitelji u zemljama Bliskog istoka i u Africi!
Bivši pripadnik JSO koji je iz razumljivih razloga insistirao na anonimnosti ispričao je za Kurir zašto je odlučio da ode u Irak, iz koga se uskoro seli u Sudan.
– Kada je jedinica raspuštena, prebačen sam u Žandarmeriju. Međutim, tamo sam trpeo ponižavanja od kolega. Raspitujući se za neki drugi posao, a po preporuci jednog prijatelja koji je i sam bio u JSO, došao sam do agencije koja se bavi poslovima obezbeđenja u zemljama kriznih područja – priča naš sagovornik.
Uskoro je odlučio da ode u Irak na tri meseca.
– Za ovu zemlju sam se odlučio jer je većina bivših pripadnika došla u nju da radi, i svi su bili prezadovoljni. Znao sam da je opasno, ali to mi nije predstavljalo problem jer ipak sam profesionalac. Kada sam stigao tamo, video sam da nije baš toliko problematično. Moj zadatak je bio fizičko obezbeđenje jednog američkog biznismena, investitora koji je došao u Irak radi ulaganja – priča naš sagovornik.
U zavisnosti od toga da li svog šefa obezbeđuje na terenu ili u gradu, ova bivša „beretka“ ponekad svoj novi posao obavlja u uniformi, a ponekad u civilu.
– Svi mi koji se bavimo obezbeđenjem smešteni smo po zatvorenim blokovima. Tu su nam obezbeđeni i prenoćište i hrana. Do sada sam u Iraku bio tri puta po tri meseca i zaradio sam oko 40.000 dolara. Trenutno se spremam za odlazak u Sudan, jer je tamo bio građanski rat. Mnogo je opasnije, ali se i više plaća. Radim ono što znam i trudim se da obezbedim egzistenciju svojoj porodici – objašnjava ova bivša „beretka“.
RAD, RED I DISCIPLINA
Zainteresovani ovom pričom, uspeli smo da stupimo u kontakt sa gazdom jedne od agencija za profesionalno obezbeđenje koje šalju naše ljude u države na kriznim područjima.
– Tačno je da su naši ugovorci uglavnom pripadnici nekadašnje JSO. Skoro 90 odsto ugovoraca su bivše „beretke“ i, iskreno rečeno, oni su nam i najbolji kadar. Naviknuti su na disciplinu, ne prave probleme i vrlo odgovorno obavljaju poslove koji su im povereni. Oni uglavnom odlaze u Irak, ali su sada aktuelni Haiti i Sudan, jer su to zemlje u kojima su bili građanski ratovi i čije vlasti pokušavaju da uspostave red. Što se tiče podatka o tome kolike su zarade, to je poslovna tajna i zavisi od težine posla – objasnio nam je gazda ove agencije.