Većina gej roditelja u Srbiji su žene, koje najčešće dete donose iz prethodne heteroseksualne veze…
Iako u srpskom zakonodavstvu ne postoji bilo kakav oblik zakonski priznate istopolne zajednice, kao ni mogućnost usvajanja dece od strane istopolnih partnera, u Srbiji postoje porodice sa dve mame ili dvojicom tata, a nedavno je pokrenut i sajt namenjen gej populaciji koja odgaja decu.
Preciznih podataka o broju dece koja žive sa roditeljima istog pola u Srbiji ne postoji, a najčešće su u pitanju deca iz prethodnih heteroseksualnih veza/brakova, ali ima i onih LGBT osoba koje odluče da samostalno dobiju i odgajaju dete.
– Iako ne postoji zakonski okvir, ljudi koji odluče da žive zajedno snalaze se na različite načine. Ženama, odnosno lezbijkama, lakše je, jer mogu da rađaju, pa se odlučuju da sa nekim gej ili hetero prijateljem dobiju dete koje kasnije čuvaju sa svojom partnerkom – kaže za 24 sata Boban Stojanović iz Centra za promociju kulture nenasilja i ravnopravnosti Kvirija.
Prema njegovim rečima, upravo zato je češće da dete ima dve mame nego dvojicu tata.
– Postoje i tzv. proširene porodice, koje čine recimo dve žene i jedan muškarac, ili dva muškarca i jedna žena, tako da u praksi ideal nuklearne porodice pada u vodu – kaže on.
Stojanović dodaje i da bi, ako bi se stvorili svi adekvatni zakonski uslovi, on i njegov partner veoma rado usvojili dete.
– Smatramo da možemo da mu pružimo ljubav i imamo tu potrebu. Sasvim smo sigurni da bismo formirali jednu dobru osobu koja bi, poput nas, nastavila da menja svet nabolje. I da razbijemo stereotip: ne bi nam bilo važno da li bismo usvojili dečaka ili devojčicu, a još manje bi nam bila važna buduća seksualna orijentacija deteta. Najvažnije što treba da ostane iza nas, kao roditelja, jeste osećanje da je neko biće voljeno – kaže on.
Sajt za gej roditelje je pokrenut na inicijativu nekolicine LGBT roditelja, kako bi, navodi se u uvodniku, pomogli svojoj deci. Želja autorki sajta je da razmenjuju iskustva kako bi pomogli svakom detetu da ima lepše detinjstvo, a ideja je i da deca koja žive s gej roditeljima upoznaju i druge porodice s dve mame, dve tate ili jednim LGBT roditeljem.
Predrasude o LGBT roditeljstvu
deca odgajana u istopolnoj zajednici ili od strane jednog LGBT roditelja biće homoseksualne orijentacije.
deca koju odgajaju LGBT roditelji neće imati primer ponašanja oba pola te će zbog toga biti ili izrazito feminizirana ili izrazito muškobanjasta.
deca LGBT roditelja će biti asocijalna i depresivna/sklonija samoubistvu.
deca LGBT roditelja imaće slabije intelektualne moći i nizak nivo samopouzdanja.
deca LGBT roditelja će biti previše razmažena.
LGBT osobe su sebične i samožive osobe koje nisu u stanju da podižu decu
LGBT osobe ne mogu da grade čvrste i trajne veze, i neće biti u stanju da pruže pozitivan primer svom detetu/deci.
LGBT su promiskuitetne i preneće detetu razne bolesti.
sve je to bolesno, poremećeno, nenormalno, neprirodno, i ne treba uopšte da rađaju/usvajaju decu, nego treba da se leče.
činjenice o LGBT roditeljstvu
nema dokaza da su deca psihički ili fizički oštećena na bilo koji način zbog toga sto imaju LGBT roditelje, štaviše postoji mnoštvo dokaza da nisu oštećena u bilo kom smislu.
deca koja imaju homoseksualne roditelje imaju podjednaku mogućnost da postanu homoseksualna kao i svi ostali, oko 10%. Nijedno istraživanje nije ikada pokazalo da LGBT roditelji imaju ikakvog uticaja na seksualnu orijentaciju njihove dece.
Istraživanja tvrde da deca sa LGBT roditeljima lako nađu uzore ponašanja oba pola u svom okruženju (rodbina, komšiluk, škola) te da nemaju ništa više problema u vezi sa sopstvenim polom nego ostala deca.
Studije su pokazale da su deca sa LGBT roditeljima često otvorenijeg uma i širih shvatanja, te spremnija da prihvate druge ljude bez osuđivanja, odnosno tolerantnija.
ćerke čiji su roditelji LGBT osobe često imaju veće samopoštovanje i samopouzdanje od ženske dece heteroseksualnih roditelja, a sinovi su brižniji i manje agresivni.
na psihološkim testovima, u funkcionisanju u školi, i po ponašanju u romantičnim vezama, tinejdžeri sa istopolnim roditeljima se podjednako dobro prilagođavaju kao i njihovi vršnjaci iz hetero porodica. Najvažniji uslov za socijalnu prilagođenost i psihološku zrelost tinejdžera je kvalitet odnosa koji imaju sa svojim roditeljima.
Izvor: http://lgbtroditelji.110mb.com
Urediti zakonski istopolne zajedniceMarko Karadžić, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, kaže za 24 sata da treba zakonski urediti istopolne zajednice jer tim ljudima treba pravna sigurnost. Ako su dve osobe istog pola npr. u vezi dugo i ako ne postoji testament, onda oni nemaju nikakva prava posle smrti jednog od njih. Cilj bi trebalo da bude zdrava porodica. Poenta je da deca koja odrastaju u istopolnoj zajednici budu zaštićena, a ne da slušaju samo negativne stavove koje kod njih stvaraju nesigurnost i strah, kaže on.