Kragujevčanka Zorica Lukić, zbog neuroloških problema, počela je kliničko lečenje. Lekari sumnjaju da tridesetosmogodišnja žena boluje od multiplaskleroze, ali joj ne daju terapiju.
Zorica je uradila medicinska ispitivanja, rezultati su joj dobri, ali se i dalje loše oseća. Malaksala je, oseća slabost u nogama. Višegodišnja neizvesnost, od čega boluje, kaže, pojačava njen strah. Želela bi da joj se postavi dijagnoza, da bi počela da se leči. DNK analizom iz krvi, kod svakog čoveka, prepoznaju se rizici za dijabetes, lupus, bolesti štitaste žlezde, alergije, reumu…
Doktor Nevenka Ilić, specijalista pedijatrije i imunologije, ističe, da sada, putem DNK analize, mogu da utvrde, da li, iako u porodici postoji neka imunska bolest, drugi članovi porodice ili deca, nose rizik od obolevanja, tj. da li imaju rizični gen za određenu bolest.Ukoliko
su nosioci protektivnog gena, ne postoji rizik da obole.
"Najbitnija je prevencija", kaže dr Ilić. Ukoliko što ranije, u dečjem uzrastu, a Svetska zdravstvena organizacija preporučuje, da to bude još za vreme trudnoće, utvrdimo da je neko nosilac rizika za nasledne imunološke bolesti, tada edukujemo roditelje i same osobe, da se zaštite od neželjenih faktora iz spoljašnje sredine, koji mogu da podstaknu
bolest. Najčešći okidači su, kažu iminolozi, ishrana, aerozagađenja, hemikalije.
Zbog nespecifičnih simptoma, autoimunske bolesti, često se kasno prepoznaju. Molekularne analize, putem gena, pružaju nepogrešivu dijagnoistiku.
Doktor Dragan Vasiljević, direktor kragujevačkog Instituta za javno zdravlje, kaže da su molekularne analize putem gena, najtačnije i veoma zastupljene u svetu. Njima se dobija na kvalitetu, na tačnosti i brzini. Institut je napravio računicu, da te analize mogu značajno da doprinesu uštedama Republičkom fondu zdravstveno osiguranje.
Laboratorija je otvorena iz sopstvenih sredstava Institituta. Dozvole za molekularnu dijagnostiku, Institut je dobio od Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije "Doktor Milan Jovanović Batut ". Konkurisli su kod Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i očekuju potpisivanje ugovora, kako bi to postala procedura, koju građani mogu da obave na lekarski uput.
U Srbiji, po rečima Vasiljevića, DNK analize, pre svega sa potrebe transplantacije organa, rade se samo u Beogradu i to besplatno. U Kragujevcu, koštaju, od 5.000 do 20.000 dinara. Kragujevčani se nadaju pozitivnom odgovoru iz RFZ0-a, kako bi vazne zdravstvene analize, čiji je cilj očuvanje zdravlja stanovništva, postale dostupne većem broju građana.
rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542