GLASAJTE ZA DJAVOLJU VAROS

*U toku je izbor za sedam svetskih cuda prirode, a
DJAVOLJA VAROS je jedan od kandidata! Glasajte do kraja 2008. godine na sledeci nacin:*

*Na sajtu www.new7wonders.com
kliknuti na Zemljinu kuglu – pojavice se mapa sveta.Na mapi treba kliknuti na Evropu i pojavice se spisak od 31 kandidata, a Srbija je na devetom mestu. Kada se klikne na DJAVOLJA VAROS, ROCK FORMATION, ispod
kratkog opisa crvenim slovima pise VOTE FOR DJAVOLJA VAROS*

*Posto mora da se glasa za jos 6 mesta na svim kontinentima, vazno je nikako ne glasati za kandidata koji ima opis ROCK FORMATION, poput Kapadokije. *

*Glasajte za preostalih 6 mesta za bilo sta drugo sto nije rock formation jer to nije direktna konkurencija Djavoljoj varosi.*

*VELIKI POZDRAV!

đAVOLjA varoš je naš usud i prokletstvo, jer se svi u Kuršumliji osećamo kao roditelj koji ima genijalno dete, ali nema novca da ga školuje.
Gledajući u jezive figure u đavoljoj i Paklenoj jarugi arheolog Julka Kuzmanović teško uzdiše. Gde je mnogo istorije, malo je sreće. čemu priča o neolitskoj kući, staroj 7.000 godina, srednjovekovnom gradu ili dve najstarije nemanjićke crkve, kada se u kuršumlijski kraj iz Beograda stiže sporije nego do Soluna.
đavolja varoš, božanski neodređenog porekla, nalazi se kraj prve prestonice Stefana Nemanje, na Internetu i u nedođiji. U vreloj tišini novi đavoli se neprestano „rađaju“, senke im mirišu na cimet, a nedavno su postali srpski kandidat za sedam svetskih čuda prirode.
Direktor Turističke organizacije Kuršumlije Radovan Tanasković, međutim, nije ozlojeđen. On se seća vremena kada su do đavolje varoši stizali samo „odabrani“, a sada mu se „smeje brk“ dok pokazuje stazu koju su prokrčili bageri, mostove, kandelabre, vidikovac, kao i lajtšou koji je u planu, uz muziku.
– Sve to uradili smo od novca iz NIP – kaže Tanasković. – Odredili su nam pola miliona evra, dali su nam samo 200.000, ali ovu turističku atrakciju uredili smo svetski i zaslužuje da ide u svet. Ozbiljno smo prihvatili kandidaturu za „sedam svetskih čuda prirode“ i ne odstupamo od toga. Trenutno, cela Kuršumlija ide na ubrzani kurs kompjutera, da bi mogli da glasaju.
Kuršumlijski kraj je, po svemu, čudesan. Ovde se nalazi jedan od 20 keltskih trouglova (šta god to značilo), a na malom prostoru su tri banjska izvora koje je napravila nimfa. Još se po beogradskim kafićima raspredaju priče da ovde žive vampiri koji šetaju sa električnim testerama, praktikuje se crna magija, vrebaju đavoli, šljive rastu u obliku pletenica, a kada se na Radan planini ugasi auto, magnetne sile ga vuku uzbrdo!
– Nije baš tako, ali magnetne sile postoje i ovde su mnogi avioni u Drugom svetskom ratu padali kao kruške, a niko ih nije gađao – kaže Žarko đurić, direktor „Planinke“. – Ovde legende štapom rasterujemo.
Legenda kaže da je o ovom kraju oduvek brinula vila, u saradnji sa Bogom. Vlada je, pak, svakodnevnu brigu o „đavoljoj varoši“ prepustila „Planinki“, firmi koja je, praktično, ničija. Ili svačija. Privatizovana je među prvima. Vlasnici akcija su radnici i sve dividende troše na ulaganje u novi posao. Izgradili su fabriku tepiha i „Prolom“ vode, motel, Lukovsku banju i počelo je renoviranje Prolom banje u koju 70 odsto gostiju dolazi privatno. Oni proizvode svu potrebnu hranu, prave sokove, pivo i vodenice pretvaraju u etnokafane. „đavole“ posmatraju kao dar od Boga.Tik uz „đavole“, kraj ostataka srednjovekovne crkve, stoji baba kao iz bajke „Ivica i Marica“. Smeška se sa oba zuba dok objašnjava svoj biznis: puni flaše crvenom vodom sa „đavolskog“ izvora i, koliko može, nosi do grada, pa prodaje. Prepakuje vodu u flašice i traži po sto dinara.
– Više sile čuvaju ovo mesto jer, iako je nauka utvrdila da voda ima mnogo gvožđa i nije za ljude, nikom ništa nije falilo – kaže Tanasković. – Lekari brane, ali je narod, čak, prepisao i doze. Recimo, koga boli želudac – čep dnevno.
čudo se desilo i kad je bio zemljotres – ni kapa sa glave nije pala nijednom od „đavola“. Ljudi, međutim, padaju, jer ovde imaju đavolski običaj da naiskap nazdravljaju gostima. Dok se iz šume približavaju trubači đavolskog osmeha, na ražnju se okreće đavolski ćevap, a čašice rakije samo sevaju u pravcu „Novosti“, koje su medijski sponzor kandidature.
U pripremi su pasoši ove varoši, iz koje se ne čuje žamor čaršije. Ovde nema dometa. Stižu jedino „Novosti“. Kraj crvenog potoka vreba zli duh iz đavolske rakije, dok se šuma oblači u jesenje boje. U tom trenutku je hrast razmakao grane i zazvonio mobilni nekom ministru u Beogradu, munja je udarila u crveni potok i svi su se zapitali da li da kupuju karte za Lisabon, gde će biti proglašenje sedam svetskih čuda prirode? Ili je sve to bila opora istina da je ovo bila još jedna propuštena šansa.

PODRŠKA
JEDINI ko je u Vladi pokazao interesovanje za besplatnu promociju Srbije putem nominacije đavolje varoši za jedno od sedam svetskih čuda prirode je Ministarstvo dijaspore. Ministar Milica čubrilo dogovorila je da će se na sajtu ovog ministarstva nalaziti link prema đavoljoj varoši, sa pozivom da se glasa na sajtu www.natural7wonders.com i da će u ličnom kontaktu našu dijasporu pozivati da pruži podršku.