GODIŠNJICA STRADANJA PRIPADNIKA JNA U BJELOVARU
HEROJSKI PODVIG MILANA TEPIćA
• Pre 16 godina major Tepić zajedno sa sedam vojnika dao je život za čast zemlje i armije kojoj je služio, a hrvatski bojovnici streljali su tri oficira i šest vojnika, koji su se predali
Major bivše Jugoslovenske narodne armije Milan Tepić pre punih 16 godina digao je u vazduh magacin municije i oružja u šumi Bedenik kraj Bjelovara da ne bi pao u ruke hrvatskog Zbora narodne garde. Braneći čast armije kojoj je služio i zemlje u čiji je opstanak verovao, dao je život, a sa njim u smrt je otišlo i sedam vojnika.
U znak sećanja na herojstvo majora Tepića mnogi trgovi, ulice, škole i druge ustanove u Republici Srpskoj i Srbiji nose njegovo ime.
Napad hrvatskih bojovnika na kasarnu „Božidar Adžija“, u kojoj je na službi bio i Tepić, počeo je 29. septembra 1991. godine. U njoj je bila stacionirana 265. motorizovana brigada JNA, a samo nekoliko nedelja ranije popunjena je regrutima na odsluženju vojnog roka.
O napadu na kasarnu Komanda brigade obavestila je i Komandu 5. vojne oblasti JNA u Zagrebu, koja je, umesto vojne pomoći, uputila Posmatračku misiju Evropske zajednice „radi posredovanja u prekidu oružanih sukoba“, koju su pripadnici ZNG-a zaustavili na prilazu Bjelovaru „zbog njihove lične bezbednosti“.
Pošto je izostala pomoć, komandant brigade pukovnik Rajko Kovačević naredio je obustavu dalje odbrane kasarne, odlaganje oružja, predaju vojnika i starešina i njihovo postrojavanje u krugu kasarne, nakon čega su „zenge“ ušetale u kasarnu iz koje se više nije pružao otpor. Jure Šimić, u svojstvu predsednika Kriznog štaba Bjelovara, naredio je da se zarobljeni vojnici i starešine skinu do pojasa, a potom je iz stroja izveo komandanta Kovačevića i njegove pomoćnike, potpukovnika Miljka Vasića i kapetana I klase Dragišu Jovanovića i na očigled vojnika ih streljao.
Prema istraživanju „Veritasa“, pored trojice pomenutih oficira u bjelovarskoj kasarni poginula su još trojica pripadnika JNA, a oko 60 starešina i 150 vojnika je zarobljeno.
Ostalo je zabeleženo da su građani Bjelovara posle ovog „herojstva“ bojovnika obilazili kasarnu u kojoj su bili izloženi leševi ubijenih oficira i u mimohodu ih skrnavili pljuvanjem i mokrenjem po njima. Nekoliko dana kasnije uniformisanalica sa fantomkama na glavama odvela je i streljala u šumi „česma“, nedaleko od mesta Malo Korenovo još šest vojnika JNA, među kojima su bila i dvojica Hrvata. DŽelati su uhapsili tom prilikom i Srbina Savu Kovača iz Bjelovara pod optužbom da je bio snajperista, ali je on igrom sudbine preživeo streljanje.
Za ubistvo šestorice zarobljenih pripadnika JNA i pokušaja ubistva jednog civila, hrvatsko pravosuđe je procesuiralo četvoricu pripadnika bjelovarske policije i do sada su dva puta oslobađani, prvi put u decembru 2001. godine od Županijskog suda u Bjelovaru, a drugi put u februaru 2005. godine od suda u Varaždinu, i to oba puta „zbog nedostatka dokaza“.