To je princip koji postoji u svim strankama, pa i u DS… ćuti i možda budeš poslanik. A za pola parlamenta rođena žena ne bi glasala!
Predsednik SO Inđija Goran Ješić najavio je da se povlači iz politike i neobično oštro kritikovao politiku svoje Demokratske stranke. U intervjuu za Press Ješić kaže da nema nameru da napušta DS iako mu se u stranci mnogo toga ne sviđa – od odnosa ministara prema lokalnoj samoupravi do činjenice da funkcije dobijaju oni koji se skrivaju iza imena i glasova Borisa Tadića.
– Ja DS sigurno neću napustiti, samo se neću kandidovati za predsednika opštine Inđija, gde sam tri puta pobeđivao. Iz profesionalne politike se povlačim, jer to nije jedini način da zaradi za život. Imam da završim još neka posla ovde do 2012. godine, a ne vidim šta bih mogao dalje da radim… – kaže Ješić za Press.
Uporedo sa najavom povlačenja iz politike, počeli ste i kritikujete DS. Šta je problem?
– Kadrovska politika naše partije nije najbolja i to će vam reći 99 odsto članova DS koji nisu funkcioneri. Očigledno je da aktuelna politika pobednička. Ali, činjenica je i da mi sa takvom kadrovskom politikom imamo problem sa upravljanjem zemljom i to je sistemski, dugoročno gledano loše za državu. Zakoni se donose na loše načine, predsednici opština ne mogu ni da dođu do ministara…
Na koga tu mislite?
– Zakon o izgradnji i planiranju, kojim se hvali Oliver Dulić, pored nekih sjajnih stvari koje ima jako je loš i pravi mnogo problema opštinama. Nije Dulić želeo da to bude loše, ali problem je što nema komunikacije. Niko nas ništa ne pita. A tek Zakon o poljoprivrednom zemljištu koji ubija sve sjajne investicije u Vojvodini…
Je l’ tačno da ministar Saša Dragin, sa kojim ste studirali i družili se, neće ni da vam se javi na telefon?
– Od druge do četvrte godine fakulteta zajedno smo studirali, dobri smo prijatelji, spavao je mnogo puta kod mene… A, sad imam problem sa njim. četiri meseca stoji jedan papir kod njega i on neće da ga potpiše, a tiče se najveće grinfild investicije sa firmom Grundfos“. Direktora Grundfosa“ primili su i Boris Tadić i Mlađan Dinkić, sve je dogovoreno, a onda se desi da danski premijer šalje diplomatsku depešu i žali se na mene… A sve u stvari koči ministar poljoprivrede. Pa, kada će tako nešto da dobije neki nesrećni predsednik opštine iz SRS ili DSS? Nikada! Pa, je l’ to u interesu građana?
Jeste li pokušali da ukažete na taj problem? član ste Glavnog odbora, zašto ne dignete glas?
– Već sam opisivao kako izgleda GO DS, nema tamo prilike za to. Predsednik nam na Glavnom odboru ispriča o smernicama politike, onda govore ministri na slobodnu temu, a onda ja mogu da dođem negde na red u četvrtom satu, shodno predatom listiću… Ja sam nekoliko puta govorio kako je Zakon o lokalnoj samoupravi očajan. Milan Marković se naravno uvredio, po medijima išao da priča kako je zakon super, da bi sada priznao da je zakon loš. A dve godine primene donele su nesagledive posledice, pa danas nam opštine vode poltroni, a ne lokalni političari koje su građani izabrali. U Srbiji postoji više od 15.000 odbornika, a sve ostavke su kovertirane u Beogradu! Gde je tu demokratija?!
Da li vas je neko iz vrha DS zvao da vas kritikuje?
– Ne. Verovatno drže da sam lud. U svim strankama postoji zlatno pravilo – ćuti, budi dobar, slušaj i jednog dana možda budeš poslanik… Po ovom sistemu, poslanik može da bude svako, a da se građani direktno izjašnjavaju, većinskim sistemom, 90 odsto njih ne bi bilo ni u prva tri na listi, a kamoli dobilo mandat. Pa, za pola parlamenta rođene žene ne bi glasale! Hajde da vratimo većinski model, da vidimo kako će ko proći…
Imaju li vaše kritike veze sa Izbornom skupštinom DS i najavom da će skupština biti odložena, jer se traži novi način centralizovanog izbora potpredsednika?
– Prvi put čujem od vas to, a neki sam funkcioner DS. Nije mi namera da se bijem za funkcije u vrhu stranke.
A šta znači vaša teza da se u DS ne vrednuju rezultati, nego nešto drugo?
– Baš to. Kakva je to demokratija ako za lokalne izbore šaljemo spisak kandidata na odobrenje u centralu, pa posle izbora šaljemo spisak odbornika da vidimo da li mogu u vlast?! To znači da nemaš poverenja u ljude kojima građani daju poverenje…
Vaša teza se podudara sa pričom Gorana Kneževića da u DS napreduju gubitnici na izborima, a pobednici bivaju skrajnuti?
– To je postulat. Nema šta tu da se komentariše, to se dogodilo.
Šta mislite o Goranu Kneževiću i sudskom postupku?
– Sud će utvrditi. Mislim da istraga nema direktnu političku implikaciju, da nije naređeno, ali mislim da to nije bilo za Specijalno tužilaštvo i za 13 meseci u pritvoru sa narko-dilerima, ubicama i ratnim zločincima. Molim vas, državni revizor je našao mnogo veća nenamenska trošenja novca u Vladi nego što Gorana terete, pa još nema nikakvih prijava!? čuo sam se sa njim prvog dana kada je pušten. Zvao me je na neko okupljanje, nisam otišao jer nije imao ko da mi čuva decu, ali otišao bih da sam mogao…
A u kakvim ste odnosima sa Bojanom Pajtićem? Vi ste i pokrajinski poslanik…
– To je jedini političar o koga sam se ogrešio. Znamo se jako dugo. Imali smo privatni sukob, ali sam shvatio da nisam bio u pravu. I to je ona priča da se rezultati u DS ne vrednuju. Bili smo u svađi, ali kad je bio kandidat za premijera, smatrao sam da on ima potrebnu energiju i menadžerske sposobnosti. Uz Šutanovca i đilasa on bi jedino mogao da bude premijer. Šutanovac je sa malo para uradio mnogo za Vojsku i uveo red, a đilas ima petlju. Teže je bilo raseliti ono romsko naselje ispod Gazele nego podneti kandidaturu za EU. A imao je petlju i da ustane protiv huligana.