GOVOR PREDSEDNIKA TADIćA U UJEDINJENIM NACIJAMA

Naša je vizija svestrana primena principa Povelje Ujedinjenih nacija (UN), jačanje međunarodnog prava i ljudskih prava, ravnomerni razvoj globalne privrede i očuvanje životnog okruženja, istakao je predsednik Srbije Boris Tadić u petak uveče u govoru pred Generalnom skupštinom UN, i ponovio da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.

On je ocenio da u svetu nikada nije bilo bitnije postići konsenzus o pitanjima od suštinske važnosti za sve i zatražio da članice UN blisko sarađuju da bi potvrdile pravila međunarodnog poretka.

Tadić je objasnio da to podrazumeva jačanje teritorijalnog integriteta članica UN, njihovu međusobnu povezanost i napuštanje sistema zasnovanog na političkoj i privrednoj dominaciji u korist međusobne saradnje, jer je to jedini način da se izgrade globalni mir, stabilnost i prosperitet.

„To je jedini način da se ojača dijalog među civilizacijama, da multilateralizam postane efikasniji, da se uspostavi održivi razvoj i iskoreni siromaštvo širom sveta“, naglasio je Tadić.

On smatra da je to jedini način i za efikasnu borbu protiv terorizma, organizovanog kriminala i postizanje nuklearnog razoružanja.

Potrebna je i saradnja svih zemalja u borbi protiv negativnih efekata klimatskih promena, dodao je Tadić, podsećajući na predlog da se u Beogradu oformi regionalni centar za praćenje klimatskih promena.

Polazište za sve to je svestrano poštovanje međunarodnog prava, iznad kojeg niko ne sme da bude, niti da pomisli da može da uspostavlja izuzetke u njegovoj primeni, predočio je Tadić.

On je podsetio da se Srbija našla u sred jednog od najopasnijih izazova za međunarodni poredak od uspostavljanja UN i objasnio da je taj izazov „jednostrano proglašenje nezavisnosti južne srpske pokrajine“ Kosova.

Prema rečima Tadića, taj „pokušaj otcepljenja“ predstavlja kršenje Ustava Srbije, osnovnih principa Povelje UN, Završnog akta iz Helsinkija i Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN.

„Neki tvrde da je jednostrano proglašenje nezavistnosti Kosova jedinstven slučaj, ali je to zapravo pokušaj nasilne podele jedne od članica UN protiv njene volje i uz ignorisanje snažnog protivljenja Saveta bezbednosti“, ukazao je Tadić.

Srbija nikada neće, ni pod kakvim okolnostima, ni neposredno, ni posredno, priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, poručio je Tadić, već će nastaviti odlučno da brani svoj integritet mirnim putem.

On je podsetio da se Srbija, od početka krize, odlučila za diplomatska sredstva, čiji je rezultat činjenica da većina članica UN nije priznala Kosovo.

Govoreći o mišljenju Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, Tadić je predvideo da će ono biti moćan pravni presedan sa velikim uticajem na sistem UN.

„Ishod će ili odvratiti druge separatističke pokrete ili će ih ohrabriti“, objasnio je Tadić i upozorio da teritorijalni integritet svih članica UN može da bude ugrožen, ukoliko bude podržano jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova.

Važnost ovog problema potvrđuje i činjenica da je svih pet stalnih članica Saveta bezbednosti odlučilo da učestvuje u procesu pred Međunarodnim sudom pravde, primetio je Tadić i apelovao na članice UN da se uzdrže od prejudiciranja ishoda sudskog postupka, kao i od njegove opstrukcije priznavanjem Kosova.

Tadić je istakao da Beograd podržava misije UNMIK i EULEKS, na osnovu Rezolucije 1244, i pozvao na doslednu primenu plana od šest tačaka generalnog sekretara UN.

Ističući da je demokratija u Srbiji stabilna, Tadić je naglasio da je članstvo u Evropskoj uniji (EU) centralni strateški prioritet zemlje, ne samo zbog geografskog položaja, nasleđa i ekonomskog prosperiteta, već i zbog osnovnih vrednosti.

Srbija se nalazi pred završetkom saradnje sa Haškim tribunalom, što je moralna i pravna obaveza prema žrtvama, nama samima i budućim generacijama, naglasio je Tadić, dodajući da je Srbija pojačala napore i na uspostavljanju regionalnog pomirenja.

On je ukazao da ujedinjavanje Evrope još nije postignuto i upozorio da zamor od proširenja ne sme da postanje nova realnost.

Tadić se zato založio za solidarnost i usprotivio izlaznoj strategiji za Zapadni Balkan, napominjući da proširenje donosi dobrobit i novim i starim članicama EU.

On je naglasio neophodnost jačanja regionalne saradnje i podsetio da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma u BiH.

„Ne treba nimalo sumnjati da ćemo ostati privrženi zaštiti teritorijalnog integriteta i suvereniteta našeg suseda, kao i svih članica UN, u regionu i širom sveta“, poručio je Tadić.

Prema njegovim rečima, Srbija će, kao strateško uporište stabilnosti Zapadnog Balkana, ulagati sve više napora da se dovrši demokratska transformacija ovog dela Evrope.

Jaka evropska vizija Srbije, precizirao je Tadić, „podržana je našom odlučnošću da vodimo balansiranu, vešto izvedenu i aktivnu spoljnu politiku, u cilju saradnje sa zemljama širom sveta“, što je trajni interes zemlje, koji se neće menjati.

„Saradnja sa Briselom, Moskvom, Vašingtonom i Pekingom, kao četiri trajna stuba spoljne politike Srbije, biće jačana u budućnosti“, rekao je Tadić i najavio da će se razvijati saradnja i sa nesvrstanim zemljama.

„Verujemo da se međunarodna stabilnost i prosperitet ne mogu konsolidovati ako se ne uzmu u obzir stavovi večine u svetu“, zaključio je Tadić.

(FoNet)