Većina prisutnih poslanika, 223 od 248, glasala je za odluku o davanju koncesije na luku Pirej kineskom transportnom gigantu Kosko koji je u aprilu s grčkom Agencijom za privatizaciju zaključio ugovor o tome od 368,5 miliona evra.
Protiv su glasali poslanici Grčke komunističke stranke i neonacističke partije „Zlatna zora“.
Kompanija Kosko oštro se u sredu usprotivila predlogu o izmeni ponude koji je iniciralo grčko Ministarstvo trgovačke mornarice, i optužila vladu da želi da promeni „ugovorene uslove poslovanja“ iz ponude kompanije za kupovinu luke.
Ministar trgovačke mornarice Todoris Dricas je morao da prihvati zahteve kineske firme, iako su, kako je rekao, „primedbe kompanije preterane i zakonski neosnovane“.
Mediji bliski opoziciji navode da je vlada pokušala da kompaniji „Kosko“ nametne pravila kojima se garantuje da neće biti promenjena namena luke i predviđa ukidanje pojedinih povlastica utvrđenih ugovorom.
Vodeća opoziciona stranka, desničarska Nova demokratija, koja podržava koncesiju, ocenila je potez vlade kao „neodgovoran“ i podsetila da je pred izbore u januaru prošle godine, lider vladajuće Sirize i premijer Cipras bio protiv privatizacije luke Pirej.
Koncesija na luku, iako praćena kontroverzama, jedan je od najznačajnijih privatizacionih ugovora grčke vlade i trebalo bi da unapredi grčko-kineske ekonomske odnose.
Kompanija „Kosko“, sa sedištem u Hongkongu, bila je jedina zainteresovana za koncesiju jer već posluje u luci Pirej, i od 2008. godine kontroliše njena dva najveća terminala.
Cilj kompanije je transformisanje luke Pirej u najveći tranzitni centar u Jugoistočnoj Evropi i „most“ između Azije i Evrope.
Cipras je danas otputovao u šestodnevnu posetu Kini na poziv premijera Li Kećanga.