Ona, kao da iz Semberije nikada nije ni otišla. Sačuvala je u sebi seosku devojčicu, majku, baku i prabaku.
A iz Međaša otišla je već odavno u Beograd gde je završila Medicinsku školu, potom u Sarajevo – u Rajlovac, na Vojnu akademiju. Prvo zaposlenje dobila je u Vazduhoplovnom zavodu u Batajnici, ali to njenom raskošnom duhu nije bilo dovoljno, pa je „grlom u jagode“ krenula u Ameriku. Vlada Vladić u Americi živi oko tri decenije, tačnije od 1989.
Tamo, u „belom svetu“, srela je svog budućeg supruga Milorada Vladića, i koga nije poznavala, iako je rođen kao i ona, u istom selu Međaši kod Bjeljine. Na Floridi su imali restorane, a posle izvesnog vremena, odselili su se u Kaliforniju gde su se bavili i građevinskim poslovima. Dobili su sina Marka i kćerku Mikajlu.
Ali porodična idila nije dugo trajala. Vladin muž se razboleo i počela je njihova borba za njegovo ozdravljenje. Vlada se tada okrenula pripremanju zdrave hrane. Skupljala je širom Srbije i sveta recepte za zdravu ishranu, a posle muževljeve smrti nastavila je da priprema i promoviše organsku hranu, što je postala njena životna misija.
Televizijske emisije o kuvanju u Americi su veoma popularne. Neke male televizijske stanice, ali i jedna državna televizija, zainteresovale su se za Vladine kulinarske savete i rekli joj – što god u Srbiji snimi o toj temi, oni će uvrstiti u svoj televizijski program.
Tako Vlada kroz emisije u Americi promoviše Srbiju, njene lepote, srpsku tradiciju i kuhinju.
„Važna stvar, koju želim da prenesem Amerikancima je porodica i materinstvo, jer srpske žene i porodice se razlikuju od modernih američkih porodica. Bavim se obrazovanjem mladih majki i dece, borbom protiv gojaznosti, promocijom srpske kuhinje. Amerikanci su prepoznali značaj moga rada pa sam dobila i brojna priznanja. Na Festivalu porodične hrane bila sam prva. 2011. osvojila sam titulu „majstora za recept najzdravije hrane“, učestvovala sam na takmičenju majstora kuhinje SAD i u Kaliforniji izabrana među 10 majki koje su najviše doprinele poboljšanju zdravlja američke nacije. Napisala sam dva velika kuvara i ubraju me među „najbolje domaćice u SAD“, sa ponosom ističe Vlada Vladić za Program za dijasporu RTS-a.
Vlada ima kuću u gradu Tamekula i tri i po ara zemlje, gaji vinovu lozu, jabuke, smokve, limun, pomarandže, maline i jagode, uzgaja kokoške, a iz njenih Međaša donela je u Kaliforniju grumen semberijske zemlje.
„U vrtu raste i bagrem koji je iz Srbije. Zemlju mnogo volim, možda zato što potičem sa sela i često dođem u vreme žetve u Međaše, gde žive moj brat i majka. Istina je da ja njima ne mogu mnogo pomoći, ali mi je veliko zadovljstvo izaći na njivu. Moja deca znaju dosta dobro srpski jezik, a Republiku Srpsku, Srbiju, Crnu Goru prošli smo zajedno uzduž i popreko.
Svrha svog mog truda i rada je da predstavim svetu sve ono što je najlepše u srpskoj ženi, tj. u mom srpskom narodu, a time inspirišem i sve ljude u dijaspori da svetu pokažu i sa njim podele sve ono najlepše što imamo u našoj tradici, istoriji i kulturi.
Ovih dana bili smo u Vojvodini, posetili smo domaćinstva gde zajedno žive velike porodice – gde su deda i unuk, majka i baka skupa i gde zajedno obavljaju poslove u kući i na njivi, i čuvaju od zaborava stare zanate i običaje“, kaže Vlada Vladić.