Nakon prvog svedočenja pred sudijom, Gruveski je rekao da su optužbe protiv njega lažne, preneo je Rojters.
Gruevski je u obraćanju novinarima ocenio da sudski postupak predstavlja „politički progon“ opozicije u cilju, kako je naveo, izbegavanja izbornog poraza.
Gruveski je novinarima, nakon saslušanja u Krivičnom sudu u Skoplju, rekao i da je pozvan u sud jer je specijalni javni tužilac Katica Janevska „izrazila sumnju“ da će napustiti zemlju, javila je MIA.
„Ne znam da li neko u Makedoniji veruje da ću otići iz zemlje, ali je očigledno da specijalni javni tužilac postupa po nečijem naređenju“, naveo je Gruevski.
Specijalno tužilaštvo za prisluškivane razgovore u slučaju rušenja poslovno-stambenog kompleksa „Kosmos“, koji je nazvan TNT, vodi istagu i protiv bivšeg ministra za transport i veze i visokog funkcionera VMRO-DPMNE Mileta Janakijevskog i Tonija Trajkovskog, predsednika skopske opštine Gazi Baba, na čijoj terotiriji je bio izgrađen „Kosmos“.
Specijalno tužilaštvo sumnjiči Gruevskog, Janakijevskog i Trajkovskog za nezakonito rušenje objekta biznismena i predsednika Partije za evropsku budućnost (PEI) Fijata Canovskog, nedugo posle parlamentarnih izbora 2011. godine.
Prema tužilaštvu, objekat je srušen kao osveta Canovskom zbog drugačijih političkih stavova od vladajuće VMRO-DPMNE, odnosno zato što je raskinuo koaliciju sa tom strankom i ušao u partnerstvo sa opozicionim Socijaldemokratskim savezom Makedonije (SDSM).
Specijalno tužilaštvo je, kako je skopski sud potvrdio, zatražilo i da se Gruevski, Janakijevski i Trajkovski pozovu na saslušanje i da im se „izrekne mera opreza“, odnosno da im budu oduzeti pasoši i ograniči kretanje, sa obavezom da se povremeno javljaju.
Trojica osumnjičenih političara u slučaju TNT nisu mogli ranije da budu pozvani na saslušanje jer su bili abolirani odlukom predsednika Makedonije Đorđa Ivanova od 12. aprila, koju je poništio 27. maja, posle brojnih zahteva opozicije i međunarodne zajednice, kao i svakodnevnih građanskih protesta.